|
شناسه خبر: 8895

قالیباف در واکنش به حذف ارز ترجیحی :

قانون مجلس اجرا می شد گرانی های اخیر اتفاق نمی افتاد

پانزدهم اسفندماه سال گذشته بود که نمایندگان مردم در مجلس در راستای بررسی لایحه بودجه سال1401 تکلیف ارز ترجیحی را تعیین کردند.

درواقع براساس تصمیم بهارستان‌نشینان پیشنهاد اصلاح کل بند الحاقی (1) تبصره (1) ماده واحده لایحه با 194رأی موافق تصویب شد که براساس آن به دولت اجازه داده شد در سال1401 تا معادل سقف ردیف18 جدول مصارف تبصره14 این قانون را از طریق تامین منابع مابه‌التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف کند، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف‌کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالابرگ الکترونیکی در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها یا طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد به‌طوری‌که افراد بتوانند این کالا و خدمات را به نرخ پایان شهریور 1400 و در سقف سهمیه تعیین‌شده تهیه کنند. این مهم در حالی است که طی چند وقت گذشته شاهد تغییر قیمت برخی کالاها مانند ماکارونی و غیره به نام حذف ارز ترجیحی هستیم اما نمایندگان نسبت‌به نحوه اجرای این قانون نقدهای جدی دارند که در صحن مواردی از آن را به دولت متذکر شدند.

 واکنش قالیباف به گرانی‌های اخیر
 برهمین اساس، محمدباقر قالیباف در نشست علنی روز گذشته مجلس (یکشنبه، 18اردیبهشت‌ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از نمایندگان و وزرایی که در رابطه با موضوع حذف ارز آرد صنف و صنعت سخنرانی کردند، گفت: 
امروز یکی از مباحث و نکته مهمی که نمایندگان بر حسب تکلیف نمایندگی خود وظیفه دارند به آن بپردازند، بحث مربوط به گرانی ها و مشخصا گرانی آرد صنعتی و ماکارونی است.
وی افزود: ما با هرگونه اقدام درباره ارز ترجیحی قبل از اجرا شدن کالابرگ الکترونیکی مخالفیم و باید کالابرگ الکترونیکی اجرایی شود و این نظر دولت و رییس جمهور است و قیمت هم همان قیمت های شهریور ۱۴۰۰ باشد و این موضع دولت و مجلس است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: مساله اصلی که باعث نگرانی بیشتر مردم شده این است که گرانی اخیر شروع گرانی های کالاهای اساسی باشد که معیشت مردم به آن گره خورده است. ریشه این نگرانی های مردم به این بر می‌گردد که اگر قرار است ارز ترجیحی مربوط به کالاهای اساسی هدفمند شود، گرانی های شدیدی در دیگر کالاها که مرتبط با آن هستند ایجاد خواهد شد و دولت در موضوع ماکارونی و آرد صنعتی به گونه ای عمل کرد که باعث نگرانی بیشتر مردم شد.
قالیباف با اشاره به برنامه مجلس برای حفظ قدرت خرید مردم و اینکه اگر دولت این برنامه را اجرایی کند مردم با آرامش خیال می‌توانند به حداقل زندگی معیشتی خود اطمینان داشته باشند، تصریح کرد: در گرانی های اخیر و موضوع افزایش قیمت ماکارونی هم بی توجهی به قانون مجلس باعث شد چنین فضایی ایجاد شود و مردم را به شدت ناراحت کند. به مردم حق می‌دهم که نسبت به آینده نگران شده باشند اما با توجه به پیگیری های انجام شده و جلساتی که مخصوصا در شورای هماهنگی اقتصادی صورت گرفت، مقرر شد که قانون مجلس به طور کامل اجرایی شود، ان‌شاءالله آرامش معیشتی برای مردم ایجاد خواهد شد.
وی افزود: فراموش نکنیم که با تصمیمات خلق الساعه و تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی در دولت گذشته چه ضربه بسیار سهمگینی به اقتصاد کشور زده شد و کسانی که این ضربه را به اقتصاد کشور زدند باید پاسخگو باشند. ارز ترجیحی باعث حیف و میل ده ها میلیارد دلار سرمایه این کشور شده است و علاوه بر این ارز ترجیحی به هیچ وجه نتوانسته باعث کنترل گرانی ها هم شود. در این وضعیت هر کارشناس دلسوز اقتصادی این مساله را تایید می کند که ارز ترجیحی باید هدفمند شود، بنابراین درباره اصلاح اصل هدفمندکردن یارانه ارز ترجیحی همه اجماع دارند، اما درباره نحوه آن ما حرف های جدی داریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: سیاست مجلس افزایش دریافتی مردم که باعث تورم بیشتر می شود نیست، بلکه سیاست مجلس بر حفظ قدرت خرید مردم است. طبیعی است درمان اصلی و ریشه حفظ قدرت خرید مردم، فقط کنترل تورم است. تا تورم را کنترل نکنیم نمی توانیم قدرت خرید مردم را حفظ کنیم و برای کنترل تورم نیز فقط باید ناترازی ها را برطرف کرد. مخصوصا برطرف کردن ناترازی ها در بودجه، بانک ها و انرژی که برطرف این ناترازی ها هم باید با سیاست های درست مالی و پولی و هم با اصلاح ساختار بودجه اجرا گردد. اما مساله اینجاست که این اصلاح ساختاری در عین حالی که درمان ریشه ای است، اما زمانبر است.
قالیباف در ادامه با بیان اینکه ما نباید دست روی دست بگذاریم، تاکید کرد: نباید اجازه دهیم روز به روز توان مردم برای اداره عادی زندگی شان کمتر شود. مجلس معتقد است در کنار این نگاه ریشه ای باید برای کوتاه مدت برنامه حفظ قدرت خرید مردم برای کالاهای ضروری معیشتی را اجرا کرد.
وی افزود: هدف گذاری در این طرح همانطور که مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ تصویب کرده است ارائه کالاهای ضروری معیشتی به مردم به قیمت شهریور ۱۴۰۰ است. در این تصمیم باید کالاهای ضروری معیشتی با کالابرگ الکترونیکی به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به مردم داده شود. برای اینکه این مصوبه را تصویب کنیم و تصمیم مان غیر کارشناسی نباشد، شخصا جلسات متعددی را با مدیران و کارشناسان اقتصادی و فناوری برگزار کردیم و با دقت به جزئیات از اجرایی بودن این کار اطمینان حاصل و بعد از این قانون را تصویب کردیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توضیحاتش در گفت و گوی تلویزیونی پایان تصویب بودجه سال ۱۴۰۱، گفت: در آن زمان توضیح دادم که در این مدل که الان قانون مصوب مجلس شده است برای چند قلم کالای ضروری معیشتی مثل مرغ، تخم مرغ، روغن، پنیر و امثالهم برای هر نفر مقدار مشخصی در ماه در نظر گرفته می شود و مردم آن کالا را تا اندازه در نظر گرفته شده به قیمت شهریور ۱۴۰۰ خرید می کنند. به طور مثال اگر برای هر نفر یک یا دو کیلو مرغ در نظر گرفته شده باشد، مردم می توانند با همان کارت بانکی ای که دارند و به مراکزی که قبلا خرید می کردند مثلا یک خانواده ۵ نفری بتواند حدود ۸ کیلو مرغ با قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان خرید کنند و ما به التفاوت قیمت عادی تا بازار را دولت به حساب فروشنده پرداخت می کند. البته اگر فرد بخواهد بیش از این سهمیه استفاده کند طبیعتا هزینه آن بیشتر است که به قیمت بازار باید پرداخت کند.
قالیباف خاطرنشان کرد: آقای وزیر به این نکته توجه کنند که وقتی می گویند مصرف پایین آمده و تولید افزایش پیدا می کند و مازاد داریم به این دلیل است که قشر محروم ما قدرت خرید ندارند که گوشت مرغ و قرمز استفاده کنند که مصرف پایین آمده است. حتی امروز قدرت خرید طبقه متوسط نیز پایین آمده و سلامت و آینده جامعه در خطر است. در قدرت خرید می خواهیم که حداقل نیازهای پروتئینی را به طبقات محروم و متوسط جامعه برگردانیم.
وی تاکید کرد: برای اجرایی شدن این کار مهم، عمده همان مراکزی که این اقلام را عرضه می کنند می توانند مثل گذشته این خدمت را ارائه کنند، ضمن اینکه مردم با همان کارت بانکی معمولی خودشان این کار را انجام دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از نظر ما حفظ قدرت سفره مردم در کالاهای ضروری معیشتی اصل اول است و مردم باید آرامش معیشتی صد درصدی داشته باشند و بعد ما سیاست های مربوط به ارز ترجیحی را تغییر دهیم و هدفمند کنیم، در غیر این صورت اتفاقی که بر سر ماکارونی افتاد برای دیگر کالاها با ابعاد گسترده تری خواهد افتاد.
قالیباف با بیان اینکه در مجلس مصمم هستیم یک راهبرد ضد گرانی قوی را پیگیری کنیم، گفت: لذا از این پس در جلسات نظارتی مجلس مساله گرانی را با اولویت پیگیری کرده و اجرایی شدن قانون مصوب مجلس را با دقت در اجرا نظارت خواهیم کرد. وی با تاکید بر اینکه دو موضوع مهم سلامت و نان در جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خاطرنشان کرد: نان قوت غالب جامعه بوده و موضوع آن با دیگر کالاها متفاوت است. در موضوع سلامت نیز بیماری به تنهایی خانواده ها را به زحمت خواهند انداخت، لذا موضوع دارو و نان موضوع ویژه ای برای ما است، بنابراین کل جمعیت کشور تحت پوشش قرار خواهند گرفت و در چارچوب مصرف بهینه نباید هیچ محدودیتی در میزان مصرف طبیعی آن برای مردم اعمال شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع سلامت تاکید کرد: در این حوزه علاوه بر اقداماتی که به طور طبیعی برای دارو انجام خواهد شد، مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای قریب به بیش از ۶ میلیون نفری که بیمه نبودند، قریب به ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی کرد تا همه مردم تحت پوشش بیمه سلامت بدون هیچ هزینه ای قرار گیرند. همچنین گزارش ها نشان می دهد که برخی نیز به صورت غیر حضوری بیمه آنها برقرار شده است و برای کسانی که بیماری صعب العلاج دارند و از داروهای ویژه استفاده می کنند، ۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد و کارت سلامت برای آنها صادر شد تا مورد توجه قرار گیرند.
قالیباف با تاکید بر اینکه دولت و مجلس به بحث نان و سلامت به طور ویژه توجه دارند، گفت: البته مسئول اجرا دولت است و ما به عنوان مجلس ورود به حوزه اجرا نداریم، اما بنده بعد از بررسی های لازم و با توجه به تجربه اجرایی ای که دارم از اجرایی بودن این طرح کاملا اطمینان دارم. گرچه مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اصرار داشت که رقم پیشنهادی دولت برای سیاست های جبرانی کافی نیست و به همین دلیل آن را حدود ۵۰ درصد افزایش داد، اما در صورتی که با توجه به افزایش قیمت های جهانی نیاز به اصلاح بودجه هم باشد، مجلس آماده است که در این زمینه با دولت همکاری کند. برای مجلس اصل است که قدرت خرید مردم برای کالاهای اساسی حفظ شود. در این راستا برای رفع هر مشکلی هر تصمیمی که لازم باشد را می گیریم.
وی یادآور شد: با جلساتی که با رئیس جمهور داشتم و بحث هایی که دیروز در شورای هماهنگی اقتصادی صورت گرفت مجموعه دولت تصمیم گرفته است که هر گونه پرداختی در چارچوب کالابرگ الکترونیکی کالاهای اساسی باشد و قانون مجلس را مبنا قرار دهند و با جدیت پیش ببرند. لذا مطمئن هستم که دولت با جدیت این بحث را پیگیری خواهد کرد و حتما شخص رئیس جمهور در اسرع وقت در این باره با شما مردم صحبت خواهد کرد و ان‌شاءالله نگرانی پیش نخواهد آمد و اگر نگرانی به وجود آمده است، مطمئنا برطرف خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: مردم عزیز بدانند که هر سه قوه و مجموعه همه سازمان های دولتی و غیر دولتی مجموعه حکمرانی کشور در توجه به سفره و معیشت مردم به عنوان اولویت اول اتفاق نظر دارند و ان‌شاءالله با همدلی، هماهنگی و هم افزایی در آینده نزدیک و در همین روزها خواهند دید که با این کار بتوانیم آرامش و ثبات خوبی را در سفره مردم ایجاد کنیم. این نکته را مجددا تاکید می‌کنم که چه مجلس شورای اسلامی با قانونی که تصویب شده و چه دولت محترم در روشی که برای اجرای قانون آغاز کرده است، ما هدف مشترک‌مان قطعا این است که حتما قدرت خرید مردم در حفظ سفره‌های‌شان و کالاهای اساسی معیشتی را تضمین کنیم. این را مردم عزیزمان مطمئن باشند که این کار انجام می‌شود و هیچ نگرانی نداشته باشند.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته دومی که می‌خواهم اشاره کنم این است که همان‌طور که آقای حسینی، رییس کمیسیون جهش و رونق تولید به آن اشاره کردند، اساس انقلاب و نظام و ولی‌نعمتان ما، مردم هستند و هیچ‌کس از مردم محرم‌تر نبوده و هیچ‌کس از آن‌ها پای‌کارتر برای کشور و انقلاب نیستند، هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، مخصوصا کارهایی را که مستقیما با زندگی آن‌ها ارتباط دارد نباید به گونه‌ای خواسته و ناخواسته انجام دهیم که خدای ناکرده احساس کنند در موضوعی غافلگیر و شوکه شده‌اند. این اشتباه بوده و ما باید با مردم حرف بزنیم. تجربه نشان داده که صحبت با مردم، توجیه و قانع کردن و مشورت گرفتن ازسوی نمایندگان مردم و همچنین دولتی که می‌خواهد کاری را اجرایی کند، می‌تواند کار را سهل‌الوصول کرده تا خیلی از مشکلات به وجود نیایند.
وی افزود: حتما باید توجه کنیم که هر کاری که در بحث‌های اقتصادی و در بازار انجام می‌دهیم، صنوف مختلف، افراد و شرکت‌های مختلف، تولیدکننده و توزیع‌کننده و همه آن‌ها در این کار نقش دارند؛ البته وزیر محترم اشاره کردند اما این توجیه، ارتباط و نظرخواهی می‌تواند به ما کمک کند تا کار به درستی پیش برود. طبیعتا صحبت کردن مسؤولان اجرایی با مردم ضروری است و همانطور که رییس‌جمهور اشاره کردند همه باید مرتب با مردم صحبت کرده و ان‌شاءالله این کار را پیش خواهیم برد.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته آخر اینکه در عامه اینگونه بحث شده و بعضا در مذاکرات صحن نیز حذف ارز ترجیحی گفته می‌شود که اصطلاح غلط حذف ارز ترجیحی است. این حرف کاملا اشتباه است. به‌هرحال ما برای کمک کردن به سفره مردم بخشی از انفال و درآمدهای دولت را مخصوصا با اولویت محرومان و طبقات متوسط، به‌عنوان سیاست‌های جبرانی گذاشتیم. این سیاست جبرانی در گذشته در ابتدای زنجیره و مسیر تامین نهاده‌ها بوده و هم‌اکنون این سیاست می‌خواهد در بخش مصرف‌کننده جبران شود؛ بنابراین درحقیقت روش را اصلاح می‌کنیم و در قانون نیز این روش را با تزریق نقدینگی اجازه ندادیم جبران شود، بلکه با تامین کالا و خرید کالاست، زیرا ممکن است نوسانات جهانی، تورم جهانی، گرانی و همه اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد و حتی تا زمان مهار تورم افسارگسیخته کشور، باید در سفره مردم آرامش ایجاد شود و در واقع این کمک سیاست‌های جبرانی را در سفره‌های مردم انجام خواهیم داد.

 

ارسال نظر