|
شناسه خبر: 9013

بازار سرمایه از مرز یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عبور کرد

صعود بورس

بازار سرمایه در روزهای صعودی خود توانست به رکوردهای جدیدی دست پیدا کند. روز سه‌شنبه ۲۷اردیبهشت شاخص کل بورس اوراق بهادار پس از مرداد ۱۳۹۹ که از نقطه یک‌میلیون و ۶۰۰هزار واحد برگشت، دیروز با افزایش ۲۲هزار و ۲۳۹واحد روی عدد یک‌میلیون و ۶۰۶هزار واحدی ایستاد.

بورس روزگذشته رشد شاخص‌های عملکردی را به ثبت رساند و توانست وارد کانال 1.6میلیون واحدی شود. عبور شاخص از سقف مقاومت تاریخی خود مهم‌ترین رخداد معاملات روز گذشته بورس بوده است. تحلیلگران تکنیکی عدد یک‌میلیون و 600هزار واحدی را یک مقاومت جدی و قدرتمند پیش روی شاخص کل بورس می‌دانند. از این جهت معاملات روز سه‌شنبه برای بسیاری از معامله‌گران مهم تلقی شد.
در جریان دادوستدهای بازار سرمایه بیش از 12میلیارد و 107میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر هفت‌هزار و 374میلیارد تومان در بیش از 923هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 22هزار و 225واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 606هزار و 25واحد قرار گرفت. بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی پارس، معدنی و صنعتی گل‌گهر و فولاد مبارکه اصفهان شد و در مقابل شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، ایران‌خودرو و پالایش نفت بندرعباس با افت خود مانع افزایش بیش تر نماگر بازار سهام شدند.
براساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله پنج‌میلیارد و 12میلیون ورقه به‌ارزش سه‌هزار و 255میلیارد تومان در 460هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 69واحد رشد کرد و در ارتفاع 21هزار و 689واحد قرار گرفت.
در این بازار هم بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی سنگ آهن گهر زمین، فولاد هرمزگان جنوب و سرمایه‌گذاری صبا تامین شد و در مقابل شرکت‌های فرابورس ایران، نفت ایرانول و صنعتی بهپاک بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.
 دلایل رشد بورس
 امروز بورس در وضعیتی قرار گرفته است که تحلیل‌پذیر شده و می‌توان امیدوار بود همین روند در کوتاه‌مدت و میان‌مدت ادامه داشته باشد. طی معاملات روزهای گذشته، نیمی از نمادهای بازار سبزپوش بودند و نیمه‌ دیگر بازار قرمزپوش بود.
حذف ارز ترجیحی از اقتصاد ایران مهم‌ترین خبر هفته گذشته بوده که باعث رشد نمادهای گروه زراعت و کشاورزی شده است. درصورتی‌که همین روند ادامه‌دار باشد، می‌توان گفت جراحی اقتصاد کشور می‌تواند خبر خوبی برای شرکت‌های بورسی باشد و قیمت‌گذاری دستوری که در سال‌های گذشته بلای جان بورس شده بود، به‌صورت آهسته از سیاست‌گذاری اقتصادی کشور خارج شده و می‌توان امیدوار به روزهای آینده بود.
به نظر می‌‌رسد یکی از مزیت‌‌های حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، کوتاهی دست دلالان از کالاهایی است که این ارز به آن‌ها اختصاص داده می‌‌شد. مهم‌ترین تبعات این اتفاق، پایین نگه داشتن و مصنوعی بودن قیمت محصولات بود که منجر به افزایش قاچاق در برخی از اقلام، افزایش مصرف و کاهش عرضه در بازار این کالاها شد. حذف ارز ۴۲۰۰تومانی به‌‌طور حتم منجر به شفافیت و تک‌نرخی شدن، حرکت دولت به سمت اقتصاد آزاد و دوری از اقتصاد دستوری خواهد شد که این امر کمک زیادی را به روند معاملات بازار سرمایه دارد و نخستین گام مثبت در مسیر این بازار خواهد بود.
البته در کنار عواملی مانند تورم کالاها در کشور، نوسان نرخ ارز، رشد سایر بازارهای موازی، افزایش قیمت‌های فلزات اساسی، مناقشه روسیه و اوکراین توانسته است، بازار سهام را در یک ماه گذشته متعادل کرده و روند آن را افزایشی نگه دارد.
به عبارت دیگر، قیمت‌‌های جهانی کالاها و فلزات اساسی بعد از حمله روسیه به اوکراین با رشد چشمگیری مواجه شدند و قیمت نفت به بیش از ۱۰۰دلار رسید که این اتفاق بی‌تاثیر در عملکرد برخی شرکت‌ها در بورس تهران نبوده است. در سه‌ماه گذشته محصولات پتروشیمی، فلزی، مس، روی و نیز دیگر کالاها با رشد قیمتی مواجه شدند. با توجه به اینکه بورس در ایران کالایی‌محور است؛ بنابراین این قیمت‌ها با فرض رفع موانع تولید و فروش شرکت‌‌ها و نیز عدم کاهش قیمت دلار به کمتر از ۲۳هزار تومان می‌تواند روند صعودی را برای بورس به ارمغان بیاورد.
 
بازار، رشد 30درصدی را تجربه می‌کند
به گزارش فارس، کامران رحیمی، کارشناس مسائل اقتصاد ایران در گفت‌وگو با فارس، درمورد روند بازار سرمایه در ماه‌های آینده گفت: به نظر می‌‌رسد قیمت سهام شرکت‌‌ها همچنان جا برای رشد دارد و براساس پیش‌‌بینی‌‌های انجام‌‌شده، بازار سهام می‌تواند تا پایان سال جاری با رشد حدود ۳۰درصدی مواجه شود اما این رشد به‌‌صورت تدریجی و آهسته خواهد بود.
وی به روند مثبت نرخ اوراق بدهی و نیز نرخ سود سپرده بانکی اشاره کرد و ادامه داد: نرخ اوراق اسناد خزانه که بازدهی یک‌ساله آن به ۲۶درصد رسیده بود تا ۲۲درصد کاهش پیدا کرد و بازار این انتظار را دارد که دیگر خطر و ریسکی ازسمت نرخ اوراق و نیز سود سپرده تهدیدکننده معاملات بازار نباشد. این کارشناس اقتصاد ایران با اعتقاد بر اینکه هرچه به فصل مجامع نزدیک‌‌تر ‌می‌شویم، شاخص بورس با افزایش تدریجی همراه خواهد شد، ادامه داد: براساس پیش‌‌بینی‌‌های انجام‌شده به نظر ‌می‌رسد که شاخص بورس تا پایان سال۱۴۰۱ به محدوده یک‌‌میلیون و ۸۰۰هزار واحد دست پیدا کند و روند افزایشی آن تا فصل مجامع ادامه‌‌دار خواهد بود.
 
اولین عرضه خودرو در بورس
امروز همچنین قرار است اولین عرضه خودرو در بورس کشور صورت گیرد. در همین زمینه، احمد رحیمی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه پیگیری شبکه خبر گفت: تعداد قابل‌عرضه خودرو وانت کارا، تک کابین شامل ۲۵۰دستگاه (که البته تا ۳۰۰دستگاه قابل افزایش است) و برای وانت دوکابین هم ۶۰۰دستگاه که تا ۷۰۰دستگاه قابل افزایش خواهد بود و در مجموع با وجود تقاضا این تعداد ۸۵۳ تا هزار خودرو قابل افزایش خواهد داشت. او با اشاره به قابل مشاهده بودن قیمت پایه محصول به‌صورت ریالی بر سایت بورس کالا افزود: ثبت سفارش‌ها باید از طریق عاملیت‌های فروش بهمن خودرو و انتخاب مشتری تحویل گرفته شود، تاریخ تحویل محصولات هم سیزدهم تیرماه خواهد بود. مدیر عملیات عرضه بورس کالا با اشاره به اینکه ثبت سفارش وانت کارا از ساعت ۸ونیم تا ۹صبح روز چهارشنبه در تالار معاملات بورس کالا قابل مشاهده خواهد بود، ادامه داد: پرداخت بهای تمام‌شده محصولات به‌صورت صددرصد نقدی و در هنگام ثبت سفارش انجام می‌شود؛ البته این ثبت سفارش از زمانی که عرضه کالا روی سایت بورس کالا قابل رویت باشد، انجام خواهد شد.
به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقات چندماه اخیر بورس،‌ سود شرکت‌‌ها برای سال۱۴۰۱ بیش از سال۱۴۰۰ پیش‌بینی شود و همچنین سود سپرده‌‌های بانکی که رقیب پرقدرت بازار سرمایه است و سود ۲۰درصد را پیش‌بینی‌شده، از سر راه بازار سهام برداشته شد، همه این اتفاقات درصورتی‌که با ورود سرمایه حقیقی به بورس همراه شود، می‌تواند آینده صعودی و متعادل بازار سرمایه را تضمین کند.

 

ارسال نظر