|
شناسه خبر: 7322

برنج بخشنامه جدید برای بازار/برنج قیمت‌گذاری شد

با وجود اینکه وزارت جهاد کشاورزی علت افزایش قیمت برنج را کاهش تولید کمتر از میزان برنامه‌ریزی شده اعلام کرده بود اما در اقدامی عجیب برنج مشمول قیمت‌گذاری دستوری شد.

در روزهای پرنوسان قیمت برنج روزنامه دولت در گزارشی نوشته بود که علت اصلی نوسان قیمت برنامه‌ریزی و پیش‌بینی نادرست دولت سابق درباره تولید برنج بوده و همزمان با خشکسالی امسال میزان تولید برنج کاهش یافته است.

با این حال به نظر می‌رسد سیاست دولت در تنظیم بازار برنج هم مثل برخی اقلام دیگر قیمت‌گذاری دستوری است.

عباس عسکرزاده، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای به سرپرستان سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های تهران، البرز، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان و کردستان قیمت انواع برنج را اعلام کرده است. آن طور که مهر گزارش داده، در نامه عسکرزاده عنوان شده است: احتراماً با توجه به اقدامات این معاونت در پیشگیری از افزایش بی‌ضابطه قیمت برنج بدین وسیله قیمت فروش و مصرف کننده برنج ایرانی و خارجی به شرح ذیل تعیین می‌شود:

۱- برنج طارم ایرانی درجه یک – ۶۵ هزار تومان

۲- برنج طارم درجه دو- ۶۰ هزار تومان

۳- برنج ایرانی شیرودی – ۴۲ هزار تومان

۴- برنج هندی وارداتی – ۳۰ هزار تومان

۵- برنج پاکستانی وارداتی – ۳۱ هزار تومان

۶- برنج‌های وارداتی که توسط شرکت خدمات بازرگانی تهیه شده است:

هندی ۱۱۲۱ – ۲۴ هزار تومان

پاکستانی ۱۱۲۱- ۲۵ هزار تومان

تایلندی – ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان

در پایان نامه هم اعلام شده است: «ضروری است دستور فرمائید نسبت به نظارت و بازرسی بر رعایت قیمت‌های فروش برنج برای مصرف کنندگان طبق لیست بالا اقدامات لازم معمول و با متخلفین برخورد قانونی صورت پذیرد.»

این قیمت‌گذاری دستوری در حالیست که پیش از این وزارت جهاد کشاورزی از کاهش ۲۰ درصدی تولید برنج خبر داده بود که طبق ادعای این وزارتخانه در افزایش قیمت برنج بی‌تاثیر نبوده است.

ارسال نظر