|
شناسه خبر: 6934

واریزی جدید دولت برای مردم

خبرهای جدید در باره واریزی جدید دولت برای یارانه های جدید را بخوانید

هفته آینده یارانه نقدی بهمن ماه واریز خواهد شد؛ مبلغ این یارانه باید طبق معمول ۴۵هزار و ۵٠٠تومان برای هر نفر باشد.

 اما اخیرا بحث هایی در مورد یارانه‌ها شکل گرفته و مردم منتظرند تا مبلغ یارانه‌ها افزایش یابد. اما سوال مهم این است که آیا این افزایش مبلغ تا انتهای سال اتفاق می‌افتد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت افزایش مبلغ یارانه نقدی برای این ماه و همینطور اسفندماه بعید به نظر می‌رسد. چند دلیل هم برای این موضوع وجود دارد. در ابتدا اینکه یارانه نقدی وقتی قرار بود اضافه شود که ارز ترجیحی حذف شود و با توجه به اینکه فعلا کمیسیون تلفیق با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفت کرده و خبری از حذف ارز ترجیحی نیست؛ بنابراین واریز یارانه جدید منطقی نیست.

پیشتر گفته شده بود حتی اگر ارز ترجیحی حذف شود و دولت تصمیم بگیرد بودجه‌ای که برای ارز ترجیحی اختصاص می‌یابد را به واردکننده ندهد و به زنجیره آخر یعنی مصرف‌کننده بدهد؛ در این صورت ممکن است یارانه جدید پرداخت شود که باز هم زمان آن سال آینده خواهد بود.

اما هفته گذشته خبری مطرح شد که پرداخت یارانه جدید را قوت می‌بخشد و آن صحبت‌های سبحانیان است. وی از آماده شدن کارت یارانه تا پایان سال خبر داد و گفت: تا انتهای امسال کارت یارانه‌ای آماده خواهد شد و می‌توان از سال آینده این کارت‌های اعتباری و یارانه‌ای را شارژ کرد و در اختیار مخاطب هدف قرار داد، بنابراین با وجود کارت‌های اعتباری و یارانه‌ای معتقدیم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نفع اقتصاد خواهد بود. دولت از نظر تامین مالی مشکلی برای تامین ۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای سال آینده ندارد اما از منظر اقتصادی مهمترین شرط حذف ارز ۴۲۰۰ وجود کارت‌ یارانه‌ای است.

ولی هنوز کسی واکنشی به صحبت‌های او نشان نداده و مشخص نیست منظور وی چیست و آیا ارز ترجیحی حذف می‌شود یا خیر و در صورت حذف ارز ترجیحی تنها سیاست حمایتی دولت کارت یارانه است؟ بنابراین طبق معمول باید منتظر اخبار جدید از سوی مسئولان بود و دید یارانه جدید به چه صورت است و آیا اصلا وجود دارد یا خیر.

ارسال نظر