|
شناسه خبر: 8231

گزارش بودجه ۱۴۰۱ از زبان رئیس مجلس؛

حمایت از کم درآمدها

بررسی لایحه بودجه۱۴۰۱ از اول اسفندماه در صحن علنی مجلس آغاز شد و سرانجام پس از ۱۳روز و ۲۸جلسه که در برخی روزها به‌صورت سه شیفت تا ساعت۲۲ ادامه داشت، روز گذشته به پایان رسید و دخل و خرج دولت در سال آینده را تعیین و تصویب کردند و بودجه سال۱۴۰۱ کل کشور از حیث منابع و مصارف بالغ بر 37میلیون و 587هزار و 793میلیارد و 931میلیون ریال بسته شد.

رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه سال1401 از اول اسفندماه در دستورکار وکلای‌ ملت در جلسات علنی قوه‌مقننه قرار داشت که نمایندگان در 13روز و در قالب  28جلسه‌ دو و سه شیفت کاری لایحه را بررسی کردند و درنهایت رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه در جلسه علنی نوبت عصر روز (سه‌شنبه هفدهم اسفندماه) به پایان رسید.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه1401 معیشت مردم و تامین کالاهای اساسی را به‌عنوان محور بررسی بودجه، مدنظر قرار داده و مصوبه‌های قابل‌توجهی در این زمینه و حمایت از اقشار کم‌درآمد در بودجه داشتند. مهم‌ترین این مصوبه ها بدین شرح است: عدم حذف ارز ترجیحی و تکلیف دولت به تامین کالاهای اساسی به قیمت شهریور1400، افزایش سه‌ برابری یارانه فرزندان خانواده‌های دهک‌های اول تا چهارم دارای حداقل سه فرزند تحت‌تکفل، افزایش 10درصدی حقوق، مزایا و فوق‌العاده‌های کارکنان تابع قانون کار، رایگان شدن آب، برق و گاز خانواده‌های محروم، افزایش تسهیلات سه شرکت برای پشتیبانی و تدارک کالاهای اساسی مردم، تصویب افزایش دو برابری کمک‌هزینه عائله‌مندی مزدوجین جدید، تکلیف سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به ثبت‌نام افراد جدید متقاضی یارانه، کاهش نرخ حقوق گمرکی از چهار درصد به یک درصد برای کاهش قیمت کالاهای اساسی و دارو، تکلیف دولت به تحت پوشش قراردادن بیمه سلامت اقشار کم‌درآمد به‌صورت رایگان، تکلیف وزارت کشاورزی به افزایش 10درصدی تولید محصولات اساسی کشاورزی.
در همین زمینه محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در سلسله‌توییت‌هایی بخشی تحت‌عنوان «گزارش بودجه»، مصوبات مجلس را که براساس رویکرد اقتصادی و معیشتی مردم گرفته شده تشریح کرده است که در ادامه به آن اشاره می‌شود.
براساس مصوبه مجلس در بودجه۱۴۰۱، عموم سربازان حداقل سه‌میلیون و ۳۶۰هزار تومان و سربازان متاهل حداقل پنج‌میلیون تومان (برابر با حداقل حقوق کارمندی با احتساب کسورات) حقوق خواهند گرفت.
رییس مجلس در توییت دیگری اشاره کرده است: براساس تصویب مجلس در فرایند بررسی ‎بودجه۱۴۰۱، کلیه پرداخت‌های مشابه حقوق و دستمزد مانند حق‌التدریس، حق‌الزحمه، ساعتی، حق نظارت و غیره باید به‌صورت ماهانه پرداخت شود و بساط حقوق‌های چندماه یکبار که فشارهای غیرقابل تحمل معیشتی بر گروه‌هایی از مردم وارد می‌کرد، به‌طور کامل جمع خواهد شد.
قالیباف در توییت دیگری برخورداری از اینترنت باکیفیت، پرسرعت و پوشش سراسری، حق مردم دانسته و در همین زمینه با اشاره به مصوبه مجلس نوشته است: مجلس شورای اسلامی در بودجه۱۴۰۱، منابع لازم جهت توسعه و ارتقای پوشش اینترنت در روستاهای مناطق کمتربرخوردار را تخصیص داده است تا در کوتاه‌مدت شاهد پوشش کامل روستاهای کشور باشیم.
همچنین مجلس یازدهم در قانون بودجه۱۴۰۱، مبلغ ۳۵هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای ظرفیت‌سازی اشتغال مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص داده است تا در میان‌مدت با اجرای کارآمد و اختصاص هدفمند این تسهیلات، شاهد خروج اقشار تحت پوشش از چرخه فقر باشیم. از سوی دیگر به منظور تسهیل دسترسی اقشار کم‌درآمد و رفع مشکل ضمانت این تسهیلات، برای اولین بار مجوز ایجاد صندوق تضمین نیز برای نهادهای حمایتی فراهم شده است.
براساس مصوبه مجلس در فرایند بررسی بودجه سال۱۴۰۱، آب، برق و گاز خانوارهای تحت‌پوشش نهادهای حمایتی مشروط به رعایت الگوی مصرف باید «رایگان» باشد و دولت موظف است تا سازوکار اجرایی لازم برای این قانون را تدارک ببیند. همچنین دولت موظف است بدون نیاز به مراجعه و درخواست به‌صورت فعالانه، خانواده‌های سه دهک پایین درآمدی فاقد ‎بیمه سلامت را به‌صورت رایگان تحت‌پوشش بیمه سلامت قرار دهد.
همچنین در راستای تکمیل اقدامات آغازشده در حوزه محرومیت‌زدایی، در بودجه سال۱۴۰۱، بیش از ۲۲هزار میلیارد تومان اعتبار در سرفصل محرومیت‌زدایی در نظر گرفته شد که رییس مجلس اقدامات مهم مجلس برای قابل ارزیابی شدن میزان اثربخشی این اعتبارات توضیح داده است. در این راستا، وزارت رفاه، سازمان برنامه و سایر دستگاه‌های مسوول مکلف شدند ظرف ۶ماه با راه‌اندازی «سامانه بهره‌مندی ایرانیان» وضعیت دسترسی به زیرساخت‌های اساسی را به تفکیک آبادی‌های دارای سکنه و نواحی شهری مشخص کنند و کلیه اقدامات ناظر بر محرومیت‌زدایی و نتایج حاصل را در این سامانه ثبت کنند‌ تا میزان دسترسی به امکانات ضروری برای هر فرد ایرانی ساکن در مناطق محروم و همچنین میزان اثربخشی اقدامات در راستای محرومیت‌زدایی مشخص و قابل ارزیابی شود.
همچنین ۹هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده در قانون بودجه سال۱۴۰۱ به توسعه ورزش مدارس، ورزش‌های همگانی، ورزش بانوان و زیرساخت‌های ورزش به‌ویژه در حوزه معلولان و جانبازان اختصاص یافت تا با محوریت استان‌ها در این حوزه اقدامات موثری انجام شود. 

ارسال نظر