|
شناسه خبر: 7393

طرح صیانت بعد از عید تعیین تکلیف می‌شود / کندی اینترنت به طرح صیانت مرتبط است؟

طرح صیانت از فضای مجازی به گفته یکی از نمایندگان مجلس قرار بود که این هفته در مجلس تصویب شود. اما براساس تازه‌ترین اعلام عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، رسیدگی به این طرح به سال بعد موکول شده است.

سقوط هفت پله‌ای اینترنت ایران و کاهش سرعت اینترنت در چند روز اخیر با واکنش‌های منفی بسیاری از سوی کاربران مواجه شد. همین منجر شد که عده‌ای کاهش سرعت اینترنت را به اجرای طرح صیانت مرتبط بدانند.

با وجود این عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی، در تازه‌ترین اظهارات خود اجرا و تصویب طرح صیانت را تا پایان سال ۱۴۰۰ رد کرد. او همچنین کاهش سرعت اینترنت را با طرح صیانت بی‌ربط خواند.

نوری قزلجه درباره اظهارات یکی از اعضای این کمیسیون مبنی بر اینکه تصمیم نهایی درباره این طرح مشخص است و بدون شک تصویب می‌شود. گفت: طرح صیانت بعد از عید تعیین تکلیف می‌شود و هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

«کاهش سرعت اینترنت از طریق مسئولان این حوزه پیگیری شود»

غلامرضا نوری قزلجه، عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، این ادعا را رد کرد و توضیح داد: کاهش سرعت اینترنت هیچ ارتباطی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، ندارد.

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم در ادامه این مطلب گفت: کاهش سرعت اینترنت باید از طریق مبادی و مسئولان این حوزه پیگیری شود. اما بدون شک در شرایطی که هنوز هیچ تصمیمی درباره طرح صیانت اتخاذ نشده، نمی‌توان گفت اجرای چراغ خاموش این طرح منجر به کاهش سرعت اینترنت شده است.

«طرح صیانت بعد از عید تعیین تکلیف می‌شود»

نوری قزلجه درباره اظهارات یکی از اعضای این کمیسیون مبنی بر اینکه تصمیم نهایی درباره این طرح مشخص است و بدون شک تصویب می‌شود. گفت: نه تنها هیچ تصمیمی اتخاذ نشده، بلکه طرح صیانت بعد از عید تعیین تکلیف می‌شود. حتی گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره طرح به اندازه‌ای نقاط ایراد و ابهام مطرح کرده که تصویب آن بعید به نظر می‌رسد.

«ایراد مرکز پژوهش‌ها به طرح فعلی صیانت بیش از حجم طرح است»

پیش از این یکی از نماینگدان مجلس اعلام کرد که ابعاد این طرح دارای مشکلات جدی است و با قانون اساسی مغایرت دارد. اما این طرح ممکن است به شیوه دیگری اجرا شود.

نوری در این باره گفت: مرکز پژوهش‌ها یک گزارش درباره طرح فعلی صیانت داده است که بیش از حجم خود طرح از آن ایراد گرفته است و ادله نیز کارشناسی و حقوقی است اما متاسفانه برخی دنبال دور زدن گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره ایرادات طرح هستند.

او ادامه داد: طبق آیین‌نامه‌ای که ابتدای شروع به فعالیت کمیسیون تصویب شد. در صورت رد کلیات طرح نمایندگان می‌توانند پیشنهادهای جایگزین خود را ارائه دهند. در این بین این پیشنهادها ممکن است طرح مرکز پژوهش‌ها یا پیشنهاد کارگروه یا پیشنهاد جداگانه‌ای باشد. یعنی همه نمایندگان کمیسیون حق دارند پیشنهاد خود را مطرح کنند.

«بعید است کلیات طرح صیانت به تصویب برسد»

نوری قزلجه همچنین در پایان گفت: به هیچ وجه کاهش سرعت اینترنت فعلی را نمی‌توان اجرای چراغ خاموش طرح صیانت تلقی کرد. مساله کاهش سرعت اینترنت که بسیار هم ملموس است باید از طرق دیگر پیگیری شود و مسئولان درباره علت آن توضیح دهند چراکه این طرح هنوز هیچ مرحله‌ای را پشت سر نگذاشته و از نگاه من کماکان بعید است که کلیات آن به تصویب برسد.

ارسال نظر