|
شناسه خبر: 9322

به بهانه تب سرمایه‌گذاری روی رمزارزها ی جدید و تله های مالی

تتل کوین در راه است

درحالی‌که نیمه پایانی سال گذشته را در وضعی می‌گذراندیم که بیت‌کوین به سقف تاریخی‌اش یعنی 69هزار دلار رسیده بود و خیلی از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال از اوج دوره چهارساله بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال حرف می‌زدند، در ریزشی عمیق و عجیب، بیت‌کوین تا قیمت 25هزار دلار را هم لمس کرد.

در این ‌بازه چندماهه اتفاقی افتاد که قدیمی‌های بازار در دوره اوج از آن می‌گفتند و خاطرات شان از رکود عجیب 2017 و فرازوفرود قیمت‌ها را به‌عنوان تجربه در اختیار تازه‌واردها می‌گذاشتند. تازه‌واردهایی که با تماشای رشدهای چندده و چندصددرصدی بعضی ارزها گوش شان به این حرف‌ها بدهکار نبود. خیلی‌ها با شنیدن افسانه کسی که دو سال پیش «دوج‌کوین» خریده، حالا آن را فروخته است، درگیر ارز «شیبا» شدند و خیلی‌ها که «سولانا» را «اتریوم» دوم می‌دانستند، همه سرمایه‌شان را روی آن گذاشتند. هرچند بیشتر تحلیلگرانی که بیت‌کوین کمتر از 6هزار دلار را هم به‌یاد داشتند و با چرخه‌های چهارساله آن آشنا بودند، از بیت‌کوین 200هزار دلاری حرف می‌زدند و تقریبا کسی نبود که پیش‌بینی کند بیت‌کوین قبل از رسیدن به 100هزار دلار، به این دوره اوج خود پایان دهد. سال گذشته در دوره مستی افزایش قیمت‌ها و سودهای کلان عده‌ای محدود، قشر زیادی از مردم جذب بازار ارزهای دیجیتال شدند و تب «تریدر»شدن بین مردم تا حدی بالا گرفت که بعضی‌ها کار ثابت چندین و چندساله‌شان را کنار گذاشتند و شب و روز پای معامله در صرافی‌هایی بودند که سود صددلاری را با ضرر هزار دلاری پس می‌گرفت! هرچند انتقادی به هیچ‌کس وارد نیست و باتوجه‌به اوضاع اقتصادی، این شکل اتفاقات، فهمیدنی است. در این بین اما چند صفحه در فضای مجازی شروع به برگزارکردن دوره‌های آموزشی اصولی کردند و تعداد خیلی بیشتری استاد یک‌شبه روییدند که پکیج‌هایی از ارزهای دیجیتال می‌فروختند و ادعای سود کلان می‌کردند؛ استادانی که چند ماهی است هیچ خبری از آنان نیست. طبق انتظار، در آن ماه‌ها دوره‌های آموزشی خلوت بود و اینفلوئنسرهای رؤیافروش پرطرف‌دار بودند و دنبال‌کنندگان فراوانی داشتند. در دوره اوج‌گیری قیمت‌ها، تعداد زیادی «میم‌کوین» با نام حیوانات مختلف و ارزهای باشگاه‌های فوتبال که هیچ ربطی به باشگاه مربوط نداشتند، بیرون می‌آمد که تبلیغ آن از سوی این استادان تازه به بازار آمده باعث افزایش قیمت چندصددرصدی کوین در عرض چند ساعت می‌شد. با همان سرعتی که مردم ساده پول شان را وارد آن ارز می‌کردند، نهنگ‌های اصلی که با خرید پرحجم چندمیلیونی، قیمت ارز را تصنعی افزایش داده بودند، همه آنچه داشتند را به‌سرعت می‌فروختند و در چند ثانیه همه سرمایه سالیان خیلی آدم‌ها پودر می‌شد. هرچند که در همان زمان هم عده‌ای با اعتماد به متخصصان این بازار که خواندن وایت پیپر و بررسی فاندامنتال یا بنیادی ارزهای مختلف را بلد بودند، ارز دیجیتال مدنظرشان را انتخاب می‌کردند و همراه با متخصصان تحلیل تکنیکال ارزها را می‌فروختند و می‌خریدند. 
اما بهانه این مطلب نه مرور اتفاقات چند ماه گذشته و تذکر برای تکرارنشدن این اتفاقات، که به‌دلیل انتشار خبری است که به‌تازگی در فضای مجازی و البته واقعی بازخوردهای زیادی داشته است. امیر تتلو، خواننده پرحاشیه ساکن ترکیه، در کلاب‌هاوس از انتشار رمزارزی به‌نامTATAL COIN خبر داده که قرار است به ادعای او اولین‌بار به‌صورت غیرمتمرکز و بر بستر WEB3 منتشر شود. او بخش عمده‌ای از تبلیغاتش را هم درباره ادعای «اولین ارز غیرمتمرکز ایرانی»بودن انجام می‌دهد. او به طرف‌دارانش وعده خرید آهنگ‌ها با این رمزارز و امکان تهیه بلیت کنسرت‌ها فقط و فقط با استفاده از تتل‌کوین را می‌دهد. مسوول راه‌اندازی و پشتیبان فنی این پروژه، شخصی به‌نام هومن کرمی است. کرمی گفته است که انتظار دارد در 6 ماه اولیه راه‌اندازی تتل‌کوین، این ارز دیجیتال رشدی ۱۰۰ تا ۵۰۰درصدی را تجربه کند. لازم به توضیح نیست که همه این پروژه نه‌تنها بنیاد فاندامنتالی ندارد، بلکه خود شخص راه‌اندازی‌کننده و گروه پشتیبانی‌اش، در صورت وجود یک گروه، افرادی شناخته‌شده و معتبر نیستند. شاید خیلی‌ها تتلو و سروصداهایش را جدی نگیرند، اما بعید نیست در چند ماه آینده تعدادی قربانی نوجوان کلاهبرداری با تتل‌کوین هم داشته باشیم!
 

 

ارسال نظر