|
شناسه خبر: 6275

کمیسیون تلفیق برای اطلاع از برنامه دولت در مساله ارز ۴۲۰۰ تومانی، جلسه‌ای با وزرای کابینه برگزار کرد

معیشت مردم؛ دغدغه مجلس در موضوع ارز ترجیحی

نمایندگان معتقدند سیاست دولت درباره ارز ترجیحی در لایحه۱۴۰۱ شفاف نیست؛ ازاین‌رو نیازمند برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد است تا بهترین تصمیم به نفع معیشت مردم گرفته شود. بنابراین روز گذشته کمیسیون تلفیق جلسه‌ای به‌صورت غیررسمی و با حضور معاون سازمان برنامه‌وبودجه، ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و معاون وزیر بهداشت و درمان برای بررسی موضوع حذف ارز 4200تومانی در بودجه سال آینده برگزار کرد. این نشست بدین منظور بود که نمایندگان متوجه شوند که دولت چه سیاست و برنامه‌ای را برای بعد از حذف ارز 4200تومانی مدنظر قرار داده‌ تا این یارانه در اختیار مردم قرار بگیرد.

وزیر جهاد کشاورزی و پورمحمدی، معاون سازمان برنامه‌وبودجه ضمن پاسخ سوالات نمایندگان درخصوص سیاست‌های دولت برای تامین کالاهای اساسی و رساندن آن‌ها با قیمت مناسب در اختیار مردم، توضیحاتی را ارائه کردند. نمایندگان دولت در این جلسه در خصوص اینکه ارز 4200تومانی منجر به رانت و فساد در کشور شده است، مطالبی را مطرح و اعلام کردند که دولت تصمیم دارد با حذف ارز یارانه‌ای، منابع ناشی از این حذف را به‌صورت مستقیم در اختیار مردم قرار دهد. وزیر کشاورزی در این جلسه عنوان کرد که از کارشناسان و صاحب‌نظران در حوزه اصلاح در تخصیص ارز ترجیحی نظرخواهی شده و با تولیدکنندگان جلسات مختلفی گذاشته شده و حرف‌های آن‌ها شنیده شده و همه راهکارها پیش‌بینی شده است و کار به گونه‌ای خواهد بود که تولیدکننده بتواند به تولیدش ادامه دهد و مازاد تولید تولیدکنندگان دام و طیور ازسوی دولت خریداری شده و می‌شود تا در مواقع موردنیاز به بازار عرضه شود. ساداتی‌نژاد گفت که دولت باید به حمایت از تولیدکننده بپردازد و تولیدکننده نیز به تولیدش ادامه دهد و مردم که مصرف‌کننده هستند بتوانند محصول تولیدشده را با قیمت واقعی و مدیریت‌شده دریافت کنند. وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد که مابه‌التفاوت ارز ترجیحی با ارز آزاد به‌صورت کارت اعتباری و فقط برای خرید کالا و نه به‌صورت نقدی دراختیار مردم قرار خواهد گرفت.
در همین زمینه، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق گفته است: «نمایندگان نیز به‌دنبال راهکارهایی برای نحوه تخصیص این ارز هستند، اضافه کرد: قطعا اولویت و خط‌قرمز نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه، معیشت مردم است و به‌دنبال این هستیم که راهکار دولت برای حذف
 ارز ترجیحی چیست و چگونه می‌خواهد این موضوع را مدیریت کند.» تاکید نمایندگان در جلسه روز گذشته بر این بود که در مقام اجرا و عمل، دولت نظارت دقیق و کافی بر اجرای این تصمیمات داشته باشد؛ به‌طوری‌که در هیچ قسمتی کاستی وجود نداشته باشد. نمایندگان تاکید دارند رویکرد مجلس در بررسی بودجه سال1401 و بحث حذف ارز ترجیحی به لزوم توجه به تامین معیشت مردم با توجه به تورم موجود است. نمایندگان می‌گویند دولت باید مشخص کند با حذف ارز ترجیحی چگونه می‌خواهد تورم ناشی از آن در 30قلم کالا را مدیریت کند و چگونه می‌خواهد نظارت داشته باشد تا این کالاها به دست مردم به‌صورت سهل و آسان برسد. بهارستان‌نشینان اعتقاد دارند درآمد بسیاری از مردم با توجه به این تورم کافی نبوده و بسیاری در مناطق محروم دچار مشکلات اساسی هستند؛ ازاین‌رو کمیسیون تلفیق بودجه در نوبت عصر نیز با موضوع بررسی حذف ارز 4200تومانی در بودجه سال آینده نشستی برگزار کرد تا بتوانند تصمیم بهتری درباره این چالش اقتصادی بگیرند.
گرچه موضوع حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه دولت آمده است اما نمایندگان می‌گویند تصویب کلیات بودجه به معنی رأی نمایندگان به حذف ارز ترجیحی نیست و حالا که دولت این موضوع را در لایحه گنجانده به این معنی است که دولت موافق حذف ارز ترجیحی بوده و آن را صراحتا در لایحه بودجه آورده است. تصویب کلیات مشروط به اصلاح این مساله در بررسی جزئیات است و تصویب کلیات به معنی موافقت مجلس با پیشنهاد دولت درباره حذف ارز ترجیحی نیست. دیوان محاسبات درباره حذف این ارز گفته است که به برنامه دقیق نیاز است تا نحوه کمک‌ها به‌صورت مستقیم به معنای پرداخت به دهک‌های مختلف و به‌صورت غیرمستقیم به معنای کمک به بخش‌های مختلف تولید، باید دقیق‌تر بررسی و درمورد آن تصمیم‌گیری شود. پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز که از موافقان کلیات بودجه بود، هم گفته است که برنامه دولت درباره حذف این ارز کامل نیست و باید کامل شود.
در لایحه بودجه آمده است که ارز 4200تومانی حذف و درنهایت به‌صورت یارانه‌ای یا کالابرگ به افراد طبقات مختلف داده شود که با این پیشنهاد دولت مخالفت‌هایی وجود داشت. نمایندگان معتقدند در این صورت قیمت‌های مرغ، گوشت و نهاده‌های دامی افزایش پیدا کرده و مردم را آزار دهد و با توجه به هدف بودجه که نداشتن تورم‌زایی است، این کار می‌تواند قیمت برخی کالاها را افزایش دهد و اقشار ضعیف را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار دهد؛ البته نگاهی دیگر نیز وجود دارد که معتقد است ایجاد تورم در اثر حذف ارز دولتی بر دادن ارز ترجیحی اولویت دارد؛ چراکه رانتی که در اینجا وجود دارد باعث می‌شود تعداد محدودی از آن بهره ببرند و رانت‌خواری کنند و چیزی به جیب طبقات پایین جامعه هم نمی‌رود.البته با توجه به همگرایی میان دولت و مجلس به نظر نمی‌رسد ارز 4200تومانی به چالشی در بودجه تبدیل شود و نمایندگان دو قوه با تعامل و برگزاری نشست‌های تخصصی قطعا بهترین تصمیم را در این زمینه خواهند گرفت. همچنان‌که رییس‌جمهور نیز در صحن مجلس تاکید کرد که باید مجلس و دولت با همفکری و همگرایی مسائل را دنبال کنند و آنچه در مجلس تصمیم گرفته شود حتما مورد احترام و اهتمام دولت خواهد بود .
آن چیزی که موجب خوش‌بینی نسبت‌به تصمیم‌گیری درباره ارز 4200تومانی می‌شود آن است که هم دولت و هم مجلس بارها تاکید کرده‌اند خط قرمزشان در این مساله، معیشت و سفره مردم است.

 

ارسال نظر