|
شناسه خبر: 6292

عطا بهرامی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

چینی ها حاضرند با ما قرارداد 400 میلیارد دلاری امضا کنند

بهرامی می‌گوید: عده‌ای پروژه شرق‌هراسی را استارت زده‌اند. درحالی که چین شریک اول تمام کشورهای غربی است، چطور است که چین می تواند با آن ها معامله کند و خوب است اما زمانی که می خواهد با ما کار کند بد می شود؟

عطا بهرامی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》در مورد لزوم ارتباط با تمام کشورهای دنیا در دولت سیزدهم و مباحث مطرح شده علیه ارتباط با کشورهای شرقی درخلل مذاکرات برجامی تصریح کرد: ما اگر بخواهیم متر منافع ملی را تعریف کنیم و کاری به گفتمان های ایدئولوژیک نداشته باشیم متوجه می‌شویم طیف اصلاح طلب تا به امروز نشان داده اند که چه اعتقادی دارند و چه میزان قابل اعتماد هستند.

وی افزود: آن‌ها این روزها سعی می کنند مواضع خود را در پوسته منافع ملی نشان دهند. یعنی این جریان هر زمان از سیاست خارجی صحبت می کند انگار بقیه همه بیسواد هستند و فقط آن ها علامه دهر هستند.

بهرامی تاکید کرد: ما قبول می کنیم و می گوییم به هرحال شما از یک متری استفاده می کنید که خودتان آن را اختراع نکردید و یاد گرفتید. واقع گرایی به منافع ملی کشورها است که خودشان طبق این تحلیل می گویند منافع ملی ما ثابت است اما دوستان و دشمنان ما ثابت نیستند. یعنی اینطور نیست که ما بگوییم با یک کشور تا ابد دشمن هستیم و با یک کشور دیگر تا ابد دوست و زمانی که منافع ملی ایجاب کند دوست یا دشمن هستیم.

*اصلاح‌طلبان شیفته‌ بی‌منطق غرب هستند/تاسیس ۴۰ سفارتخانه در اروپا توسط اصلاحات با وجود کمتر از ۲ میلیارد دلار مبادرات مالی

او ادامه داد: این چیزی است که اصلاحات می گوید و ما می خواهیم با همین منطق بررسی کنیم و ببینیم چه نتیجه ای می گیریم. اصلاح طلب ها همیشه یک شیفتگی بی منطقی به غرب دارند و تحت هر شرایطی می خواهند کشور را به دم کشورهای غربی ببندند.

این کارشناس خاطرنشان کرد که اصلاح‌طلبان درتمام سال‌های بعد از انقلاب که وزارت امورخارجه را دراختیار داشتند ۴۰ سفارت خانه در غرب ایجاد کردند در حالی که کل مبادرات مالی ما با آن ها 2 میلیارد دلار هم نمی شود. این ها تحت هر شرایطی می خواهند در غرب سرمایه گذاری کنند.

بهرامی گفت: اما چه سرمایه گذاری هایی از جانب غربی ها در کشور ما در بخش های مختلف شده است؟ کشورهای غربی تا به حال چه بازارهایی را به ما بخشیده اند و کدام صنعت و فناوری را به ما داده اند؟ شما هر کجا را بخواهید دست بگذارید یک نمونه پیدا نمی کنید که بگوید ما با غرب فلان معامله را کردیم و این اتفاق خوب برای ما رخ داد.

وی تشریح کرد که تعدیل اقتصادی آن ها به فاجعه تبدیل شد و ایران در دوره هاشمی رسما اعلام ورشکستی کرد اما اصلاحات این ها را به مردم نمی گوید. ایران در آن دوره رسما اعلام کرد که نمی‌توانم وام ها را پس بدهم و رسما اعلام ورشکستی کردند که 40،50 هزار میلیارد بدهی برای کشور ایجاد شد.

بهرامی افزود: در حالی که در 43 سال اخیر با شرقی ها همکاری های مفید و خوبی داشته ایم. نمی گویم که فقط آن ها به ما سرویس داده اند یا ما به آن ها سرویس داده ایم اما معامله ها متعادل بوده است. در اوج تحریم های سال 90 و سال 97 به بعد چینی ها هرگز از ما خرید نفت را متوقف نکردند و بازارهای خودشان را به روی ما نبستند و هرگز منابع ما را بلوکه نکردند. اما منابع ما در تمام کشورهای متحد آمریکا بلوکه شد.

تحلیلگر مسائل اقتصاد بین‌الملل تاکید می‌کند: هر زمان می خواهد برای کشور اتفاق خوبی رخ دهد، این مباحث آغاز می‌شود. به طورمثال پیش بینی می‌شود در سفر رییسی به مسکو مباحث نظامی مطرح شود. ازطرفی اکنون چینی ها حاضرند با ما 400 میلیارد دلار قرارداد امضا کنند که این تمام سرمایه گذاری خارجی ما در بعد از انقلاب نزدیک به 70 میلیارد دلار است.

بهرامی همچنین بیان می‌کند که باز هم از این مبلغ 70 میلیارد دلار حدود 34 میلیارد دلار در دوره 84 تا 92 است که دولت دست اصلاح طلب ها نبوده است. این روزها خود کشورهای غربی شریک اول تجاریشان کدام کشور است؟ چین شریک اول تمام کشورهای غربی است و چطور است که چین می تواند با آن ها معامله کند و خوب است اما زمانی که می خواهد با ما کار کند بد می شود.

وی در انتها یادآور می‌شود: آلمان که اقتصاد اول اروپا را در اختیار دارد نورد استریم را امضا کرده است و کانال گاز از روسیه به قاره اروپا باز کرده است. حال به این اقدام کاری ندارند اما اگر ما بخواهیم با روسیه کار کنیم بد می شود؟ این موضوعات به هیچ وجه با منطق منافع ملی سازگار نیست و این ها دقیقا بر عکس این منطق عمل می کنند و هرجا ظرفیتی برای کشور به وجود می آید وارد میدان مخالفت می شوند و هرگاه برای کشور منافعی نیست و فقط هزینه دارد به آن اصرار می کنند.

مجید نعمتی

ارسال نظر