|
شناسه خبر: 6951

چین ۴ میلیون بشکه نفت از ایران خرید

پیشروی نفت به سوی 100 دلار

قیمت نفت در معاملات روز جمعه افزایش یافت و روند صعودی روز گذشته را ادامه داد؛ زیرا آب‌وهوای سرد بخش‌های وسیعی از آمریکا را در بر گرفته است و بیم آن می‌رود که اختلال بیشتری در عرضه نفت رخ دهد. از طرفی تنش‌های اوکراین و غرب آسیا نیز عامل دیگر افزایش قیمت نفت است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 28سنت افزایش 91.39دلار فروخته شد. نفت برنت روز پنجشنبه 1.16دلار افزایش قیمت را ثبت کرده بود.هر بشکه نفت خام آمریکا با 46سنت افزایش 90.73دلار معامله شد. این نوع نفت روز گذشته 2.01دلار افزایش یافته بود و برای نخستین‌بار از 6اکتبر 2014 به بالای 90دلار در هر بشکه رسیده بود.هر دو شاخص نفتی در مسیر ثبت هفتمین هفته افزایشی متوالی قرار دارند.ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار نفت گفت: «پس از اینکه سرمای شدید از قطب شمال به‌سمت تگزاس حرکت کرد و تولید نفت در حوزه پرمیان مختل شد، قیمت نفت خام آمریکا،WTI  از سطح 90دلار بالاتر رفت.»همچنین، طوفان عظیم زمستانی مرکز و شمال‌شرق آمریکا را در روز پنجشنبه درنوردید و برف و یخبندان سنگین به راه انداخت که سبب اختلال در عبور و مرور، قطعی برق هزاران خانوار و تعطیلی مدارس در چندین ایالت شد.
به گفته تحلیلگران، آنجایی که بهبود تقاضا در حال پیشی گرفتن از عرضه است، بازارهای نفتی به میزان زیادی در برابر شوک‌های عرضه آسیب‌پذیر شده‌اند.مویا افزود: «با وجود اینکه هزاران پرواز لغو شده است اما بازار انرژی به جای شوک‌های کوتاه‌مدت تقاضا، روی تولید متمرکز شده است.»
تنش‌های ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و غرب آسیا سبب افزایش شدید قیمت نفت شده و قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا را به ترتیب 17 و 20درصد افزایش داده است.چیوکی چن، تحلیلگر Sunward Trading گفت: «با توجه به خطرهای ژئوپلیتیکی در اوکراین و افزایش تدریجی تولید ازسوی اوپک پلاس، انتظار می‌رود قیمت‌ها به 100دلار در هر بشکه برسد.»
سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس روز چهارشنبه توافق کردند تا افزایش ملایم 400هزار بشکه در روز ماهانه خود را ادامه دهند؛ زیرا این گروه درحال‌حاضر برای تامین هدف تولیدی خود با وجود فشار مصرف‌کنندگان بزرگ نفت برای افزایش تولید با سرعت بیشتر، با چالش روبه‌رو ست.برخی تحلیلگران نیز معتقدند که در میان مدت بازار نفت با مازاد مواجه می‌شود و زمان آن را سه ماه بعدی اعلام می‌کنند و این امر از افزایش بیشتر قیمت نفت جلوگیری خواهد کرد.تنش‌ها میان روسیه و غرب سبب تقویت قیمت نفت شده است. روسیه، دومین تولیدکننده بزرگ نفت است و با غرب بر سر اوکراین اختلاف دارد که این اختلاف، سبب نگرانی در مورد اختلال در عرضه انرژی به اروپا شده است.
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در روز سه‌شنبه، غرب را به ساخت تعمدی یک سناریوی طراحی‌شده برای کشاندن وی به جنگ و نادیده گرفتن نگرانی‌های امنیتی مسکو درمورد اوکراین متهم کرد.عامل دیگری که قیمت‌‌های نفت در بازار را تقویت کرده، موشک‌های ارسالی انصارالله به‌سوی امارات است. این امر نیز نگرانی دیگری در مورد اختلال در بازار انرژی به‌ وجود آورده است.در همین حال، رویترز نوشته است: «جواد اوجی، وزیر نفت ایران گفته است که تهران آماده بازگشت سریع به بازار نفت است و می‌تواند عرضه را به میزان 5/1 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. در ماه جاری گمرک چین اولین واردات نفت خام ایران را در یک سال گذشته با وجود تحریم‌های مداوم گزارش داده است و نزدیک به 4 میلیون بشکه نفت خام ایران را در مخازن نفتی خود تخلیه کرده است. هرگونه توافق هسته‌ای با ایران به احتمال زیاد اوپک پلاس را مجبور خواهد کرد که سهمیه‌های تولید خود را مجددا مورد بازبینی قرار دهد تا مانند سال‌های گذشته فضا برای صادرات بشکه‌های نفت ایران باز شود.» 

 

ارسال نظر