|
شناسه خبر: 8459

در اثر توافق تبادل زندانیان میان تهران- واشنگتن منابع بلوکه شده ایران آزاد می شود؟

گشایش 7میلیارد دلاری

پول‌های بلوکه‌شده ایران باز هم به صدر اخبار کشور آمده است. براساس اخبار منتشرشده در روز گذشته یک مقام منطقه‌ای امروز سه‌شنبه به تهران سفر خواهد کرد که یکی از اهداف این سفر، نهایی کردن سازوکار آزادسازی هفت‌میلیارد دلار از ارزهای مسدودی ایران است. بررسی سازوکار اجرایی آزادسازی منابع مسدودی ایران در چارچوب توافق اخیر، از اهداف اصلی سفر یک مقام بلندپایه منطقه‌ای به تهران در روز سه‌شنبه است.

از سوی دیگر، روزنامه العربی الجدید نیز به نقل از «منبع آگاه ایرانی» که نام او نیز ذکر نشده، اعلام کرد که بدربن‌حمد البوسعیدی، وزیر خارجه عمان امروز در رأس هیاتی سیاسی و امنیتی راهی تهران خواهد شد. این منبع می‌گوید که هدف از این سفر نهایی کردن توافق تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن و آزادی اموال بلوکه‌شده ایران است.
در همین راستا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه روز گذشته در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره آزادسازی بخشی از منابع ارزی ایران و خبر منتشرشده دراین‌باره گفت که این خبر درست است و به‌زودی بخشی از منابع ایران آزاد می‌شود. وی افزود که هیاتی عالی‌رتبه در این زمینه تا پایان هفته به تهران سفر می‌کند.آزادسازی این مقدار از پول‌های بلوکه‌شده ایران اگرچه خبر بسیار خوشحال‌کننده و امیدآفرینی است اما دلخوش کردن به این روند و خرج کردن آن‌ها، آسیبی برای حال و آینده کشور است که دولت مردمی باید توجه کافی به این موضوع داشته باشد. از سوی دیگر، انتظار برای این پول‌ها، وعده‌های داده‌شده به مردم برای حل مشکلات اقتصادی را جامه عمل نمی‌پوشاند و باید گام‌های دقیق و موثرتری برداشت.

واکنش کره‌جنوبی 
پس از اعلام این خبر، قائم‌مقام وزیر خارجه کره‌جنوبی در واکنش به خبر آزادسازی قریب‌الوقوع هفت‌میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، در توییتی اعلام کرد که هیچ‌کس از سئول فعلا قصد سفر به تهران را ندارد. در شرایطی شاهد رویکرد اینچنینی هستیم که این کشور در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌های ایران قرار گرفته است و پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور هنوز
 تعیین تکلیف نشده است.
بدهی کره‌‌جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور، مجموعا به ارزش هفت‌میلیارد دلار است که از سپتامبر ۲۰۱۸میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است. از آن زمان تاکنون سفرهایی بین مقامات دو کشور انجام و رایزنی‌هایی صورت گرفت که عملا تاکنون تحولی در این زمینه رخ نداده است.
مقامات ایرانی در سال‌های گذشته به‌صراحت به کره‌ای‌ها گفته‌اند که بهانه‌تراشی آن‌ها برای عدم پرداخت بدهی‌شان قابل پذیرش نیست؛ چراکه ایران تحت تحریم‌های بین‌المللی ازجمله شورای امنیت قرار نداشته و فقط تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران اعمال شده و کره هم به‌عنوان یک دولت مستقل موظف به اجرای این تحریم‌ها نیست اما کره‌ای‌ها رویه دیگری را در پیش گرفتند و در شرایطی که مردم ایران سخت‌ترین روزهای اقتصادی را می‌گذرانند با گروگان‌گیری منابع‌شان، مشکلات بیشتری را تحمل کردند.
وعده‌های مکرر و بی‌اساس کره‌جنوبی، موجب بی‌اعتباری این کشور نزد افکار عمومی ایران شده و مردم از رفتار این کشور در قبال سرمایه‌شان به‌شدت ناراحت هستند. کره‌جنوبی برای حل این مشکل، راهی طولانی و عملی برای خروج از گذشته‌ای دارد که به دست خودش تخریب کرده است. حل مشکل منابع مالی مردم ایران از طریق مذاکرات در وین هم کمکی به احیای جایگاه از‌دست‌رفته کره در ایران نخواهد کرد و این کشور باید برای بازسازی چهره خود اقدامات جدی انجام دهد.
هرچند با تکذیب سریع کره‌جنوبی احتمال آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور منتفی است اما خبرها حکایت از این دارد که این پول‌ها، منابع ایران در کشورهای دیگر است که احتمالا دسترسی به آن‌ها فراهم خواهد شد.

گمانه‌زنی درخصوص آزادی سیامک نمازی
در همین مسیر، روزنامه فرهیختگان روز پنج‌شنبه 18فروردین طی گزارشی با اشاره به وقفه در روند مذاکرات وین، نوشت: «ایران همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام نگذاشته و به موازات پیشبرد مذاکرات هسته‌ای، مذاکراتی نیز برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده خود انجام می‌دهد.»
این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که ایران
 قرار است در ازای دسترسی به هفت میلیارد دلار پول‌های مسدودشده خود در کره‌جنوبی، سیامک نمازی، محمدباقر نمازی و مراد طاهباز، سه زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی را که در ایران به اتهام جاسوسی زندانی‌ هستند آزاد کند.چند هفته پیش هم نازنین زاغری و انوشه آشوری، دو شهروند ایرانی-بریتانیایی هنگامی آزاد شدند که، بریتانیا در ازای آزادی آن‌ها، مبلغ 530میلیون دلار به «حساب ایران» واریز کرده بود. حالا در شرایطی شاهد این روند هستیم که خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی که روز پنجشنبه ۲۸بهمن منتشر کرد، به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که توافق میان ایران و آمریکا برای احیای برجام درحالی نهایی می‌شود که آزادی زندانیان غربی در ایران، یکی از مفاد مهم آن است. سیامک نمازی، باقر نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی ازجمله افرادی بودند که در آن روزها هم اسم‌شان مطرح شد .

ایران به‌دنبال انتفاع اقتصادی 
شنیده‌ها حاکی است مبلغ هفت‌میلیارد دلار احتمالا به حساب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز خواهد شد. براساس توافق صورت‌گرفته با برخی کشورهای طرف قرارداد ایران، چارچوب لازم برای رفع مسدودی بخش قابل‌توجهی از منابع ارزی مسدودشده کشور، مشخص و مورد توافق قرار گرفته است. براساس این چارچوب توافق‌شده، وجوه مسدودی باید در یک بازه زمانی مشخص طی چند هفته، در حساب‌های ایران وصول شود.چارچوب این مسیر برای رفع مسدودی منابع ارزی، مشابه چارچوب توافق‌شده با انگلیس است که در آن قالب رقمی درحدود 470میلیون یورو در حساب‌های ایران وصول شد. پیش‌تر دولت انگلیس 390میلیون پوند (حدود نیم‌میلیارد دلار) اصل و فرع بدهی خود به دولت ایران را به حساب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز کرده بود. این هفت‌میلیارد دلار به حساب‌های ایران واریز می‌شود که نشانه‌هایی از باز شدن تدریجی محدودیت‌های بانکی علیه ایران است به‌نحوی‌که حتی پس از برجام نیز چنین نقل و انتقال بانکی سابقه نداشته است.
موضوعی که محور اظهارات صبح روز گذشته سعید خطیب‌زاده نیز بود. وی در جمع خبرنگاران درخصوص روند مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نیز گفت: نمی‌شود درباره نتیجه آنچه در جریان است با سرعت قضاوت کرد. ما هنوز به نقطه‌ای نرسیدیم که طرف آمریکایی نشان دهد که اراده قطعی برای بازگشتش به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ دارد.
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که دولت قبلی آمریکا سدها و مجاری را تعبیه کرده که منافع اقتصادی مردم ایران از برجام به حداقل برسد. به گفته وی، هنوز نمی‌دانیم آیا به توافق می‌رسیم یا نمی‌رسیم. چون آمریکا هنوز اراده لازم را برای رسیدن به توافق نشان نداده است.

خطر تکیه به پول‌های بلوکه‌شده
آزادکردن پول‌های بلوکه‌شده ایران در سال‌های اخیر بارها مورد توجه مسوولان و رسانه‌ها قرار گرفته است، پول‌هایی که در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و فراگیری کرونا نه‌تنها دست ایران را نگرفت، بلکه با فشارهای ظالمانه عرصه را بر مردم تنگ‌تر کرد. علی‌رغم همه این سختی‌ها دولت سیزدهم یکی از برنامه‌هایش آزاد کردن پول‌هایی است که قرار است نجات‌بخش کشور باشند؛ نگاهی که می‌تواند زمینه‌های خسارت‌های بیشتری را فراهم کند.
انتظار برای به‌دست‌آوردن منابع مالی کشور نه‌تنها مشکلی از اقتصاد کشور حل نخواهد کرد، بلکه به دست‌آوردن و بهره‌برداری از آن هم تنها به‌منزله استفاده از سرمایه مردم است و در کنار این رویکرد باید تجارت خارجی به‌جد مورد توجه قرار گیرد تا با افزایش صادرات درآمدهای ارزی وارد کشور شود.
توجه به این مهم آینده روشن‌تری را برای مردم 
رقم خواهد زد و غفلت از درآمدهای حوزه انرژی با توجه به شرایط ویژه‌ای که بر این بازار حاکم شده است، هزینه‌های هنگفتی است که آیندگان نسبت‌به آن حساس خواهند شد. توجه به پول‌های بلوکه‌شده و نشاندن آن بر مسند درآمدهای روزانه کشور خطایی است که دود آن به چشم دولت و ملت خواهد رفت.

 

ارسال نظر