|
شناسه خبر: 8950

قالیباف در افتتاحیه بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی:

خام اندیشی بدتر از خام فروشی است

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که روز گذشته (جمعه، 23اردیبهشت‌ماه) به‌منظور حضور در مراسم افتتاح بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران حضور یافته بود، با بیان اینکه همواره خام‌فروشی را نقد می کنیم و می‌گوییم هزینه کردن 70 یا 80 درصد آن در هزینه‌های کشور بد است اما باز هم این شیوه را در پیش گرفته‌ایم، گفت: بدتر از خام فروشی، خام اندیشی و بد حکمرانی کردن بر حوزه صنعت نفت، گاز و انرژی در کشور است که در حقیقت باید از ثروت حاصل از نفت صیانت کنیم به جای اینکه از خود نفت خام صیانت کنیم.

وی با اشاره مجدد به اینکه متاسفانه امروز در این مسیر خام‌اندیشی داریم و حکمرانی دقیق صورت نمی‌گیرد، اذعان داشت: این اشکال در وهله اول و پیش از هر فرد دیگری، به شخص بنده و مجلس وارد است، همچنین این موضوع مربوط به سران قوا بوده که باید اصلاح حکمرانی در بخش‌های مختلف را که حائز اهمیت است در نظر داشته باشند که معنای حقیقی مبارزه با خام‌فروشی تبیین شود. قالیباف در ادامه با بیان اینکه امکان و ظرفیت بسیاری داریم اما حکمرانی سنتی و غلط و بی‌توجهی به ظرفیت‌هایی که در دست ماست بد مدیریت می‌شود و با یکدیگر تعارف داریم، عنوان کرد: تجربه بیش از 40سال در عرصه‌های مختلف باعث این درک شده و این باور را در من به وجود آورده که در کشوری که مبانی اندیشه آن، دینی و نگاه سیاسی آن بر مبنای اسلام و اندیشه‌های امام(ره) و فلسفه انقلاب است، تکیه به سنت‌های الهی و سپس تکیه به مردم در همه زمینه‌ها باید به‌عنوان یک ضرورت تلقی شود. رییس مجلس یازدهم ادامه داد: زمانی که از اقتصاد مردمی سخن می‌گوییم، منظور همین مردم هستند که در سخت‌ترین روزها، پیچیده‌ترین حوزه‌های دفاع مقدس و نظامی را به لحاظ تکنیک و تاکتیک متحول کردند و اگر امروز اقتصاد زمین‌گیر است به‌خاطر حذف خواسته یا ناخواسته مردم از اقتصاد است.

 لازم است مردمی کردن اقتصاد انرژی را در دستورکار قرار دهیم 
وی در ادامه تمام خصولتی‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی را شبه‌دولتی دانست و افزود: نهاد خصوصی که از جنس اقتصاد مردمی باشد نداریم اما لازم است مردمی کردن اقتصاد انرژی را در دستورکار قرار دهیم که در این راستا قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی زمانی در مجلس تصویب و ابلاغ شد که البته اشکالاتی داشت و در مجلس یازدهم بازنگری و اصلاح و سپس مجددا ابلاغ شد.
قالیباف همچنین با بیان اینکه نقدینگی زیاد و سرگردانی در کشور داریم که هر روز نیز شتاب می‌گیرد، عنوان کرد: میزان نقدینگی در گذشته 17درصد بود که بعد از مدتی به 24درصد رسید اما این میزان امروز به 34درصد رسیده که اصلا قابل‌قبول نیست و این سرمایه باید به‌سمت تولید برود. دلیل اینکه به‌سمت تولید نمی‌رود نیز این است که مسیرهایی که باید به تامین مالی پروژه‌ها بینجامد، بازآفرینی نشده است.
 به اقتصاد مردمی ایمان داشته باشیم​
رییس قوه‌مقننه در ادامه با بیان اینکه وظیفه ما و دولت این است که به اقتصاد مردمی ایمان داشته باشیم و راه فرصت‌طلبی‌ها را در اقتصاد بیمار کشور ببندیم، ابراز داشت: نقدینگی باید به‌سمت تولید برود و باید بدانیم تا زمانی که مستقل باشیم و نخواهیم زیر یوغ ابرقدرت‌ها باشیم، سرمایه‌گذاری خارجی نیز نخواهیم داشت؛ از این رو باید از سرمایه داخلی و سرمایه‌های ماندگار بین‌نسلی استفاده کنیم که راه درست آن نیز اصلاح قانون و نیازها با توجه به قرارگرفتن در آستانه تدوین برنامه توسعه هفتم است. وی ادامه داد: موارد مطرح‌شده باید فارغ از کتاب و ماده و تبصره‌هایی باشد که مشکلی را حل نمی‌کند و باید به‌سمت عملیاتی شدن برود؛ لذا در برنامه هفتم باید صرفا تعداد اندکی پیشران را تعریف کنیم که قطعا یکی از پیشران‌های اولویت‌دار، نفت و گاز است که به یک تحول بزرگ خواهد انجامید. قالیباف در ادامه با تاکید بر هماهنگی و دقت نظر وزارتخانه‌های نفت و صمت در زمان تدوین برنامه توسعه هفتم و استفاده آن‌ها از تجارب گذشته، اظهار کرد: باید پای شعار سال رهبر معظم انقلاب تحت عنوان دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین که این روزها همه جا استفاده می‌کنیم، بمانیم و در برنامه توسعه پنج‌ساله آن را تحقق بخشیم.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نیروی جوان و رشد قابل‌قبولی در کنار ظرفیت‌ها داریم و 40سال برای پختگی در این حوزه کافی بوده است؛ لذا امروز جای آزمون و خطا نیست.
وی در ادامه همچنین به دیپلماسی فعال حوزه انرژی اشاره و بیان کرد: ارقام نشان می‌دهند، مجموعه نفت و گاز کشور در دنیا اول است و این ظرفیت نیز خدادادی است و امروز زمان جهاد تصمیم‌گیری فرارسیده تا همه در یک جهت حرکت کنیم. همچنین موضوع امروز، تجارت انرژی است که متاسفانه در کشور ما مبتنی بر نفت خام است و گاز در حداقلی به سر می‌برد.
 
گاز را مبنای صادرات قرار دهیم
به گزارش خانه‌ملت، دکتر قالیباف در ادامه با بیان اینکه برای دور زدن تحریم، ثبات درآمد، افزایش ارزش افزوده و غیره باید جهت‌گیری را اصلاح کرده و گاز را مبنای صادرات قرار دهیم، اظهار داشت: گاز باثبات‌تر و ارزش افزوده آن کمتر از حوزه نفت در فناوری است؛ از این رو ما که قصد استقلال داریم، باید بدانیم توجه به حوزه گاز، آسیب‌پذیری‌های سیاسی و امنیتی را کاهش می‌دهد و اگر قصد داریم تحت فشارهایی از جنس تحریم نباشیم باید به این موضوع توجه کنیم.
رییس قوه مقننه در ادامه با یادآوری این مطلب که تا کنون نفت ایران دو بار تحریم شده است اما لوله‌های گاز به ترکیه و عراق رفت، عنوان کرد: درحقیقت تولید، سهم، ترانزیت، قیمت و بازار جهانی نفت در سلطه استکبار و قدرت‌های بزرگ است که به ما فشار می‌آورند.

اهمیت حفظ سرمایه‌ها و ثروت‌های بین‌نسلی
قالیباف بابیان اینکه حفظ سرمایه‌ها و ثروت‌های بین‌نسلی اهمیت دارد، گفت: ضمن اینکه اعتقاد داریم نفت، گاز و معادن به‌عنوان انفال کشور، ثروت بین‌نسلی بوده که تاکید درستی است اما در نوع رویکردها با اشکالاتی روبه‌رو هستیم.
رییس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای درحال پیشرفت تجربه قطعی و مثبت وجود دارد و آن این است که هر کجا انتقال مستقیم پول به چرخه اقتصاد کشور وارد شد، تورم‌زا بوده و خواهد بود. پیش از انقلاب، سفیر یکی از ابرقدرت‌ها برای نفت و سیاست کشور تصمیم می‌گرفت که آن زمان استقلال نداشتیم. بعد از انقلاب نیز تجربه کردیم وقتی درآمد نفتی و انفال به‌صورت مستقیم به بودجه کشور می‌رود، نعمت را به نقمت تبدیل می‌کند. 
قالیباف همچنین با اشاره به اعداد و ارقام مطرح شده در حوزه نفت و گاز یادآور شد: این ارقام نشان می‌دهد نفت خام روبه افول و گاز رو به رشد است؛ لذا باید از ثروت خود به‌خوبی نگهداری کرده و آن را خوب استحصال کنیم و توسعه دهیم. قالیباف با تاکید بر بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهبود تراز تولید و مصرف در حامل‌های انرژی و هدفمند کردن یارانه‌های انرژی گفت: ناترازی در بودجه، بانک‌ها، تولید و مصرف انرژی از چالش‌هایی است که امروز مردم را به زحمت انداخته است.
 رییس قوه مقننه در ادامه با اشاره به آماری در حوزه مصرف انرژی اظهار کرد: مجموعه انرژی‌های فسیلی مصرفی کشور بیش از پنج‌میلیون بشکه در روز است که اگر این میزان را ضرب در 80دلار و سپس ضرب در 365روز کنیم، بیش از 150میلیارد دلار هزینه داریم و لذا استفاده از این انرژی فارغ از اسراف‌هایی که به دلایل مختلف مثل تجهیزات قدیمی و یا غیرفنی می‌شود، با ناعدالتی در مصرف روبه‌رو است. وی همچنین با بیان اینکه گزارش‌ها حاکی از فاصله یک به 20 است به این معنا که برخی 20برابر برخی دیگر مصرف انرژی دارند، گفت: این در حالی است که این انرژی سرمایه همه نسل‌ها بوده و باید به مساله عدالت در مصرف آن توجه شود. از بیش از 150میلیارد دلاری که در حوزه داخلی مصرف انرژی داریم، حداقل می‌توانیم 60میلیارد دلار آن را اصلاح کنیم و منابع یارانه‌ها و هدفمندسازی یارانه‌ها حداکثر با 20میلیارد دلار ما را به‌سمت ثبات و آرامش پیش خواهد برد تامین کنیم. رییس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: در گذشته تجربه تلخی در حساب ارزی داشتیم و دیدیم چگونه پول به آنجا رفت و بخشی از آن هزینه شد و نتوانستیم بخشی از آن را پس بگیریم. لذا نتوانستیم این ثروت بین‌نسلی را حفظ کرده و آن را افزایش دهیم. امروز صندوق توسعه ملی براساس قانون برنامه فعالیت می‌کند و ما باید این سرمایه را به‌سمت ثروت‌های ماندگار برده و به‌سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد و فزاینده اقتصادی در داخل و خارج از کشور ببریم.

 

ارسال نظر