|
شناسه خبر: 8288

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم تهران درمجلس در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

برای اجاره و فروش مسکن قیمت سازی می شود

شاکری می‌گوید: مدیریت بازار مسکن یعنی وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه‌های مربوطه باید در خرید و فروش و اجاره مسکن ورود جدی داشته باشند و این حوزه را مدیریت کنند. چراکه امروز این حوزه رها است و متاسفانه برای اجاره و فروش قیمت سازی می شود که این مسئله باید کنترل شود.

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》با اشاره به اوضاع بازار مسکن در فصل جابجایی و احتمال افزایش سرسام آور ودیعه و اجاره بیان کرد: این روزها احتمال تنش در این بازار وجود دارد. اما در حوزه مسکن جز اینکه ساخت مسکن را افزایش دهیم و در اختیار اقشار فاقد مسکن بگذاریم راه حل اساسی دیگری وجود ندارد.

وی افزود: این مسئله هم با قانونی که مجلس تصویب کرد و تصریح شد که یک میلیون واحد مسکونی در سال ساخته شود، احتمال دارد انجام شود و درصد بسیار بالایی از این نیاز را پوشش می دهد.

شاکری گفت: برای تحقق این طرح اقشاری که نیازمند مسکن هستند و به تسهیلات بانکی حمایتی نیاز دارند، زمین به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد و تعدادشان نیز زیاد است لذا دولت متعهد است برای کسانی که ثبت کردند، مسکن‌شان را تامین کند.

*برای مدیریت بازار مسکن در فصل اجاره‌ها با وزارت راه جلسه خواهیم داشت

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: امروز قرار است جلسه کمیسیون در وزارت راه و شهرسازی با حضور وزیر در خصوص وضعیت مسکن برگزار شود و به علت نگرانی هایی که کمیسیون در این باره دارد به این نتیجه رسیدیم که این جلسه را به صورت اختصاصی و با جزئیات در مورد موضوع مسکن انجام دهیم و با وزارت گفتگو کنیم.

او بیان کرد که ساخت یک میلیون مسکن در سال قطعا این بازار متلاطم را سامان می دهد و این ساماندهی نیز زمانی اتفاق می‌افتد که افرادی که در طرح مذکور ثبت نام کردند، حداقل با یک میلیون نفر از آن‌ها قرارداد بسته شود و مسکن را تحویل بگیرند و شروع به پرداخت اقساط کنند.

شاکری عنوان می‌کند که وزارت خانه باید این موضوع را هرچه زودتر عملیاتی کند. زیرا این کار خودش یک موج روانی را ایجاد می کند که برخی از این تلاطم ها را در بر می‌گیرد.

او ادامه داد که دو موضوع مهم دیگر در این میان وجود دارد. نخست مالیات بر خانه های خالی و دوم مالیات بر عایدی سرمایه. یعنی مالیات بر زمین و مسکن باید به کمک تولید مسکن بیایند تا از این وضعیت خارج شویم. در تمام دنیا نیز این سه مورد با هم اجرا می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح می‌کند: موضوع مالیات بر خانه های خالی قانونش در مجلس تصویب و ابلاغ شده است اما در اجرایش مقداری تعلل و کاستی هایی وجود دارد که آن هم مجلس پیگیر است. از طرفی مالیات بر عایدی سرمایه نیز شامل چهار مورد است که مسکن و زمین هم جز آن است و به زودی از کمیسیون بیرون می آید و وارد صحن خواهد شد.

وی افزود: اما از تمام این‌ها مهم تر، مدیریت بازار مسکن است. مدیریت بازار مسکن یعنی وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه‌های مربوطه باید در خرید و فروش و اجاره مسکن ورود جدی داشته باشند و این حوزه را مدیریت کنند. چراکه امروز این حوزه رها است و متاسفانه برای اجاره و فروش قیمت سازی می شود که این مسئله باید کنترل شود.

شاکری خاطرنشان کرد که با تمام شدن سال تحصیلی و در تابستان مشکل اجاره مسکن به شدت خودش را نشان می دهد و باید موضوع ودیعه مسکن را کنترل کنیم تا بانک ها مردم را گرفتار نکنند و بر اساس قانونی که برایشان مشخص شده پیش بروند تا از قیمت کاذب ایجاد شده در بازار جلوگیری کنیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در انتها عنوان کرد: اتحادیه مشاوران املاک با وزارت راه و شهرسازی باید جلسه تشکیل دهند و برنامه ای برای مدیریت این موضوع داشته باشند. امروز در جلسه با وزیر این موضوعات مطرح خواهد شد.

ارسال نظر