|
شناسه خبر: 8576

مصوبه واردات خودرو کاملا بر مبنای اقتصاد کلی کشور است

فیروزی می‌گوید: مصوبه مجلس برای واردات خودرو طوری است که دقیقا بر مبنای سیاست های کلی اقتصاد کشور تعریف شده و برمبنای حمایت از تولید داخل و تولید کننده است. این مصوبه دقیقا منطبق با صادراتی است که امروز حلقه تکمیل کننده تولید داخل است چرا که تولید بدون بازار و بدون صادرات معنایی ندارد.

حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》در مورد واردات خودرو در ازای صادرات قطعات می‌گوید: در حقیقت اصلاح بند چهار، قانونی بود که در مجلس قبل تصویب شده بود و مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود و به مجلس یازدهم ارسال شد و مجلس هم واردات خودرو را با شروطی مجاز کرد.

وی افزود: البته ما باید یک مقدار نگاهمان را عوض کنیم، لذا در اصل آن مجوز مجلس برای صادرات بود و مصوب کردیم که خودروسازان یا اشخاص حقیقی و حقوقی اگر می‌توانند خودروها و قطعات خودرو را به کشورهای دیگر صادر کنند و یک ظرفیت صادراتی را برای کشور به وجود بیاورند در ازای آن می توانند خودرو به کشور وارد کنند.

فیروزی ادامه داد: در حقیقت نگاه اول مجلس به مقوله صادرات و نگاه بعدی به تنظیم گری بازار خودرو و پاسخ به برخی مطالبات و ذائقه های مردم بود که مورد تایید شورای نگهبان هم قرار گرفت. اما هیات عالی نظارت بر سیاست های کلی نظام این موضوع را بر خلاف سیاست های کلی اقتصاد کشور ارزیابی کردند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس تاکید کرد: در نهایت به دلیل اینکه مجلس مجددا بر این موضوع تاکید کرد، مسئله به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شد تا در آنجا بررسی و تصمیم گیری شود. که در روز چهارشنبه هفته گذشته جلسه ای تشکیل شد و مباحث اولیه و مقدماتی مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گیری به جلسه بعد موکول شده است.

وی بیان کرد: اگر مسئولان به این موضوع از دید صادرات نگاه کنند مغایرتی با تولید و اقتصاد مقاومتی ندارد. چرا که شاکله اقتصاد مقاومتی اتکا بر درون و تولید داخل است و در حقیقت مصوبه مجلس هم عینا حمایت از تولید داخل است و در آن بر صادرات تولید داخل تاکید شده است که طبق این مصوبه اگر صادراتی نباشد در نتیجه وارداتی هم نخواهیم داشت.

فیروزی تشریح کرد: ضمن اینکه در صورت راه اندازی ساز و کاری برای صادرات محصولات، تولید کننده ها نیز ناچار می شوند تا کیفیت محصولات خود را به مراتب بالا ببرند تا بتوانند در کشورهای دیگر بازاری برا محصولات خود داشته باشند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس در انتها گفت: لذا به نظر می آید مصوبه مجلس طوری است که دقیقا بر مبنای سیاست های کلی اقتصاد کشور تعریف شده و بر حمایت از تولید داخل و تولید کننده تاکید دارد. این مصوبه دقیقا منطبق با صادراتی است که امروز حلقه تکمیل کننده تولید داخل است چرا که تولید بدون بازار و بدون صادرات معنایی ندارد.

ارسال نظر