|
شناسه خبر: 7868

پیش بینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه از گرانی‌های سال آینده

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پیش بینی کردند که سال آینده با افزایش ۷۰ درصدی قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار روبرو خواهیم بود.

پیش بینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از گرانی سال آینده در حالی که در 9 ماه منتهی به آذر سال جاری مرغ رشدی 20.5 درصدی داشته و تخم مرغ هم با رشد 37.5 درصدی همراه بوده است. مرغ و تخم مرغ در رده کالای اساسی قرار دارند که در سال جاری رشد قیمت بسیاری را تجربه کرده اند و حال محسن زنگنه پیش بینی می کند قیمت مرغ و تخم مرغ نهایتا بین ۵۰ تا۷۰ درصد افزایش قیمت را داشته باشیم.

البته پیش بینی زنگنه به این دو محصول ختم نمی شود، بطوریکه وی قیمت لبنیات هم شاید ۳۰درصد افزایش داشته باشد. پیش بینی افزایش قیمت محصولات لبنی در حالی است که به با افزایش قیمت محصولات لبنی در سال جاری شاهد کاهش تقاضای این کالای اساسی از سبد بسیاری از خانوار بوده ایم.  

چگونگی حذف ارز ترجیهی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در مورد چگونگی پرداخت ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۱ گفت: دولت ارز ترجیحی را در لایحه بودجه حذف کرده بود یعنی گفته بود همه ارزها باید با قیمت آزاد به فروش برسد ما ۹میلیارد دلار را استثنا کردیم و به دولت اجازه دادیم که این ۹میلیارد دلار را همچنان با قیمت ارز ترجیحی به فروش برساند.

 محسن زنگنه در این خصوص به عصر ایران گفت: قبلا ارز با قیمت ۴۲۰۰ داده می شد دولت از هر طریقی ارز را چه از طریق بازار و چه صندوق توسعه می توانست تهیه کند و به وارد کننده اسکناس و حواله با قیمت ۴۲۰۰ می داد الان این حذف شده است یعنی ما هیچ ارزی را با قیمت کمتر از Ets در قانون پرداخت نمی کنیم وارد کننده ارز خودش را تامین می کند. آنجایی که دولت می خواهد حمایت کند مابه تفاوت ارز ترجیحی تا ارز آزاد را دولت یارانه ریالی می دهد در واقع ما یارانه ریالی داریم و یارانه ارزی به کسی پرداخت نمی شود.

 وی ادامه داد: ما از دولت این ضمانت را گرفتیم که می تواند از روز اول هم ارز ترجیحی را کلا حذف کند اما اگر هر کالایی را خواست از شمول ارز ترجیحی خارج کند نباید باعث تورم و بالا رفتن قیمت کالا نسبت به ۱۴۰۰شود.

زنگنه تاکید کرد: در واقع مجلس به دولت اجازه داده است که ۹میلیارد دلار را به ارز ترجیحی اختصاص دهد و این موضوع را به دولت تکلیف نکرده است. هرکاری را دولت می تواند انجام دهد اما قسمت دوم مصوبه گفته است که قیمت ها نباید از قیمت۱۴۰۰بیشتر شود. برای ما مردم مهم هستند.

 وی در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش قیمت دارو، گندم، مرغ و تخم مرغ نیز گفت: برآوردمان این است که در حوزه قیمت مرغ و تخم مرغ نهایتا بین ۵۰ تا۷۰ درصد افزایش قیمت را داشته باشیم. قیمت لبنیات هم شاید ۳۰درصد افزایش داشته باشد. برای دارو  و گندم نیز مکانیزمی تهیه کرده اند که اصلا افزایش قیمت پیدا نکند. برای گندم ۷۰ همت گذاشته ایم. ما در تبصره ۱۴ که یارانه معمول است ۷۳ همت برای گندم می دهیم.

 

ارسال نظر