|
شناسه خبر: 6865

سیدجواد حسینی‌کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

فرمایشات رهبری در مورد خودرو، راه جدیدی را برای مجلس و دولت باز کرد

حسینی‌کیا می‌گوید: فرمایشات رهبری درمورد کیفیت پاییت خودروهای داخلی راه جدیدی را پیش روی دولت و مجلس می‌گذارد. باید در مرحله نخست تلاش کنیم تا خودروهای بی کیفیت قابلیت شماره گذاری نداشته باشند و دوم کمک کنیم نقدینگی به سمت تولید و اشتغال در عرصه خودرو برود و با تصور اینکه تعرفه واردات صفر است، تحولی تا در این صنعت ایجاد کنیم.

سیدجواد حسینی‌کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》ضمن اشاره به فرمایشات رهبری در مورد کیفیت پایین خودروهای داخلی و حمایت‌های بی‌فایده بیان کرد: به نظرم فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص کیفیت پایین خودروهای داخلی یک راه جدیدی را پیش روی مجلس و دولت باز کرد.

وی افزود: اولا حمایت تام دلیل بر این نمی شود که کیفیت به حد استاندارد خود برسد و گاهی اوقات برخی مدیران اجرایی ناتوان بودند و نتوانستند کیفیت را ارتقا ببخشند در عین اینکه تمام حمایت ها از آن ها صورت گرفته بود.

حسینی‌کیا ادامه داد: امروز صنعت خودرو نیازمند یک تحول جدی است. تحول جدی یعنی اینکه دولت از تصدی گری در این حوزه دست بردارد و به سیاستگذار تبدیل شود. چرا که دولت بنگاه دار خوبی نیست و تنها باید در عرصه خودرو سیاستگذاری کند.

او تاکید کرد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری کمیسیون صنایع ورود جدی به عرصه تولید خودرو کرد و دنبال این است که در آینده نزدیک، سند تحول خودرو را تقدیم مجلس کند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس ابراز کرد: در روزهای گذشته جلسه ای با تمام خودروسازان کشور تشکیل شد تا پیشنهادات خودشان را به کمیسیون صنایع ارائه دهند که نگاه اول بر این است تا بتوانیم کیفیت خودرو را ارتقا ببخشیم.

*تحول در حوزه خودرو یعنی باید تصور کنیم تعرفه واردات صفر است!

حسینی‌کیا تصریح کرد: به نظرم آن چیزی که می تواند در این حوزه تحول ایجاد کند یک بخشی رقابت پذیری است و ما باید به سمتی برویم که تصور کنیم تعرفه واردات صفر است و خودروی خارجی وارد بازار کشور می شود.

وی افزود: با چنین شرایطی خودروساز داخلی ما خودروهایی را تولید می کند که رقابت پذیر و صادرات محور و ارزان قیمت هستند که می تواند در این عرصه تاب و تحمل رقابت پذیری و جلب مشتری را کسب کند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس عنوان می‌کند: باید در مرحله نخست تلاش کنیم تا خودروهای بی کیفیت قابلیت شماره گذاری نداشته باشند و از گردونه خارج شوند و دوم کمک کنیم تا نقدینگی به سمت تولید و اشتغال در عرصه خودرو برود که می تواند پیشران خوبی باشد و هم قطعه سازان از این وضعیت نجات پیدا می کنند و هم خودروساز به دنبال ارتقا کیفیت میرود.

او معتقد است که آینده با فرمایشات مقام معظم رهبری روشن است و می شود در این راستا تلاش کنیم تا بتوانیم سند تحول صنعت خودرو را تدوین کنیم و یک گامی را در راستای تحقق فرمایشات رهبری برداریم.

حسینی‌کیا در انتها به مبحث واردات اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین باید به واردات از دو منظر نگاه کرد. یکی اینکه واردات برای رقابت پذیری لازم است و دوم در تنظیم بازار ما به قدر کافی تولید نداریم یعنی عرضه و تقاضا در این بازار برابر نیست. از این منظر لازم است که برای تنظیم بازار به میزان محدودی واردات داشته باشیم و این واردات باعث شود یک بخشی از التهابات بازار خودرو کاهش پیدا کند.

حمیدرضا پیرهادی

ارسال نظر