|
شناسه خبر: 9089

قالیباف در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌سازی در ایران تأکید کرد:

حل مشکلات اقتصادی با خصوصی‌سازی بدون رانت

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران، ضمن تاکید بر تحول‌خواهی در اقتصاد کشور گفت: امروز موضوع خصوصی‌سازی مهم‌ترین پاشنه آشیل اقتصاد کشور است. رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد دولتی به یک زخم کهنه طی چندین دهه گذشته تبدیل شده است، تاکید کرد: اقتصاد دولتی، متمرکز، غیربارور و به زمین نشسته است.

وی در ادامه بیان کرد: اگر خصوصی‌سازی بدون رانت و با تخصیص درست به اهل آن واگذار شود، بسیاری از مشکلات در اقتصاد حل خواهد شد، یعنی باید امروز هدفگذاری کرده و اگر خطاهایی هم در گذشته بوده، دیگر تکرار نشود. رییس مجلس با بیان چالش‌های جدی در حوزه خصوصی‌سازی گفت: گاهی آن‌قدر دغدغه فروش و اینکه مسوولیت یک مجموعه را از دوش دولت برداشته شود، وجود دارد که تنها می‌خواهیم بنگاهی را واگذار کرده تا از آن رها شویم که این یک خطای بزرگ است و باید نسبت‌به حفظ و ارتقای مجموعه‌ای که می‌خواهد واگذار شود، توجه ویژه داشت.
 
اقتصاد ما مردمی نشده است
قالیباف تاکید کرد: در بحث خصوصی‌سازی که باید منجر به مردمی‌سازی و اقتصاد مردمی می‌شد، تاکنون غفلت شده و اقتصاد ما مردمی نشده است.
وی تاکید کرد: براساس تجربه چهار دهه مدیریت معتقدم هر مجموعه‌ای باید دارای چهار ویژگی اصلی از جمله شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و ایمان به نصرت الهی باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: شفاف‌سازی یک اصل است و هر کجا اتاق تاریک باشد، آن مجموعه موفق نبوده و دیر یا زود از پا درخواهد آمد. همچنین هوشمندسازی حکمرانی نیز اگر نباشد، دیگر حکمرانی اتفاق نخواهد افتاد.
 
پایه هر خصوصی‌سازی باید مردم باشد
وی تصریح کرد: پایه هر خصوصی‌سازی باید مردم باشد، در دوران دفاع‌مقدس با آن همه سختی توانستیم به‌دلیل حضور مردم در حوزه صنعت، تاکتیک و استراتژی، پیروز و موفق شویم و این باعث افتخار ماست. قالیباف با اشاره به گذشت حداقل 16سال از ابلاغ قانون اصل‌44 و خصوصی‌سازی گفت: ما طی این سال‌ها نتوانستیم نمره قابل‌قبولی در بحث خصوصی‌سازی به دست بیاوریم. ما یک چالش بزرگ به اسم تحریم در کشور داریم که برای رفع آن باید به دو اولویت رفع تحریم‌ها و خنثی‌سازی تحریم‌ها توجه ویژه داشته باشیم. رییس قوه مقننه کشورمان تاکید کرد: رفع تحریم‌ها یک فعالیت سیاسی است که باید در میدان حوزه بین‌الملل و گفت‌وگو انجام شود و طبیعتا در میز مذاکره نیز باید با قدرت وارد شد، در غیر این صورت نمی‌توانیم حرف بزنیم.
 
خنثی‌سازی تحریم‌ها بدون خصوصی‌سازی و مردمی‌سازی اقتصاد موفق نمی‌شود
وی در ادامه با بیان اینکه خنثی‌سازی تحریم‌ها بدون خصوصی‌سازی و مردمی‌سازی اقتصاد موفق نمی‌شود، گفت: شاهراه و تنها راه مبارزه برای رفع تحریم‌ها، خنثی‌سازی تحریم‌هاست و برای حفظ استقلال و عزت کشور باید موانع را از مقابل راه مردمی‌سازی اقتصاد برداریم. قالیباف با اشاره به بیانات روشن و صریح امام(ره) درخصوص مردمی‌سازی اقتصاد اظهار کرد: شاه‌بیت این موضوع به حضرت امام(ره) متعلق است که فرمودند اقتصاد دولتی نباشد، اقتصاد مردمی باشد. امام راحل از سال1358 تاکیدشان بر دولتی نبودن اقتصاد و مردمی بودن آن بوده است، ایشان در دیدار با صنعتکاران اصفهان در قم در سال58 روی این موضوع تاکید داشتند و گرفتاری عمیق امروز ما را در آن زمان می‌دیدند. در دهه60 نیز امام‌خمینی(ره) فرمودند کاری که مردم در حوزه‌های اقتصاد می‌توانند انجام دهند، دولت در آن‌ها ورود و دخالت نکند.
وی با بیان اینکه برخلاف گفته‌ها، متاسفانه در عمل به خصوصی‌سازی باور نداریم، گفت: یک حکومت و دولت زمانی قوی می‌شود که یکایک مردم آن قوی باشند و قوی بودن یک حکمرانی به قوی بودن مردم آن بازمی‌گردد و از سوی دیگر قوی شدن دولت‌ها، موجب تضعیف مردم خواهد شد. این مسائل را قبول داریم و به زبان می‌آوریم اما حاضر به پرداخت هزینه آن نیستیم.
  رییس قوه مقننه افزود: دولت در هر کاری که مردم می‌توانند انجام دهند، نباید دخالت کند اما امروز شاهدیم که دولت در هرکاری دخالت و گمان می‌کند که مرد میدان است، درصورتی‌که مقام معظم رهبری بارها بر خصوصی‌سازی و اجرای اصل44 قانون اساسی تاکید داشته‌اند. رییس قوه مقننه کشورمان در ادامه تاکید کرد: متاسفانه گاهی در بخش‌های دولتی شجاعت را از مدیران می‌گیرند و در بخش خصوصی بدون توانایی تشخیص، مجموعه‌ای را اداره می‌کنند.
وی با هشدار نسبت به سیاسی شدن مدیریت اقتصاد در کشور گفت: اگر سیاست‌زدگی بر اقتصاد ما حاکم شود، تبعات آن قابل بیان نخواهد بود.
رییس قوه مقننه به موضوع چالش‌های بنگاه‌داری و رعایت نشدن اصل44 در واگذاری‌ها نیز ورود کرد و گفت: در بحث عرضه بنگاه‌های دولتی به معنای عام در تمامی دوره‌ها اشکالاتی داشته‌ایم، به این معنا که به‌دنبال فروش گران‌تر بوده و درآمد حاصله از واگذاری بنگاه‌ها بابت حقوق و هزینه‌های جاری صرف شده است.
 
اولویت ما در حوزه تقاضا باید ارتقای بهره‌وری در کشور باشد
قالیباف با بیان اینکه در حوزه تقاضا، اولویت ما باید ارتقای بهره‌وری در کشور باشد، گفت: بعد از گذشت بیش از 15سال از اجرای اصل44 و خصوصی‌سازی، چند ده میلیارد دلار سرمایه داخلی از کشور خارج شده است و این موضوع، جذب سرمایه گذاری خارجی را دچار مشکل کرده، یعنی باید ابتدا بتوانیم سرمایه داخلی را در کشور حفظ کرده و بعد از آن به دنبال جذب سرمایه خارجی باشیم.
وی افزود: امروز عرضه‌کننده (دولت) و تقاضاکننده (بخش خصوصی) هر دو دچار اشکال هستند و باید روی روش‌ها و نحوه حل‌وفصل موضوعات با یکدیگر گفت‌وگو کنند.
 
یکی از پایه‌های ثروت‌آفرینی در کشور دانش و فناوری است
قالیباف با بیان اینکه یکی از  پایه های ثروت‌آفرینی در کشور دانش و فناوری است، گفت: در حوزه صنعت ما بیشتر تکنولوژی‌ها مربوط به دهه‌های 70، 80 و 90 است و تنها شاهد برخی تکنولوژی‌های روز در حوزه ماشین‌سازی و دانش‌بنیان هستیم که آن هم در آغاز راه است؛ بنابراین در حوزه فناوری بسیار عقب هستیم.
رییس مجلس شورای اسلامی، یکی از اشکالات در بحث خصوصی‌سازی را عدم ثبات در قانونگذاری در کشور دانست و بیان کرد: در بسیاری مواقع در تدوین و تصویب قانون بودجه سنواتی به قوانین بالادستی تعرض شده و نقض می‌شود که این یک اشکال اساسی در کشور به وجود می‌آورد.  وی در پایان خطاب به فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی تاکید کرد: دل شکسته نشوید، عزت دست خداست. قوی باشید و محکم باشید که کشور به شما نیاز دارد. با جان، آبرو و مال خود به مردمی که لایق خدمت هستند، خدمت کنید و به هیچ حاشیه‌ای نروید. ما نیز در مجلس با تمام سختی‌ها و مباحث در میدان هستیم تا موانع را برداشته و در بحث خصوصی‌سازی به پیش برویم.

 

ارسال نظر