|
شناسه خبر: 7109

مهلت 10 روزه 8 میلیون کارت خوان

پایان بهمن ماه، آخرین فرصت ثبت دستگاه های کارت خوان در سایت سازمان امور مالیاتی و اتصال آن ها به پرونده مالیاتی است.

پایان بهمن ماه، آخرین فرصت ثبت دستگاه های کارت خوان در سایت سازمان امور مالیاتی و اتصال آن ها به پرونده مالیاتی است. در غیر این صورت این دستگاه ها غیر فعال خواهند شد. با این حال، دیروز رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی، جزئیات نحوه مالیات ستانی در شرایط جدید را اعلام کرد که نشان می دهد تاکنون بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر درخواست غیر فعال سازی کارت خوان های خود را داده و 8 میلیون نفر نیز دستگاه کارت خوان خود را در سامانه مالیاتی ثبت نکرده اند. با این حال وی توضیح داده است که ترفندهایی نظیر خاموش کردن و غیر فعال کردن کارت خوان ها، کارت به کارت کردن پول و استفاده از حساب های دیگران تاثیری بر مالیات ستانی از مودیان نخواهد داشت.

همچنین مالیات افرادی که ثبت نام کارت خوان را انجام نداده باشند، تا 7 میلیون تومان در سال نیز بالا خواهد رفت.به گزارش تسنیم محمد برزگری با بیان این که در بحث پوزهای بانکی، محاسبه مالیاتی خاصی وجود ندارد، اظهار کرد: در بحث کلان، اساساً اطلاعات پولی، شامل اطلاعات حساب‌های بانکی، حساب‌های شخصی یا پول نقد می‌شود

. انتقال پول نشان‌دهنده یک فعالیت است. وی در خصوص افرادی که کارت خوان خود را ثبت نکنند، گفت: این افراد علاوه بر این که دستگاه کارت خوانشان غیر فعال می شود، امکان ارائه اظهارنامه را نیز ندارند. در نتیجه معافیت اولیه (معافیت درآمدهای تا 36 میلیون تومان) را نخواهند داشت. به عبارت دیگر افرادی که ثبت نام را انجام ندهند و سود بیشتر از 36 میلیون تومان در سال داشته باشند، حداقل 5 میلیون و 400 هزار تومان در سال 1400، مالیات بیشتری خواهند پرداخت. برزگری افزود: ضمن این که کسی که اظهارنامه ارائه نمی کند، مشمول 30 درصد جریمه غیر قابل بخشش خواهد شد. با این ترتیب مالیات کسی که اظهارنامه ارائه نمی کند، با 36 میلیون تومان سود، حداقل به 7 میلیون تومان خواهد رسید. 

 

تازه ترین آمار از کارت خوان های ثبت نشده

به گفته برزگری، تاکنون 2 میلیون و 327 هزار نفر کارت خوان های در اختیار خود را به پرونده های مالیاتی خود اتصال داده اند و 2 میلیون و 243 هزار نفر نیز درخواست غیر فعال سازی را ارائه کرده اند. غیر از این دو گروه اما بیش از 8 میلیون دستگاه همچنان تعیین تکلیف نشده است. با این حال مکاتبات با بانک مرکزی برای ارائه نکردن دستگاه کارت خوان بدون ثبت نام کامل این دستگاه ها انجام شده است.

 

غیر فعال سازی کارت خوان، تاثیری بر مالیات ستانی ندارد 

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان مالیاتی در خصوص افرادی که به قصد نپرداختن مالیات دستگاه های فعلی، دستگاه های پوز خود را غیر فعال می کنند، گفت: اطلاعات دستگاه ها در اختیار سازمان امور مالیاتی باقی مانده است. در نتیجه اگر این افراد (بر اساس شاخص های سازمان مالیاتی) در اولویت بررسی قرار داشته باشند، اطلاعات مالی شان دریافت خواهد شد. برزگری با تاکید بر این که دستگاه کارت خوان تنها یک ابزار پرداخت است، گفت: دستگاه‌های کارت خوان به یک حساب بانکی متصل است و سازمان امور مالیات آن حساب را بررسی می‌کند. با توجه به این مسئله کارت به کارت کردن و دیگر روش‌های پرداخت نیز شامل بررسی‌ها خواهد شد. وی افزود: مورد دیگری که مطرح می‌شود این است که برخی ممکن است از حساب‌های دیگری استفاده کنند که در این شرایط پول در نهایت باید به حساب کسی که به‌دنبال فرار مالیاتی است، واریز شود ضمن این که فردی که صاحب حساب واسط شده نیز به‌ دلیل گردش مالی که انجام شده است گرفتار خواهد شد.

 

ارسال نظر