|
شناسه خبر: 7222

«صبح‌نو» در گزارشی مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ را بررسی کرده است

تغییرات بودجه‌ای در راستای محرومیت‌زدایی

بررسی لایحه بودجه سال1401 در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس به پایان رسید و قرار است روند تصویب آن در صحن مجلس با تاخیری چندروزه و ازسوی کل نمایندگان شروع شود؛ بودجه‌ای که مجلس اعلام کرده بود خط قرمزش در بررسی آن، معیشت مردم و گره نزدن اقتصاد کشور به سیاست خارجی است.

لایحه بودجه یا دخل و خرج دولت برای سال آینده با تغییراتی در کمیسیون تلفیق بودجه همراه شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت، ضریب حقوق و مزایای کارکنان دولت، سقف معافیت مالیاتی حقوق و سایر مباحث اشاره کرد. کمیسیون تلفیق سعی داشته است در جریان بررسی بودجه، اصلاحات متناظر با حقوق مردم به‌ویژه مدیریت تورم، نرخ رشد اقتصادی و اشتغال در کشور در لایحه پیشنهادی دولت اعمال کند. همچنین نمایندگان توجه ویژه‌ای به عمران روستایی داشتند و در کمیسیون تلفیق بودجه1401 با تخصیص 5.5میلیارد یورو از محل تهاتر نفت در تبصره یک برای نیروهای مسلح و حمایت از مناطق محروم با ایجاد بنادر، راه‌سازی، آبرسانی و ... موافقت کردند. همچنین نمایندگان دوهزار میلیارد تومان از محل انتشار اوراق برای آبرسانی، گازرسانی و راه‌سازی روستایی در مناطق محروم قرار دادند. برهمین اساس شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است: «تمام تلاش ما در کمیسیون تلفیق بودجه این بود که در سرفصل‌ها و از هر ردیف و تبصره‌ای، بودجه‌ای برای مناطق محروم اختصاص دهیم. هزینه مناطق محروم مورد توجه مجلس قرار گرفته است که شامل مناطق مرزی هم می‌شود؛ زیرا تمام مناطق مرزی ما محروم هستند لذا در سرجمع اعتبارات به این مساله توجه شده است.» در ادامه مهم‌ترین تغییرات اعمال‌شده در بودجه را بررسی می‌کنیم.
 
اختصاص ۵هزار میلیارد تومان برای توسعه راه‌های روستایی
 به موجب موافقت کمیسیون تلفیق از محل منابع عمومی بودجه، مبلغ 40هزار میلیارد تومان برای تامین منابع صندوق ملی مسکن جهت ساخت دومیلیون واحد مسکن در شهرها و روستاها، پنج‌هزار میلیارد تومان برای راه‌های روستایی به‌صورت ردیف ملی کل کشور در اختیار وزارت راه و شهرسازی و پنج‌هزار میلیارد تومان نیز برای بهسازی طرح‌های روستایی در اختیار بنیاد مسکن قرار خواهد گرفت.
 
اختصاص 4هزار میلیارد تومان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی
اعضای کمیسیون تلفیق برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مبلغ چهارهزار میلیارد تومان، به‌منظور فعالیت‌های فرهنگی 6هزار میلیارد تومان، تامین مسکن برای مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی(ره) سه‌هزار میلیارد تومان، هزار میلیارد تومان برای تامین مسکن مددجویان سازمان بهزیستی، هزار میلیارد تومان برای رزمندگان معسر و سه‌هزار و 420میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان اختصاص دادند.
 
یارانه بدون تغییر
همچنین 73هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی45هزار تومانی و معیشتی مصوب شد، در سال آینده تغییری در میزان پرداخت یارانه های نقدی وجود نخواهد داشت؛ زیرا ارز ترجیحی در بودجه سال1401 حذف نشده و یارانه برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی قرار داده شد.
 
اختصاص 19هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی
از محل هدفمندی یارانه‌ها 19هزار میلیارد تومان برای مناطق محروم و محرومیت‌زدایی اختصاص داده شد که از این محل چهارهزار میلیارد تومان برای راه روستایی، چهارهزار میلیارد تومان برای آب روستاها، هزار و 200میلیارد تومان برای راه عشایری، 800میلیارد تومان برای آب عشایری و هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح هادی در اختیار گروه های جهادی، سازندگی، بسیج، کمیته امداد خمینی(ره) و ستاد اجرایی
 فرمان امام (ره) قرار خواهد گرفت.
 
اختصاص 17هزار میلیارد تومان برای کمک به بورس
نمایندگان در کمیسیون تلفیق همچنین برای کمک به بازار سرمایه و بورس 17هزار میلیارد تومان مصوب کردند که در اختیار دولت قرار می‌گیرد. 32هزار میلیارد تومان غیر از یارانه ارز ترجیحی مصوب‌شده برای حوزه سلامت و بهداشت قرار داده شده است.
 
تامین نیازهای ضروری و اشتغال محرومان، از محل درآمدهای حاصل از عوارض واردات خودرو و فروش سیگار
کمیسیون تلفیق در راستای عدالت اجتماعی و تامین نیازهای ضروری و اشتغال محرومان، یک درصد از محل درآمدهای حاصل از عوارض واردات خودرو و فروش سیگار را به شکل مساوی به کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص داد.
 
تعیین ۳هزار میلیارد تومان برای عشایر فاقد بیمه
  همچنین کمیسیون تلفیق بودجه در بررسی تبصره۶، با تخصیص سه‌هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای واردات خودرو برای بیمه یک‌میلیون و ۴۰۰هزار نفر از عشایر بدون بیمه باقیمانده موافقت کرد تا تمامی این افراد دارای بیمه شوند.
 
۱۰۰میلیارد تومان جهت حمایت از معلولان شدید
 نمایندگان مصوب کردند کارور (اپراتور)های ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی، علاوه‌بر قیمت هر پیامک، مبلغ سی (30)ریال از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز‌ می‌کنند و درآمد حاصله تا سقف یک‌هزارمیلیارد ریال جهت اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و ساماندهی کودکان کار و خیابانی در اختیار سازمان بهزیستی و پنج‌هزار میلیارد ریال مابقی نیز صرف شبکه ملی اطلاعات ازسوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد شد. همچنین به‌موجب مصوبه دیگر نمایندگان در بخش هزینه‌ای تبصره6 لایحه بودجه، مبلغ 100میلیارد تومان جهت حمایت از معلولان شدید تحت‌پوشش بهزیستی در اختیار سازمان بهزیستی قرار خواهد گرفت.
 
اختصاص ۲میلیارد دلار برای ساخت خطوط مترو و خرید اتوبوس
  اعضای کمیسیون تلفیق بودجه در ادامه بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال۱۴۰۱ کل کشور با الحاق یک بند به تبصره۳ موافقت کردند که به موجب آن، به‌منظور توسعه حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری دولت موظف شد، حداقل به میزان دومیلیارد دلار از تسهیلات خارجی این تبصره را جهت ساخت و بهره‌برداری خطوط مترو و قطار سبک شهری و طرح‌های کاهش آلودگی هوا و خرید اتوبوس حمل‌ونقل شهری اختصاص دهد.
 
معافیت رایگان مشمولان متاهل دارای دو فرزند
 نمایندگان در راستای حمایت و استحکام کانون خانواده و تشویق به فرزندآوری مصوب کردند، مشمولان متاهل دارای دو فرزند و بیشتر که بالای 30سال سن دارند، بتوانند در سال آینده کارت معافیت از خدمت سربازی را به‌صورت رایگان دریافت کنند.
 ممنوعیت افزایش هزینه‌های پرسنلی
 اعضای کمیسیون تلفیق حداقل حقوق بازنشستگان در سال آینده را پنج‌میلیون  تومان تعیین کردند و میزان افزایش حقوق برای تمامی کارکنان و کارمندان در سال1401 حداقل 10درصد مصوب شد و به موجب مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه هرگونه افزایش هزینه‌های پرسنلی با استفاده از اختیارات مجامع عمومی شرکت‌ها و موسسات در مغایرت با قانون بودجه سال1401 غیرقانونی بوده و موجب پیگرد خواهد بود.
 
اختصاص دوهزار میلیارد تومان برای عمران روستایی
 سید غنی نظری‌خانقاه، نماینده خلخال و کوثر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در توییتی نوشت: حضور نمایندگان مناطق محروم در کمیسیون‌تلفیق در آبادانی این مناطق تاثیر مثبتی خواهد داشت. با پیگیری‌ها و اقناع کمیسیون، مبلغ دوهزار میلیارد تومان برای‌ گازکشی، انتقال آب و برق روستاهای مناطق محروم کشور تصویب شد. عمران روستایی بخش مهمی از توسعه کشور است.
 
توجه جدی به بازنشستگان تامین اجتماعی
 پیرو نامه به رییس مجلس به کمیسیون تلفیق درخصوص توجه جدی به بازنشستگان، این کمیسیون پرداخت ۹۰هزار میلیارد تومان بدهی دولت به صندوق  تامین اجتماعی را مصوب کرد. این مبلغ می‌تواند گره‌گشای برخی مشکلات بازنشستگان باشد. براساس مصوبه دیگر این کمیسیون، مبلغ ۱۳۰هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات جامعه ایثارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته شد.
 
اختصاص ۳هزار میلیارد ریال جهت آزادی زندانیان با جرایم غیرعمد
 اعضای کمیسیون تلفیق به‌منظور کمک به آزادی زندانیان نیازمند در جرائم غیرعمد و کاهش آسیب‌های اجتماعی مترتب بر خانواده آن‌ها ناشی از حضور سرپرست خانواده در زندان، مبلغ سه‌هزار میلیارد ریال از منابع درآمد سالانه بندهای (ت) و (ج) ماده۲۴ قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث در اثر حوادث رانندگی ناشی از وسایل‌نقلیه را به ستاد دیه کشور اختصاص دادند.
 
افزایش قیمت خرید تضمینی گندم
 همچنین نمایندگان مجلس با هدف حمایت از تولید داخل و کشاورزان و جلوگیری از قاچاق کالا، قیمت خرید تضمینی گندم را از کشاورزان از مبلغ پنج‌هزار تومان سال1400 به رقم ۹هزار و 500تومان افزایش دادند.
 
سهم صندوق توسعه ملی ۴۰درصد تعیین شد
دولت سهم صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه سال1401 را 20درصد در نظر گرفته بود که اعضای کمیسیون تلفیق با توجه به اینکه دولت، اذن مقام معظم رهبری در این خصوص را نداشت، با آن مخالفت کرده و سهم صندوق توسعه را براساس قانون 40درصد تعیین کردند. براین اساس کمیسیون تلفیق بودجه با استقراض 20درصدی دولت از سهم صندوق توسعه ملی مخالفت کرد، مگر اینکه دولت بتواند اذن مقام معظم رهبری را اخذ کند و در این‌صورت رأی‌گیری مجددی در نشست کمیسیون تلفیق انجام خواهد شد؛ بنابراین سهم عمومی بودجه با این مصوبه 45.5 و سهم شرکت ملی نفت 14.5درصد خواهد شد.
 
تصویب مالیات پلکانی برای حقوق و دستمزد به نفع حقوق‌های پایین
 براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، دستمزدهای تا پنج‌میلیون و ۶۰۰هزار تومان از مالیات معاف شدند. مالیات حقوق‌های بین پنج‌میلیون و ۶۰۰ تا ۱۵میلیون تومان، ۱۰درصد و از ۱۵ تا ۲۵میلیون تومان، ۱۵درصد و از ۲۵ تا ۳۵میلیون تومان، ۲۰درصد تعیین شد. حقوق‌های بیشتر از ۳۵میلیون تومان نیز مشمول ۳۰درصد مالیات می‌شوند باید توجه شود این مالیات‌ها شامل مابه‌التفاوت هر پلکان می‌شود. اعضای هیات‌علمی بالینی تمام وقت جغرافیایی و متخصصان بالینی تمام‌وقت جغرافیایی صرفا مشمول ۱۰درصد مالیات بر درآمد خواهند بود.
 
افزایش ۲۴درصدی حداقل حقوق‌ها در بودجه ۱۴۰۱
 براساس مصوبه کمیسیون تلفیق درخصوص حقوق دریافتی، حداقل حقوق پیشنهادی دولت در لایحه بودجه از چهارمیلیون و 500هزار تومان به پنج‌میلیون و 600هزار تومان افزایش یافت که بر این اساس کف حقوق افزایش حدود 24درصدی نسبت‌به مبلغ پیشنهادی دولت در لایحه داشته است. در نشست نوبت عصر دیروز تبصره12 در زمینه حقوق کارکنان بررسی می‌شود که اخبار آن به محض تصویب شدن اطلاع‌رسانی می‌شود.
 
موافقت کمیسیون با ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در ۳۱استان
اعضای کمیسیون تلفیق بودجه در بررسی بخش هزینه‌ای تبصره (۱۸) به‌منظور رشد و پیشرفت کشور از طریق ارتقای بهره‌وری و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و پایه آمایش سرزمین و همچنین پروژه‌های دانش‌بنیان و پیشران با ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در ۳۱استان کشور موافقت کردند و برای هر استان در گام اول سه‌هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفتند.‌
 
ورود مجلس به تاریکخانه وام‌های کلان در شبکه بانکی
 اعضای این کمیسیون برای ایجاد شفافیت و جلوگیری از بروز فساد در حوزه پرداخت تسهیلات و وام‌های کلان ازسوی بانک‌ها با انتشار اسامی و میزان وام‌های کلان در سامانه‌ای شفاف و در معرض دید عموم موافقت کردند. براساس این مصوبه بانک مرکزی موظف شد، با استفاده از سامانه اطلاعاتی خود و اطلاعات دریافتی از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، به موجب مصادیق تعیین‌شده ازسوی شورای پول و اعتبار، مانده تسهیلات و تعهدات کلان و میزان پرداختی و مانده تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط و میزان پرداختی هر یک از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی را به تفکیک اشخاص در دسترس عموم قرار داده و به‌صورت فصلی این اطلاعات را به‌روزرسانی کند. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نیز موظف هستند، تمامی این موارد را به‌صورت فصلی در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.
 
رأی به ادامه ارز ترجیحی در بودجه
 اما بحث حذف ارز ترجیحی یکی از دغدغه‌های نمایندگان در زمان بررسی لایحه بودجه سال1401 در مجلس بود. نمایندگان موضوع حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه سال آینده را با دقت و حضور مسوولان مختلف دولتی مورد بررسی قرار داده‌اند و با توجه به روشن نبودن طرح دولت و عدم ارائه طرح قابل استناد، کمیسیون تلفیق مصوب کرد که ۹میلیارد دلار با قیمت ارز ترجیحی برای تامین دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی در سال۱۴۰۱ اختصاص داده شود.

ارسال نظر