|
شناسه خبر: 8609

بیت‌کوین و اتریوم؛ یک ماه در جهنم

پرچمداران بازار ارز دیجیتال با تحمیل ۱۸ تا ۴۵ درصد ضرر، سرمایه‌گذاران را ظرف ۳۰ روز نقره‌داغ کرده‌اند. ارزش بیت‌کوین بیش از ۲۰ درصد آب رفته و در بازه یک‌ساله، سوددهی آن به‌شکل خجالت‌آوری از حساب‌های سپرده بانکی کمتر است

قیمت بیت‌کوین امروز یکشنبه ۲۷ فروردین یک‌بار دیگر برای فاصله گرفتن از کف کانال ۴۰ هزار دلار دست‌وپا می‌زند. پادشاه بازار ارز‌های دیجیتال تقریبا یک‌هفته است که در این وضعیت گرفتار شده و هرگز نتوانسته خود را به‌جایگاهی بیش از ۴۳ هزار دلار برساند. در این مدت سرمایه‌گذاران بیت‌کوین متحمل حداقل پنج درصد زیان شده‌اند و در بازه یک‌ماهه میزان ضرر آن‌ها از ۲۰ درصد فراتر می‌رود.

به گزارش فرارو، قیمت اتریوم امروز همین وضعیت را در کف کانال سه‌هزار دلار خواهد داشت. اتریوم را به‌عنوان نقره بازار ارز‌های دیجیتال می‌شناسند و اگرچه بازدهی یک‌ساله آن هفت، هشت برابر بیت‌کوین بوده، اما این اواخر چندان باب میل سرمایه‌گذاران رفتار نکرده است. اگر وضعیت کلی بازار ارز دیجیتال را در نظر بگیریم، باید گفت در یک‌ماه اخیر هیچ‌کس خوشحال و راضی صبح را به شب نرسانده، چون ارزش تمام سکه‌های معروف بین ۱۸ تا ۴۵ درصد آب رفته است. وضع برای پرچمدار بازار به مراتب بدتر است. بازدهی بیت‌کوین ظرف یک‌سال گذشته به ۱۲ درصد می‌رسد و این یعنی اگر ایرانی‌ها پول و سرمایه‌شان را به بانک برده بودند و سپرده‌گذاری که معمولا پست‌ترین و حقیرترین مدل سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود را انتخاب می‌کردند، الان سود بیشتری نصیب‌شان می‌شد. در ادامه این گزارش، وضعیت کلی بازار ارز‌های دیجیتال را در بازه‌های مختلف بررسی می‌کنیم و با تمرکز روی بازه ۳۰ روز گذشته، نشان می‌دهیم چرا شانس از بیت‌کوین، اتریوم و... رو برگردانده است.

بیت‌کوین؛ بیش از ۲۰ درصد ضرر

قیمت بیت‌کوین امروز شنبه ۲۸ فروردین تلاش می‌کند طلسم را بکشند و بالاخره از کف کانال ۴۰ هزار دلار عبور کند. قیمت بیت‌کوین چند روز متوالی در این وضعیت گرفتار شده و فعلا شلوغ‌کاری هم نتوانسته تب هیجان را در بازار زنده کند. پیش‌بینی‌هایی که درباره احتمال ۱۰۰ هزار دلاری شدن بیت‌کوین می‌شنوید از جمله همین اخبار به‌حساب می‌آید و شاید نتیجه‌ معکوس داشته باشد، چون آن‌هایی که بخشی از سرمایه‌شان را به بیت‌کوین تبدیل کرده‌اند در هفت روز گذشته متحل حدود پنج درصد زیان شده‌اند و در بازه یک‌ماهه سرمایه‌شان بیش از ۲۰ درصد آب رفته است. تداوم این روند، فشار فروش رو افزایش می‌دهد. بازدهی بیت‌کوین در شش‌ماه گذشته منفی یک درصد بوده و تنها در بازه یک‌ساله شاهد بازدهی مثبت ۱۲ درصدی هستیم. سرمایه‌گذاران محافظه‌کار، محتاط و ترسو که پول‌هایشان را در سپرده‌های یک‌ساله بانکی خوابانده بودند، بیشتر از این عدد سود برده‌اند.

اتریوم؛ بیش از ۳۰ درصد ضرر

بیت‌کوین را طلای بازار ارز دیجیتال می‌خوانند و اتریوم را به‌چشم نقره بازار ارز‌های دیجیتال می‌شناسند. قیمت اتریوم مدتی است در محدوده سه هزار دلار گرفتار شده و در بازه هفت روزه، شش درصد ضرر به سرمایه‌گذاران خود وارد کرده است. این گروه وقتی بیشتر عصبانی می‌شوند که عمر سرمایه‌گذاریشان به یک‌ماه برسد. در این صورت ارزش اتریوم ذخیره شده در کیف پول آن‌ها بیش از ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است. بازدهی اتریوم البته در بازه شش‌ماهه معادل مثبت چهار و در بازه یک‌ساله مثبت ۹۴ درصد برآورد می‌شود. تقریبا هفت، هشت برابر میزان بازدهی بیت‌کوین. هرچند بعید است کسی در بازار ارز دیجیتال، بتواند‌یک سال دندان روی جگر بگذارد.

ریپل؛ بیش از ۲۵ درصد ضرر

قیمت ریپل امروز یکشنبه ۲۸ فروردین به ۰.۷۸ دلار رسید که تقربیا معادل ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان ایران می‌شود. ریپل جزو معدود سکه‌های بازار ارز دیجیتال است که در بازه هفت روزه، متحمل زیان نشده، اما اگر ملاک را بازدهی یک‌ماهه در نظر بگیریم به عدد منفی ۲۷ درصد برخورد می‌کنیم. اگر هنوز ریپل را در کیف پول خود نگه داشته‌اید، احتمالا دلیل شما می‌تواند بازدهی یک‌ساله ۱۰۷ درصدی باشد. دقت کنید که هر روزی بگذرد از میزان سرمایه و به‌طور طبیعی از میزان سود شما کاسته خواهد شد.

بیت‌کوین و اتریوم؛ یک ماه در جهنم

 

بیشتر بدانید | هر بار که وضع بازار ارز دیجیتال به‌هم می‌ریزد، کله‌گنده‌های بازار که عقب‌نشینی بیشتر قیمت بدجوری حالشان را خواهد گرفت دست به‌کار می‌شوند و با اظهارات عجیب تلاش می‌کنند هیجان را به بازار برگردانند. پیش‌بینی رسیدن قیمت بیت‌کوین به ۱۰۰ هزار دلار در روز‌های اخیر از همین جنس به‌حساب می‌آید.

سولانا؛ بیش از ۴۵ درصد ضرر

سولانا ماجراجویی خود در بازار ارز دیجیتال را با نیم‌دلار آغاز کرد و طی این مدت شاهد اتفاقاتی افسانه‌ای بود. در اواخر فروردین ۱۳۹۹ می‌توانستید هر سولانا را به‌قیمت ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان بخرید و مثلا در ۱۶ آبان سال ۱۴۰۰ به قیمت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان (۲۵۹ دلار) بفروشید. قطعا کسی را پیدا نمی‌کنید که با این روش میلیاردر شده باشد، چون سولانا آن زمان سرشناس نبود، اما الان وضع فرق کرده و ارزش کل بازار سولانا به حدود ۳۴ میلیارد دلار رسیده است. سولانا همچنین با حجم ۷۶۰ میلیون دلار معامله روزانه، هفتمین ارز دیجیتال برتر دنیا محسوب می‌شود. هرچند بازدهی آن در بازه‌های هفت‌روز و یک‌ماه به‌ترتیب منفی هشت و منفی ۴۵ درصد است، اما اگر شش ماه پیش برای خرید سولانا اقدام کرده باشید، با بازدهی ۱۸۷ درصدی روبرو هستید و میزان سودآوری سولانا در بازه یک‌ساله به بیش از دو هزار و ۴۰۰ درصد می‌رسد.

کاردانو؛ بیش از ۲۰ درصد ضرر

کاردانو با نماد ADA هنوز در بازه یک‌ساله بازدهی بیش از ۲۰۰ درصدی را تجربه می‌کند هرچند این عدد مدام درحال آب رفتن است. ظرف همین یک‌سال فرصت داشتید موجودی کاردانو کیف پول خود را با قیمت ۲.۸۴ دلار که معادل ۷۷ هزار و ۳۰۰ تومان می‌شود، بفروشید و سود ببرید، اما اگر فرصت طلایی را از دست داده باشید، موضعیت فعلی کاردانو در جایگاه کمتر از یک دلار حسابی برایتان کلافه‌کننده خواهد بود. مضاف بر اینکه در بازه هفت روزه کاردانو هشت درصد در ضرر است و میزان بازدهی منفی در بازه‌های یک‌ماه و شش‌ماه به بیش از ۲۰ درصد و حدود ۱۷ درصد می‌رسد.

لونا؛ بیش از ۴۰ درصد ضرر

قیمت لونا امروز نسبت به هفت روز پیش، ۱۴ درصد آب رفته و اگر ۳۰ روز پیش اقدام به سرمایه‌گذاری روی آن کرده بودید، الان نزدیک ۴۰ درصد از سرمایه‌تان دود شده بود. این بیشترین میزان ضرر میان ۱۰ ارز دیجیتال اول بازار به شمار می‌آید و نباید به سادگی از کنارش گذشت. آن‌هایی که شش‌ماه پیش اقدام به خرید لونا کرده بودند، همین امروز می‌توانند با حدود ۳۰۰ درصد سود، از آن خارج شوند. سود بازه یک‌ساله هم به سه هزار و ۲۳۰ درصد می‌رسد.

اولنچ؛ بیش از ۳۰ درصد ضرر

قیمت اولنچ یک‌سال پیش در اواخر فروردین ۱۴۰۰، معادل ۹۰۰ هزار تومان بود و می‌توانستید ۳۵ دلار روی آن سرمایه‌گذاری کنید. اولنچ خیلی زود درخشید و توانست خودش را تا جایگاه دهمین ارز دیجیتال مهم دنیا بالا بکشد. قیمت اولنچ امروز یکشنبه ۲۸ فروردین به حدود ۷۸ دلار رسیده و در ایران برای آن باید تقریبا دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پول بدهید. البته اگر به‌نظر شما بازدهی منفی هشت درصد هفته قبل و منفی ۳۲ درصد یک‌ماه اخیر اهمیت زیادی نداشته باشد و ترجیح دهید بیشتر بازدهی مثبت ۴۶۰ درصدی شش‌ماهه و حدود ۵۰۰ درصدی یک‌ساله را مدنظر قرار دهید.

دوج کوین؛ بیش از ۱۸ درصد ضرر

دوج کوین فعلا روی دور بدشانسی است و سرمایه‌گذاران آن در بازه یک‌ماهه با ۱۸ درصد زیان روبرو هستند. میزان ضرر آن‌ها در بازه شش‌ماهه به حدود ۳۰ درصد می‌رسد و تنها اگر یک‌سال پیش دوج‌کوین خریده باشید، الان با بازدهی بیش از ۳۶۰ درصد روبرو هستید. دوج کوین به‌عنوان یازدهمین سکه مجازی دنیا فعلا در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، معادل چهار هزار تومان ارزش دارد. بهترین فرصت فروش دوج‌کوین در یک‌سال اخیر، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ بوده، چون قیمت دوج‌کوین در آن به ۱۶ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. هفته آخر اسفند پارسال، دوج‌کوین قیمت سه هزار تومان را هم به چشم دید.

مقایسه بازدهی ارز‌های دیجیتال معروف بازار در بازه‌های مختلف

ارز دیجیتال یک سال شش ماه  یک ماه هفت روز
بیت‌کوین BTC  مثبت ۱۲ درصد  منفی یک درصد منفی ۲۱ درصد منفی پنج درصد
اتریوم ETH مثبت ۹۴ درصد مثبت چهار درصد منفی ۳۱ درصد منفی شش درصد
ریپل XRP مثبت ۱۰۷ درصد منفی ۱۳ درصد منفی ۲۷ درصد مثبت یک درصد
سولانا SOL مثبت دو‌هزار و ۴۱۱ درصد مثبت ۱۸۷ درصد منفی ۴۵ درصد منفی هشت درصد
کاردانو ADA مثبت ۲۱۳ درصد منفی ۱۷ درصد منفی ۲۲ درصد منفی هفت درصد
لونا LUNA مثبت سه‌هزار و ۲۳۵ درصد مثبت ۳۱۲ درصد منفی ۴۳ درصد منفی ۱۴ درصد
اولنچ AVAX مثبت ۵۰۰ درصد مثبت ۴۶۷ درصد منفی ۳۲ درصد منفی هشت درصد
دوج‌کوین DOGE مثبت ۳۶۲ درصد منفی ۲۷ درصد منفی ۱۸ درصد  منفی یک درصد
شیبا اینو SHIB مثبت یک‌میلیون و ۲۱۰ درصد مثبت ۲۵۱ درصد منفی ۳۶ درصد مثبت پنج درصد
ترون TRX مثبت ۹۳ درصد منفی پنج درصد منفی ۲۲ درصد منفی دو درصد

 

بیشتر بدانید | خرید و نگهداری ارز دیجیتال در بازه‌های بلندمدت نه تنها مرسوم نیست، بلکه مذموم شناخته می‌شود. سرمایه‌گذارانی که دست به این کار می‌زنند را در اصطلاح «هودلر» می‌نامند که از املای نادرست کلمه هولدر به‌معنای نگهدارنده گرفته شده است. اگر قرار باشد در بازار ارز دیجیتال همه از چنین تاکتیکی استفاده کنند، حجم معاملات و گردش پول پایین می‌آید و قیمت‌ها بالا نمی‌رود. انگار بازار بمیرد! 

ارسال نظر