|
شناسه خبر: 8616

امان‌الله حسین‌پور، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》:

دخالت دولت‌ها وضعیت خودرو را به این روز رسانده است

حسین‌پور گفت: مدیریت و دخالت دولت‌ها و انحصاری بودن خودرو، آفت فعلی این بازار است.

امان‌الله حسین‌پور، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》در مورد واردات خودرو در ازای صادرات قطعات بیان می‌کند: وضعیت خودرو سال های زیادی است که سر و سامان نگرفته است و مردم به شدت از شرکت های خودروساز داخلی گلایه دارند.

وی افزود: ریشه اصلی بازار نابه سامان خودرو نیز دخالت های دولت‌ها است و با 6،7 درصد سهامی که از این شرکت‌ها دارند در مدیریتشان دخالت می کنند و به جای نقش نظارتی خود وارد بحث تعیین مدیرعامل و هیات مدیره می شوند.

حسین‌پور تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعات اساسی این است که این خودروسازان در داخل کشور رقیبی ندارند و انحصاری کار می کنند و کار به اینجا رسیده که نه کیفیت در محصولات وجود دارد و نه مردم از شرایط رضایت دارند.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما چند راهکار در این خصوص پیشنهاد دادیم، اول اینکه دست دولت از این شرکت های خودروساز قطع شود و دولت به نقش نظارتی خودش بازگردد. در هر کجا که دولت مستقیم مدیریت کرده همین اتفاق رخ داده است. اگر این موضوع اصلاح شود دست خودروساز باز می شود و بخش خصوصی خودش می داند که باید چگونه کار را جلو ببرد و کیفیت و فروش را افزایش دهد.

*خودروسازان باید از انحصار خارج شوند

حسین‌پور عنوان کرد: نکته دوم این است که باید این دو شرکت خودروساز از حالت انحصاری خارج شوند و اجازه دهیم تا در این حوزه واردات انجام شود و حتی شرکت های دیگر هم در بخش تولید خودرو در داخل کشور وارد شوند که مجلس برای هر دو برنامه و راهکار ارائه داده است.

وی افزود: از طرفی واردات خودرو در مجلس رای آورد تا یک تلنگری برای خودروسازان بشود. گرچه تعداد واردات خودرو در حدی نبود که بتواند در بازار تاثیر گذار باشد اما باز هم آغاز خوبی بود.

نماینده مردم اسفراین در مجلس تشریح کرد: از طرف دیگر هم ما تولید داخل را زیر سوال نبردیم و گفتیم در ازای تولید و صادرات قطعه بتوانند خودرو وارد کنند. اما اصل هدف این بود تا بازار خودرو در داخل از این حالت انحصاری خارج شود.

حسین پور در انتها خاطرنشان کرد که بحث بعدی که مجلس پیگیری می کند این است که دولت را مجبور کند تا در حوزه خودرو دخالت نکند و اجازه دهد بخش خصوصی موضوع را مدیریت کند. کمیسیون صنایع نیز باید به جد به این موضوع ورود کند. هرچند تا جایی که مطلع هستم آرام آرام دولت را متقاعد کردند که از حوزه خودرو کنار برود.

ارسال نظر