|
شناسه خبر: 8023

نشست تخصصی نمایندگان قوه قضاییه با مسوولان استان هرمزگان درباره کالاهای متروکه برگزار شد

۴هزار کانتینر کالا تعیین‌تکلیف می‌شود

انبار تملیکی قوه‌قضاییه مملو از اجناسی است که بعضا در حال فاسد شدن بوده یا بدون تکلیف مانده‌اند. این نمایی از آخرین بازدید رییس قوه‌قضاییه از یکی از این انبارها بوده است. اما موضوع تعیین‌تکلیف موجودی این انبار مساله‌ای است که از اواسط سال ازسوی رییس قوه‌قضا مطرح شد.

حجت‌الاسلام اژه‌ای 14آبان‌ماه در بازدید ۳ساعته از انبار مرکزی جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در تهران در جریان عملکرد و مسائل و مشکلات این مجموعه قرار گرفت و از مسوولان سازمان اموال تملیکی خواست ظرف دو هفته در جهت صیانت از حقوق عامه، به وضعیت انبارهای اموال تملیکی سامان دهند. دوباره 14اسفندماه رییس دستگاه قضا از انبار تملیکی بازدید و از وضعیت انبارهای اموال تملیکی اعلام رضایت کرد و دستور داد اقدامات اساسی پیش از دپو شدن کالا باید انجام شود. به‌تازگی نشست تخصصی نمایندگان ویژه رییس قوه‌قضاییه از کالاهای متروکه با حضور رییس کل دادگستری هرمزگان، ناظر گمرکات استان هرمزگان و نمایندگان سازمان‌های ذی‌مدخل در جهت رفع موانع و مشکلات و تعیین‌تکلیف کالاهای متروکه در گمرک شهید رجایی بندرعباس برگزار شد.

در پی طرح انتقادات نسبت‌به نحوه نگهداری کالاهای توقیفی در انبارهای سازمان اموال تملیکی در سال‌های اخیر، دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی رسیدگی به این موضوع را در دستورکار خود قرار داد. آسیب دیدن و فساد کالاهای اساسی و اقلام غذایی به‌دلیل عدم رعایت قواعد انبارداری و دپوی نامناسب این کالاها و هزینه‌هایی که باید برای امحای کالاهای تاریخ‌مصرف‌گذشته و فاسدشده پرداخت شود، از مهم‌ترین مسائلی بود که در این گزارش‌ها مورداشاره قرار گرفت. همچنین در برخی گزارش‌هایی که درباره وضعیت انبارهای گمرک و سازمان اموال تملیکی ارائه شده، به تخلفاتی در انبارداری اشاره شده که مفقود شدن کالاها و قطعات اجناس در هنگام انتقال از گمرک به انبار، مغایرت صورتجلسه موجود در گمرک با هویت و کیفیت اجناس موجود در انبارها ازجمله آن‌ها بوده است. «رسولی‌فاضل»، نماینده قوه قضاییه در سازمان اموال تملیکی درخصوص کالاهای رسوبی در مقایسه با سال گذشته افزود: امسال شرایط انجام تشریفات کالاهای متروکه و آمارهای اعلامی بسیار مطلوب و نسبت‌به سنوات قابل مقایسه نیست. درحال‌حاضر با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده و ارائه‌شده شاهد به‌روز شدن کالاهای متروکه اعلامی ازسوی بنادر و گمرک شهید رجایی هستیم و اگر هم دپوی کالا در انبارهای اموال تملیکی وجود دارد به‌دلیل موانع و مشکلاتی است که با پیگیری و رفع این موانع می‌توانیم رسوب کالاها در انبارهای اموال تملیکی را سریعا تعیین‌تکلیف کنیم.
فاضل اظهار کرد: حدود چهارهزار کانتینر متروکه مربوط به سال۱۴۰۰ نیز باید تعیین‌تکلیف شود که کل این چهارهزار کانتینر اعلامی نیز متروکه واقعی نیست، بلکه بخشی از آن مربوط به افراد حقیقی و حقوقی است و با انجام تشریفات گمرکی می‌توانند کالای خود را از گمرک ترخیص کنند. به‌تبع پس از ترخیص کالاها، مجددا کالاهای جدید وارد می‌شوند و هیچ انتظاری نداریم که کالاهای متروکه به صفر برسد اما انتظار داریم زمان تشریفات کوتاه شود و امیدواریم که مدت‌زمان متروکه‌شدن کالا با توجه به شرایط بازنگری شود.
فاضل درخصوص تعاملات بین دستگاه‌ها بیان کرد: تعاملات و همکاری‌های دستگاه‌ها با یکدیگر باعث می‌شود که از رسوب کالا جلوگیری شود و شرایط به‌وجودآمده به شرایط مطلوب‌تر برسد تا وضعیت صادرات، ترانزیت و واردات کشور بهتر شود و حضور ما در اینجا به جهت پیگیری دستورات و سوالات رییس قوه‌قضاییه در این خصوص است که به‌نحو احسن موارد پیگیری و رسیدگی خواهد شد.
 
همکاری سازمان‌ها با انبار تملیکی
 
پوریانی، حاکم شرع در سازمان اموال تملیکی هم در این نشست عنوان کرد: قانونگذار درخصوص مدت‌زمان کالای مهلت منقضی در ماده۲۴ قانون امور گمرکی تصریح کرده ولی پیرو مصوبه شورای امنیت ملی کشور این مدت از پنج‌ماه به دوماه تقلیل یافته که اگر مسوولان وقت بهتر به وظایف خود عمل می‌کردند شاهد رسوب کالا با این شرایط نبودیم اما انصافا از سال گذشته تا به امروز فعالیت‌ها و اقدامات شایسته‌ای از طرف گمرک و بندر شهیدرجایی و سازمان اموال تملیکی اتفاق افتاده که این کار یک اقدام جهادی و انقلابی است؛ به‌طوری‌که طی یک هفته از زمان حضور رییس قوه قضاییه بخش باقی‌مانده از کالاهای رسوبی به‌سرعت تعیین‌تکلیف شده که این اقدامات نشان از همکاری سازمان‌های مربوطه با یکدیگر بوده است. وی ادامه داد: به شرط اینکه این هماهنگی دستگاه‌ها تداوم یابد و ورود دستگاه قضا به این موضوع می‌تواند یک فرصت خوب را برای مدیران گمرک، بنادر و  اموال تملیکی ایجاد تا بتوانند به نحو احسن از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند. تمام موارد مطرح‌شده، موانع و مشکلات موجود مربوط به رسوب کالا حتما به اطلاع رییس قوه‌قضاییه خواهد رسید تا در صورت صلاحدید ایشان پس از بررسی و پیگیری‌ها در جلسه سران قوا مطرح و تصمیمات خوبی اتخاذ و مشکلات مرتفع شود.
اکبرپور، ناظر گمرکات استان هرمزگان بیان کرد: با تعاملات و مساعدت دستگاه قضا و همکاری گمرک، اداره کل بنادر و دریانوردی و سازمان اموال تملیکی استان، کلیه کالاهای رسوبی تا پایان سال۹۹، تعیین‌تکلیف شده است و گمرک تمام توان خود را در جهت انجام تشریفات متروکه به کار خواهد گرفت. در پایان نمایندگان ویژه قوه‌قضاییه با فعالان اقتصادی گفت‌وگو و با مشکلات آنان آشنا و همچنین با حضور در مرکز کنترل دریایی از نزدیک در جریان روند ورود کشتی‌ها به لنگرگاه و مدت‌زمان تخلیه و بارگیری کالاها  قرار گرفته و درنهایت از انبارها و سایر قسمت‌های بندر و گمرک شهیدرجایی بازدید کردند.

ارسال نظر