|
شناسه خبر: 6764

قیمت روغن روغن افزایش یافت

دیروز در بازارهای جهانی، قیمت روغن افزایش یافت. از دید برخی از فعالان این بازار، به دلیل همین موضوع احتمال دارد که در آینده نزدیک، قیمت این محصول در ایران نیز با افزیش قیمت همراه باشد.

افزایش قیمت کالاهای اساسی بیش از یک‌سال است که ادامه دارد، شاید بعضی موقع نوک پیکان قیمت‌ها رو به پایین هم بوده اما درمجموع همه کالاهای اساسی قیمت‌های بالایی را در یک‌سال گذشته تجربه کردند و میانگین افزایش به ۱۰۰‌درصد هم می‌رسد.

در ادامه افزایش قیمت‌ها، حالا دانه‌های روغنی در سطح جهانی افزایش قیمت داشته است، به گونه‌ایی که گیاه روغی کانولا که برای استحصال روغن استفاده می‌شود یک دلار رشد داشت و به قیمت ۹۹۲ دلار در هر تن رسید. دانه روغنی سویا هم رشد ۵۰سنتی داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۱۴۴۰‌دلار به فروش رسید. چند دلیل برای افزایش قیمت کالاهای اساسی وجود دارد. نخست اینکه زمین کشاورزی قابل‌کشت برای تولید محصولات زراعی در جهان محدود شده است و تغییرات آب و هوایی، گرم‌شدن کره‌زمین، آب‌شدن یخ‌های قطبی سال به سال این محدودیت‌ها را بیشتر می‌کند در دیگر سو تقاضا برای غذا هم با رشد جمعیت جهان بیشتر شده است.

​ عرضه درجهان شده است. ایران در تامین نیاز داخل ۹۰‌درصد وابسته به واردات است و برنامه‌های خودکفایی در چند دهه گذشته برای کاهش وابستگی به واردات روغن راه به جایی نبرده است. همین موضوع است که احتمال افزایش قیمت را بالا می‌برد. در ادامه قیمت برخی از روغن‌ها را مشاهده می‌کنید. روغن ۳‌لیتری سرخ‌کردنی بهار ۴۴‌هزار، روغن ۹۰۰‌میلی‌لیتری سرخ‌کردنی غنچه ۱۴هزار و سیصد، روغن ۳۵/ ۱کیلوگرمی سرخ‌کردنی سمن ۵۹ هزار و پانصد، روغن ۵/ ۱لیتری کانولا لادن ۳۰‌هزار و ششصد، روغن پخت و پز۱۶۲۰‌گرمی فامیلا ۲۷‌هزار و روغن پخت و پز ۳‌لیتری کیمبال ۵۵‌هزار تومان فروخته می‌شود.

ارسال نظر