|
شناسه خبر: 7309

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》مطرح کرد:

ارز ترجیحی، نفت و فروش سربازی در لایحه بودجه به کجا رسید؟

بیگی‌نژاد می‌گوید: ارز ترجیحی، فروش سربازی، میزان فروش نفت ازجمله پربحث‌ترین مسائل بودجه بوده‌اند که به صورت تقریبی تکلیفشان مشخص شده است. اما با این حال ممکن است بعضی از مواردی که در بودجه لحاظ شده است رخ ندهد و محقق نشود.

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》درخصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و ارسال آن از کمیسیون تلفیق به صحن علنی به مهم‌ترین موارد این لایحه اشاره کرد:

ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از موارد مورد بحث در این لایحه بود که دولت برنامه خاصی برای حذف آن ارائه نکرد.

وی افزود: عدد ارز 4200 تومانی در بودجه نیامده است. بنابراین 9 میلیارد دلار ارز ترجیحی در بودجه دیده شده است به این معنی که دولت ترجیح خود را برای آن در چه قیمتی قرار می دهد به تصمیم خودشان مربوط است.

وی افزود: ما در بودجه 9 میلیارد دلار در نظر گرفتیم و خواستیم دولت این اختیار را داشته باشد که به هر دلیلی اگر نخواست ارز 4200 تومانی فعلا حذف شود بتواند کار را به مرور جلو ببرد. به نظرم این طرح منطقی است. چرا که ممکن بود با حذف بدون برنامه این ارز، یکسری نوسانات پیش بیاید و موجب آزار مردم شود.

*از فروش سربازی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ چه خبر؟

بیگی‌نژاد گفت: مبحث بعدی فروش سربازی بود. در خصوص فروش سربازی هم در ابتدا نظر این بود افرادی که در خارج از کشور هستند و به دلیل غیبت سربازی نمی توانند به کشور بازگردند با مصوبه کمیسیون تلفیق مبلغی را پرداخت کنند و کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.

وی یادآورشد که البته این طرح شامل افرادی می شود که حداقل 5 سال اقامت یک کشور خارجی را داشته باشند.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در ادامه توضیح داد: همچنین برای سربازان غایب داخلی یک شرط سنی گذاشته شد که اگر فرزند هم داشته باشند و امکان خدمت نداشته باشند، می‌توانند با مبلغ کمی سربازی خود را بخرند.

بیگی‌نژاد همچنین درخصوص فروش نفت در این لایحه تاکید کرد: مسئله بعدی میزان فروش نفت بود. با میزان فروش نفتی که داریم پیش بینی می شود که فروش یک میلیون و دویست بشکه نفت را برای سال 1401 به صورت پایدار داشته باشیم و دچار کسری بودجه از بابت تراز عملیاتی در بودجه نشویم.

وی در انتها ابراز کرد: با این‌حال ممکن است بعضی از مواردی که در بودجه لحاظ شده است رخ ندهد و محقق نشود. مثل موضوع فروش سهامی که برای تامین اجتماعی و ایثارگران دیده شده بود احتمال دارد که محقق نشود و به غیر از این ها احتمال می‌رود این لایحه‌ای که دولت ارائه داده است کسری نداشته باشد.

میلاد پرتواعلم

ارسال نظر