|
شناسه خبر: 9108

فاصله قیمت خودرو و کارخانه همچنان ادامه دارد

رکود و کاهش قیمت در بازار خودرو

هنوز هم قیمت‌ها در بازار آزاد بسیار فراتر از معمول و با فاصله بسیار از کارخانه تعیین می‌شوند. دلالان دست از تلاش برنمی‌دارند و همچنان افسار بازار خودرو را به دست دارند و اجازه کاهش قیمت‌ها را در این بازار نمی‌دهند.

این در حالی بود که تجربه گذشته نشان می‌دهد حتی خبرها در رابطه با واردات خودرو بر بازار آزاد تاثیرگذار بوده است. بازار خودرو در دو ماه ابتدایی سال با جهش قیمت‌های عجیب و غریبی همراه شده بود، حالا دو هفته‌ای است که روند نزولی در پیش گرفته است؛ هرچند که این کاهش قیمت‌ها نسبت‌به افزایش دو ماه گذشته، کم بوده است. در این میان و به گفته فعالان بازار خودرو، رکود در این بازار به‌ویژه در خودروهای میان‌رده و اقتصادی تشدید شده است. در این میان پرسش اصلی این است که آیا روند کاهش قیمت، ادامه خواهد داشت؟ کارشناسان معتقدند در صورت افزایش عرضه چه از مسیر واردات یا افزایش تولید، کاهش بیشتر قیمت‌ها ممکن است؛ البته با این پیش‌فرض که قیمت دلار در همین سطوح باقی بماند. در نقطه مقابل در صورت افزایش قیمت دلار یا عدم افزایش عرضه، کاهش قیمت‌ها دور از انتظار خواهد بود.

پژو207 دنده‌ای پانوراما که هفته گذشته را پس از چند روز ثبات با پنج میلیون کاهش به پایان برده بود و درنهایت 415میلیون تومانی شده بود، ابتدای هفته هشت‌میلیون تومان کاهش به ثبت رساند و در نهایت با ادامه روند باثبات تا انتهای هفته، 407میلیون تومان معامله می‌شد. پژو206 جزو اولین خودروهایی بود که با شروع روند کاهشی قیمت‌ها، شروع به کاهش کرد و در هفته گذشته از 318میلیون تا 313میلیون تومان کاهش داشت. این خودرو با حفظ همین روند کاهشی در ابتدای هفته هشت‌میلیون تومان کاهش به ثبت رساند و با ثبت قیمت 305میلیون تومانی تا آخر هفته با همین قیمت معامله شد. پژوپارس که از ابتدای سال بی‌وقفه مشغول افزایش بود و از قیمت 354میلیون تا 388میلیون تومان هم بالا رفته بود، از اواخر هفته گذشته و ابتدای هفته جاری با کاهش همراه بود و تا قیمت 380میلیون تومان هم پایین آمد. پس از توقف روند کاهشی بازار این خودرو جزو خودروهای افزایشی بازار بود و در اواسط هفته با دومیلیون تومان افزایش به قیمت 382میلیون تومانی رسید.
قیمت پژو405 که از ابتدا روندی خلاف روند معمول بازار داشت و از ابتدای سال با حفظ روند باثبات خود و ثبت کاهش‌های جزئی تنها با 17میلیون تومان افزایش از ابتدای سال همراه بود، در اواخر هفته گذشته هم برخلاف روند کاهشی بازار با سه‌میلیون افزایش دیگر به 290میلیون تومان رسید. این خودرو هفته را با سه‌میلیون کاهش آغاز کرد و تا انتهای هفته نیز با همین قیمت پیش رفت و 287میلیون تومان معامله شد. سمند هم که جزو خودروهایی بود که هفته گذشته برخلاف روند غالب بازار افزایشی بود و پنج‌میلیون تومان افزایش ثبت کرده بود، در این هفته تا آخرین روز بازار بدون تغییر بود و در آخرین روز با یک‌میلیون کاهش به قیمت 304میلیون تومان رسید. سورن پلاس که هفته گذشته را با 10میلیون افزایش و سپس پنج‌میلیون کاهش به اتمام رسانده بود، این هفته هم با چهارمیلیون کاهش به قیمت 376میلیون تومان معامله شد.
پراید111 که زمانی 207میلیون تومان هم معامله می‌شد، این هفته در ادامه روند کاهشی سه‌میلیون تومان دیگر کاهش قیمت را ثبت کرد و در ادامه یک‌میلیون تومان کاهش هفته گذشته به قیمت 203میلیون تومانی رسید. پراید131 را می‌توان یکی از منفعل‌ترین خودروهای بازار نامید. این خودرو که از ابتدای سال تنها 11میلیون تومان گران شده و اکثر سال را بدون تغییر قیمت سپری می‌کرد، هفته گذشته تنها با یک میلیون کاهش همراه بود و این هفته هم بدون تغییر همان 182میلیون تومان معامله شد.
 
خریداری در بازار نیست
بررسی قیمت‌ها در بازار خرید و فروش خودرو نشان می‌دهد همچنان خبری از معاملات نیست اما گویا بازار دلالی تا حدودی از رونق افتاده است و در برخی خودروها شاهد کاهش قیمت‌ها نیز هستیم؛ البته هنوز هم قیمت‌ها در بازار آزاد اختلاف بالایی نسبت‌به کارخانه دارد و همین امر تعلل فروشندگان را در معاملات بیشتر می‌کند، چراکه امید دارند با عدم فروش در روزهای آینده سودهای بیشتری کسب کنند، فارغ از اینکه اخبار واردات هم تاثیرات مقطعی خود را بر بازار می‌گذارد.
به‌اعتقاد فعالان بازار، اگرچه واردات خودروی خارجی بر کاهش قیمت خودروی ایرانی تاثیر خواهد گذاشت اما این موضوع به نوع واردات خودروها بستگی دارد، به‌نحوی که اگر قیمت خودروها معقول باشد خودروهای داخلی در بازار شاهد کاهش قیمت خواهند بود اما اگر قیمت خودروهای وارداتی بالا باشد، بالطبع تاثیر خاصی بر بازار نخواهد گذاشت.
همچنین، فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو گفت: اخبار منتشرشده مبنی بر آزادسازی واردات و حذف قرعه‌کشی فعلا در بازار تاثیری نداشته است اما در خودروهای داخلی تغییر قیمت یک تا دو میلیون تومان مشاهده می‌شود.
به گفته او، حذف قرعه‌کشی و آزادسازی واردات خودرو به کشور هنوز عملی نشده است. اگر عملی نشود، بازار به روال عادی خود بازمی‌گردد. اما اگر واردات آزاد شود، پیش‌بینی می‌شود در بازار شاهد کاهش قیمت خواهیم بود. با آزادسازی واردات پیش‌بینی می‌شود به‌صورت موقت نظم بازار بهم بریزد. هر چند به نظر می‌رسد بازار دیگر متاثر از این اخبار نباشد اما قیمت خودروهای خارجی ممکن است کاهش یابد. در مجموع قیمت خودروها تغییری نمی‌کند، مگر اینکه بازار در وضعیت رکود قرار گیرد.

 

ارسال نظر