|
شناسه خبر: 7488

سهام عدالت رشد کرد

بازار سرمایه در حالی در هفته اول اسفند‌ رشد کرد که ارزش سهام عدالت نیز در این هفته با افزایش ارزش مواجه شد.

بورس در هفته‌های گذشته با نوسان فراوانی همراه بوده و همین مساله سبب شده تا ارزش سهام عدالت نیز روند مشخصی نداشته باشد. اما رشد شاخص های بازار سهام در هفته اول اسفند، سبب افزایش ارزش سبد سهام عدالت شده است.

اما بسته بودن فروش سهام عدالت در ماه‌های گذشته موجب شده است افراد نتوانند از این دارایی خود استفاده کنند. البته در هفته‌های گذشته اخبار خوبی در خصوص تقسیم سود سهام عدالت شرکت های حاضر در سبد این سهام منتشر شده است. طبق گفته مسوولان سازمان خصوصی‌سازی تا پایان اسفند ماه سال جاری سود این سهام در سال 99 به حساب دارندگان واریز خواهد شد.

البته هنوز دولت و مجلس به یک موضع مشترک در زمینه جاماندگان از دریافت سهام عدالت نرسیده اند. در صورتی که برنامه مشخصی در این زمینه ایجاد شود، می توان امیدوار که 10 میلیون نفر از افرادی که هنوز نتوانسته اند، این سهام را دریافت کنند، قابلیت استفاده از این سهام را پیدا کنند.

* از سهام عدالت چه خبر؟

طبق بررسی‌ها، بیش از 2 میلیون نفر سود سهام عدالت سال 98 خود را دریافت نکرده‌اند؛ فرهانیان، مدیر برنامه ‌ریزی شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی، درباره این افراد می‌گوید: عده‌ای که از سال گذشته موفق نشدند سود سهام مربوط به عملکرد سال 98 را دریافت کنند، اگر امسال این افراد شماره شبای حساب فعال بانکی خود را در سامانه سهام عدالت یا سامانه سجام اعلام کنند، همزمان با سود سهام سال 99 سودهای سال‌های قبل را هم دریافت خواهند کرد.

غلامرضا ابوترابی، نایب ‌رئیس هیات ‌مدیره و قائم ‌مقام مدیرعامل شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه درباره فوت افرادی که سهام عدالت داشته اند، گفت: فرآیند تخصیص سهام عدالت اشخاص فوت ‌‌‌شده به وراث آنها در کمترین زمان ممکن و به ‌‌‌صورت غیرحضوری انجام می ‌شود.

* سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

سهام عدالت از تعدادی سهام ارزنده و بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته‌های گذشته با افزایش ارزش مواجه شده است، این سهام در نیمه اول بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در نیمه دوم بهمن ماه این روند نزولی متوقف شد. ارزش این سهام در هفته چهارم بهمن ماه برخلاف شاخص کل  بورس رشد کرد. در هفته اول اسفند ماه نیز ارزش این سهام رشد داشته است. برخی از کارشناسان علت افزایش ارزش سهام عدالت را نزدیک شدن به زمان واریز سود این سهام می دانند.

 

 

طی هفته چهارم بهمن ماه ارزش این سهام با افزایش 0.38 درصدی مواجه شد. در هفته گذشته باز هم روند افزایشی ارزش سهام عدالت ادامه دار بود و این سهام رشد 1.23 درصدی را تجربه کرد. این مساله در حالی رخ داده است که شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌وزن بورس به ترتیب با افزایش 0.5 و 1.55 درصدی در این هفته مواجه شدند.

برگه‌های سهام عدالت در قیمت‌های اسمی 409 هزار تومانی، 492 هزار تومانی، 532 هزار تومانی و یک میلیون تومانی در هفته اول اسفندماه به ترتیب با افزایش 93 هزار تومانی، 112 هزار تومانی، 121 هزار تومانی و یک میلیون و 228 هزار تومانی نسبت به هفته چهارم بهمن ماه مواجه شده‌اند.

 

 

 

 

بسیاری از کارشناسان معتقدند، نمادهای حاضر در سبد سهام عدالت از ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه هستند. با این حال، ارزش برگه‌های سهام عدالت در برگه‌های مختلف به ترتیب برابر است با 7 میلیون و 681 هزار تومان، 9 میلیون و 240 هزار تومان، 9 میلیون و 991 هزار تومان و 18 میلیون و 781 هزار تومان.

کاهش ارزش سبد سهام عدالت در یک سال و نیم گذشته موجب ایجاد ضرر و زیان زیادی برای سهامداران عدالت شده است. ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد‌ سال 99 با افت 51 درصدی مواجه شده است.

 

 

 

 

بنابراین گزارش ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد سال گذشته به ترتیب با کاهش قیمت 7 میلیون و 798 هزار تومانی، 9 میلیون و 500 هزار تومانی، 10 میلیون و 273 هزار تومانی و 19 میلیون و 310 هزار تومانی روبرو شده است.

 

 

ارسال نظر