|
شناسه خبر: 7321

کاهش قیمت سکه و طلا موقتی است؟

سیگنال‌های مثبت از مذاکرات وین در رزوهای اخیر، بازار طلا و سکه را با روندی کاهشی مواجه کرده است. آیا این شرایط ادامه دارد؟

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی تاکید می‌کند که در شرایط کنونی پیش‌بینی کوتاه‌مدت بازار دلار، طلا و سکه بسیار مشکل است اما احتمالا کاهش قیمت در بازار مقطعی خواهد بود.

او در گفتگو با تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد: در شرایط کنونی، هر لحظه ممکن است خبر مهمی از مذاکرات وین منتشر شود. از آن سو، بازار جهانی تعطیل است و قیمت اونس در شروع هفته پس از آن مشخص نیست.

محبی می‌افزاید: هر دو موضوع، بر قیمت طلا و سکه در روزهای آینده تاثیر می‌گذارند. در نتیجه پیش‌بینی کوتاه‌مدت بازار، کار ساده‌ای نیست.

این کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: با وجود این، انتظار کاهش قیمت دلار وجود دارد که به تبع آن بازر طلا و سکه نیز نزولی می‌شود. اما این موضوع احتمالا مقطعی است و احتمال بازگشت بازارها در روزهای آینده دور از ذهن نیست.

محبی پیش‌بینی می‌کند: قیمت‌های پایین در بازار ارز، طلا و سکه احتمالا ماندگار نباشند. به عبارتی، در روزهای آینده و نه لزوما فردا، احتمال افزایش قیمت طلا و سکه وجود دارد.

افزایش انتظارات کاهش سکه

دنیای اقتصاد درخصوص قیمت جهانی طلا نوشته است:

با توجه به اینکه ترکیبی از نگرانی‌های ژئوپلیتیکی در مورد مناقشه روسیه و اوکراین و تورم فزاینده ایالات متحده باعث شد تا انبوهی از سرمایه‌گذاران به پناهگاه امن طلا روی بیاورند، طلا جهانی معاملات هفته گذشته را برای سومین هفته متوالی با بیشترین افزایش هفتگی در سه ماه اخیر به پایان رساند.

بر این اساس عملکرد این فلز گرانبها برای هفته گذشته مثبت ۱۷/ ۲‌درصد ثبت شد. به طوری که فعالان این بازار شاهد تداوم یک رالی قوی در این هفته بودند که طی سه هفته گذشته طلا را به میزان قابل‌توجهی افزایش داد. برخی تحلیلگران فنی معتقدند که با توجه به فضای حاکم بر این بازار احتمال عبور قیمت طلا از سطح ۱۹۲۰ دلار طی هفته‌‌‌های آینده وجود دارد. در مقابل نیز برخی بر این باور هستند در صورت کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی این فلز می‌تواند به زیر سطح ۱۸۸۰ دلار نیز افت کند.

فضای احتیاطی در بازار طلا

این روزنامه اقتصادی همچنین درباره قیمت سکه آورده است:

بازار طلا و سکه در پی نوسانات زیاد نرخ دلار در بازار ارز داخلی و همچنین بهای طلای جهانی، افت و خیزهای مکرری را در محدوده قیمتی ۱۲‌میلیون تومان تجربه کرد. به طوری که هر سکه امامی روز شنبه با وجود تمایلات کاهشی برای افت بیشتر همزمان با عقب‌نشینی زیاد دلار در بازار آزاد، در قیمت ۱۱‌میلیون و ۸۴۰‌هزار تومان داد و ستد شد.

به گفته عده‌‌‌ای از تحلیلگران این بازار با افزایش اخبار مثبت و چشم انتظاری سرمایه‌گذاران از نتایج نهایی مذاکرات حجم معاملات در این بازار افت قابل‌توجهی داشته است. به طوری که انتظار می‌رود این فلز گرانبهای داخلی به سطوح پایین‌‌‌تری طی روزهای آتی عقب‌نشینی کند. علاوه بر این لازم به ذکر است که این سکه بهمن ماه را با عملکرد منفی  ۵۲/ ۴ ‌درصد پشت سر گذاشت.

 

ارسال نظر