|
شناسه خبر: 7152

حداقل حقوق کارگران در ۱۴۰۱

کمیسیون تلفیق حداقل حقوق کارمندان برای سال آینده را حدود یک میلیون تومان افزایش داده است. حقوق کارمندان می‌تواند مبنای تعیین حداقل دستمزد کارگران باشد.

در شرایطی که نگاه‌ها به سمت شورای‌عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران رفته، کمیسیون تلفیق مجلس، حداقل حقوق کارمندان برای سال آینده را ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین کرد و این در حالی است که دولت در لایحه بودجه پیشنهاد داده بود که حداقل حقوق در سال آینده ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد.

به اعتقاد کارشناسان، مصوبه کمیسیون تلفیق برای حقوق کارمندان، می‌تواند مبنایی برای تعیین حداقل دستمزد کارگران باشد. در این خصوص حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار د می‌گوید: موضوعی که من همیشه در خصوص تعیین دستمزد تاکید کردم، نقش و رهبری دولت در تعیین دستمزد است. الان هم این موضوع کاملا جدی است و هنوز دولت است که تعیین‌کننده دستمزد برای کارگران در کشور است.

چرا حقوق کارمندان افزایش یافت؟

وی می‌افزاید: به‌هرحال باید رقم دقیق دستمزد را که حد و حدود تعیین‌شده در شورای‌عالی کار است را در تصمیمات و نظر دولت جست‌وجو کنید. اما توجه کنید که دولت پیشنهادی را به مجلس برد که برای کارمندان دولت حداقل حقوق ۴.۵ میلیون تومان بود، اما خوشبختانه مجلس و کمیسیون تلفیق این رقم را نپذیرفت. هم مشکلات اقتصادی کشور و هم بررسی‌های میدانی از وضعیت اقتصادی مردم، اثرگذار بود تا کمیسیون تلفیق رقم حقوق کارمندان را افزایش دهد.

حداقل دستمزد برای سال آینده

این کارشناس بازار کار عنوان می‌کند: رقمی که سخنگوی کمیسیون تلفیق در خصوص حداقل دستمزد برای سال آینده اعلام کردند، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. این رقم به نظر من با رقمی که دولت در لایحه هدف‌گذاری کرده بود، تفاوت جدی دارد. بنابراین من فکر می‌کنم این رقم می‌تواند مبنا و شاخص جدی در تعیین دستمزد کارگران باشد، چراکه به مراتب نسبت به بقیه مولفه‌ها رقمی که کمیسیون تلفیق تصویب کرده، اثرگذاری‌اش در تعیین دستمزد کارگران در شورای‌عالی کار نسبت به بقیه مولفه‌ها بیشتر خواهد بود.

حاج‌اسماعیلی تصریح می‌کند: اگر شورای‌عالی کار ۶۰ درصد به حداقل دستمزد که ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان است اضافه کند و حق مسکن را از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۰۰ هزار تومان و بن و خواربار را از ۶۰۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان افزایش دهد، تازه به رقم ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمیسیون تلفیق برای حداقل حقوق کارمندان می‌رسد. این کار هیچ نیازی به چانه‌زنی ندارد، چون قبلا مصوب شده است؟

این کارشناس بازار کار در ادامه با اشاره به رقم ۹ میلیون تعیین شده برای سبد معیشت کارگران، می‌گوید: سبد معیشت در همه کشورها تعیین می‌شود، ولی ذیل مولفه‌های اساسی اقتصادی، خط فقر اصلی‌ترین آنها است. بنابراین من هنوز هم تاکید دارم که این محاسبات خوب است، اما به شرط این‌که آنها برآیند اصلی که همان خط است را بتواند شکل دهد و استخراج کند.

وی می‌افزاید: متاسفانه هنوز سازمان‌های رسمی و مسئول در خصوص خط فقر پاسخ‌گو نبودند؛ نه مرکز آمار و نه بانک مرکزی و نه حتی خود بخش رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت جدی وارد موضوع خط فقر نشدند. آنچه که اخیرا اعلام شده که با واکنش‌های بسیاری همراه بود، رسمی نبود، بنابراین سبد معیشت نتوانسته اثرگذاری جدی با وجود شرایط قانونی ماده ۴۱ قانون کار روی تعیین دستمزد داشته باشد. حاج‌اسماعیلی متذکر می‌شود: بنابراین ما باید تلاش کنیم در تعیین سبد معیشت، خط فقر را تعریف کنیم. این می‌تواند روی دستمزد اثرگذار باشد.

مبنای تعیین حداقل دستمزد کارگران

وی عنوان می‌کند: من پیش‌بینی می‌کنم که رقم حداقلی که مجلس برای حقوق کارگران تعیین کرده، می‌تواند مبنای خوبی برای تعیین حداقل دستمزد کارگران باشد و تا آن اندازه فکر می‌کنم به راحتی دولت انعطاف نشان می‌دهد که دستمزد کارگران تعیین شود. این معادل همان نرخ تورم رسمی است که الان در کشور وجود دارد و بالای ۴۰ درصد است.

ارسال نظر