|
شناسه خبر: 8999

گزارش «صبح نو» از دلایل کاهش ارزهای دیجیتال را بخوانید

سقوط آزاد رمز ارزها

بازار ارزهای دیجیتال دوباره رنگ قرمز به خود گرفته و افت‌های اخیر به گونه‌ای بوده که فعلا امید زیادی به رشد آن وجود ندارد. در چند روز گذشته، فعالان بازار ارزهای دیجیتال چیزی جز افت قیمت ندیده‌اند. قیمت‌ها هر روز کاهش داشته و بیت‌کوین که تا نزدیک ۴۰هزار دلار هم بالا رفته بود، به 360هزار دلار رسیده است. روند ریزش قابل‌توجه بازار رمزارزها همچنان ادامه دارد و اکثر کوین‌ها شاهد افت قیمت هستند.

ارزش بازار جهانی رمزارزها درحال‌حاضر ۱.۱۵تریلیون دلار است که ۱۷.۰۹درصد افت را نسبت‌به روز گذشته نشان می‌دهد. همچنین حجم کل معاملات در طول ساعات گذشته ۶۰.۵۷درصد افزایش یافته و به ۲۳۵.۸میلیارد دلار رسیده است. از طرفی، ۱۲۸.۶۳۸میلیون دلار موقعیت شورت در معاملات آتی بیت‌کوین، در طول ۲۴ساعت گذشته لیکویید شده است. بیت‌کوین با ریزش حدود ۱۳درصد به قیمت ۲۷هزار و ۵۸دلار و اتریوم با سقوط حدود ۲۱درصدی به قیمت هزار و ۸۵۱دلار معامله می‌شوند. سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، شیبا اینو، ریپل و کاردانو نیز شاهد افت قیمت قابل‌توجه بودند.

گفته شده که ریزش اخیر ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت‌کوین، به‌دلیل افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا بوده است. دلیل ریزش بیت‌کوین هر چیزی که باشد، باعث شده تحلیل‌ها به‌سمت اعداد ترسناکی بروند. سایت کوین دسک که از منابع تحلیلی معتبر بازار ارزهای دیجیتال است، دیروز در تحلیل تکنیکال خود از بیت‌کوین نوشت که احتمالا قیمت به‌سمت ۳۰هزار دلار برود. این سایت حتی نوشته که درصورت بسته شدن کندل هفتگی بیت‌کوین زیر میانگین متحرک ۱۰۰هفته‌ای، ممکن است قیمت به سمت ۱۷۸۲۳ دلار برود که این اتفاق، سقوط ۸۰درصدی قیمت از سقف تاریخی را به همراه خواهد داشت. «بهنام سلطانی»، کارشناس ارزهای دیجیتال در ارتباط با تاثیر گرانی دلار بر ریزش رمزارزها می‌گوید: به‌هرحال ارزهای دیجیتال با دلار سنجیده می‌شود؛ به این ترتیب یک‌سوی این نوع از ارزها مرتبط با دلار است. همچنین شاخص جهانی دلار مطرح می‌شود که در زمان نوسان داشتن بر قیمت همه کالاها موثر است و طبیعتا بر نرخ ارزهای دیجیتال هم تاثیر می‌گذارد؛ البته نباید چنین تصور کرد که دلار تاثیر مستقیم بر رمزارزها دارد؛ به عبارتی نمی‌توان شاخص دلار را دلیل مهمی برای تعیین نرخ ارز دیجیتال دانست، بلکه بیشتر نوسان ارزش ارزهای دیجیتال بر این مقوله تاثیرگذار است.
سلطانی در رابطه با آینده ارزهای دیجیتال می‌گوید: احتمالا چند هفته‌ای در همین شرایط خواهیم بود و بدون تردید، بیت‌کوین برای بازگشت به شرایط صعودی باید بعضی قیمت‌ها را تثبیت کند. اولین قیمت تثبیت ۴۸هزار دلار است و سپس اگر ۴۲هزار دلار خود را در حدود یک هفته تثبیت کند، می‌توان به این بازار خوش‌بین بود؛ درصورتی‌که قیمت آن تثبیت شود و اخبار منفی و اتفاق دیگری نیفتد، بیت‌کوین به روند صعودی بازمی‌گردد. دیگر آلت کوین‌ها نیز که مدتی است از بازار عقب‌مانده، مستعد افزایش قیمت‌های خوبی است.
 
فرصتی برای خریداران
 همچنین «سعید یزدانی»، کارشناس مالی با بیان اینکه جمعه یکی از تلخ‌ترین روزهای بیت‌کوین بود، می‌گوید: فعلا بیت‌کوین به‌عنوان اولین و مشهورترین ارز دیجیتال و بعد از آن اتریوم به‌عنوان دومین ارز مشهور در روند ریزشی قرار گرفته و دیگر ارزهای دیجیتال هم به تبعیت از آن‌ها در مسیر اصلاحی قرار دارند. این کارشناس مالی می‌افزاید: به همین دلیل ارزهای دیجیتال به‌ویژه دو مورد اشاره شده که طرفداران بیشتری دارد به‌یک‌باره با افت روبه‌رو شدند. گفتنی است که این شرایط برای حرفه‌ای‌های این نوع بازارها که ریسک‌پذیر بوده و سرمایه‌ای هم دارند فرصت خوبی است که خریدهای بیشتری را در اوج ارزانی انجام دهند. به‌هرحال ورود سرمایه به این‌گونه بازارها پرریسک بوده و بارها نسبت‌به این موضوع هشدار داده شده است. یزدانی تاکید می‌کند: به‌هیچ‌وجه نمی‌توان عملکرد و پیشینه خوب یک بازار را الگویی برای آینده آن دانست؛ چه بسا سرمایه‌ای را وارد بازار ارزهای دیجیتال کرده‌اید و سودآوری خوبی هم داشته است اما نمی‌توان این انتظار را داشت که این سودآوری دائمی باشد با یک ریزش، ممکن است بخش زیادی از سودهای پیشین به زیان تبدیل شود که در این شرایط آگاهی و صبوری سرمایه‌گذار ضروری است.

 

ارسال نظر