|
شناسه خبر: 9400

کاهش قیمت بیت‌کوین ادامه دارد

زمستان ارزهای دیجیتال

بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری برای بسیاری با رویای ثروتمند شدن آغاز می‌شود. واقعیت ناگواری که با آنچه در بستر واقعی بازار وجود دارد، متفاوت است. بیت‌کوین با یک سقوط ناگهانی، به کمتر از 19هزار دلار رسید و حتی برای لحظاتی قیمت آن وارد کانال 18هزار دلار شد. هم‌اکنون این ارز دیجیتال با افت 8درصدی در حدود قیمت 19دلار معامله می‌شود. ارزش بازار بیت‌کوین درحال‌حاضر 369میلیارد دلار است.

با افت امروز، بازدهی هفتگی بیت‌کوین به منفی 32درصد رسید. ارزش معاملات بیت‌کوین طی شبانه‌روز گذشته 32میلیارد دلار بوده که در مقایسه با روزهایی که افت قیمت شدید رخ می‌دهد، ارزش معاملات پایین محسوب می‌شود. در روزهایی که افت قیمت شدید رخ می‌دهد، ارزش معاملات به‌شکل چشمگیری افزایش می‌یابد اما این‌بار چنین اتفاقی رخ نداده است. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین دیروز عدد6 را نمایش داد. این عدد نشان‌دهنده وجود ترس شدید در بازار است. تابه‌حال تنها یک بار پیش آمده که شاخص ترس و طمع بیت‌کوین به عدد5 برسد و امروز شاخص ترس و طمع تنها یک رقم بالاتر از این کف تاریخی است.

بیت‌کوین در یکی از بحرانی‌ترین موقعیت‌های تاریخ خود به‌سر می‌برد. کارشناسان می‌گویند، این وضعیت به‌دلیل شرایط کلی جهان در بعد گسترده‌تر آن است و تنها در دنیای رمزارز دیجیتال نیست که همه‌چیز خوب به نظر نمی‌رسد. رکود درحال ظهور و تورم درحال افزایش است. نرخ بهره درحال افزایش است و هزینه‌های زندگی گزنده است. بازار‌های سهام نیز درحال نوسان هستند، به‌طوری‌که سهم S&P ۵۰۰ ایالات‌متحده اکنون در بازار در روندی نزولی قرار دارد؛ درنتیجه، حتی سرمایه‌گذاران بزرگ نیز کمتر قدرت و آزادی عمل مانور دادن با پول‌های‌شان را دارند و بسیاری از سرمایه‌گذاران معمولی نه صاحبان یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثروتمند بلکه افرادی مانند ما و شما کمتر روی هر چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
برای بسیاری سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای با نوسان بالا و غیرقابل پیش‌بینی بودن مانند ارز دیجیتال به‌خصوص در شرایط فعلی خطری بسیار بزرگ به نظر می‌رسد؛ عرصه‌ای که ازسوی مقام‌های مالی کنترل و محافظت نشده است؛ بنابراین، اگر از پس‌انداز خود برای سرمایه‌گذاری در رمزارز دیجیتال استفاده می‌کنید و ارزش آن را از دست دهید یا دسترسی به کیف پول رمزنگاری خود را از دست دهید پول شما از بین رفته است. پیش‌بینی کف بازار ارزهای دیجیتال تقریبا غیرممکن است اما معامله‌گران می‌توانند با استفاده از چند شاخص مهم و کاربردی پایان بازار نزولی را حدس بزنند. بازار صعودی ارزهای دیجیتال به پایان رسیده و این واقعیت که زمستان طولانی ارزهای دیجیتال آغاز شده، مطمئنا معامله‌گران را ترسانده است. قیمت بیت‌کوین به حدی سقوط کرده که حتی فروشندگان هم انتظارش را نداشتند. برخی از سرمایه‌گذاران هم احتمالا اکنون در فکر فرورفته‌ و متعجب‌اند که بیت‌کوین چطور می‌خواهد این همه سقوط را جبران کند. قیمت ارزهای دیجیتال هر روز کاهش می‌یابد و سوالی که ذهن همه را درگیر کرده این است که بازار نزولی کِی تمام می‌شود و تا کجا ادامه دارد. پیش‌بینی اینکه بازار نزولی دقیقا کِی به پایان می‌رسد، غیرممکن است اما با مطالعه روندهای نزولی قبلی می‌توان به نشانه‌هایی از زمان پایان این مرحله نزولی دست پیدا کرد.
اخراج‌های اخیر صنعت ارزهای دیجیتال، ازجمله کاهش ۱۹درصدی تعداد کارکنان کوین بیس و کاهش ۱۰درصدی کارکنان جمینای نگران‌کننده است؛ اما با توجه به اینکه بازار نزولی فعلی به‌تازگی آغاز شده، احتمالا این جریان هنوز به اوج خود نرسیده است. به‌عبارت‌دیگر، احتمالا نمی‌توانیم هم‌اکنون به این معیار به‌عنوان مدرکی مبنی بر اینکه بازار نزولی در حال اتمام است، اشاره کنیم.
یکی از نشانه‌های بهبود بازار ارزهای دیجیتال این است که شرکت‌ها دوباره شروع به استخدام می‌کنند و پروژه‌هایی جدید با بودجه‌هایی قابل‌توجه راه‌اندازی می‌شوند. این عوامل نشان می‌دهند که سرمایه‌ها به بازار برگشته‌اند و سخت‌ترین روزهای بازار نزولی دیگر به اتمام رسیده است.
 
چرا اکنون این اتفاق رخ می‌دهد؟
ماه گذشته شاهد سقوط تدریجی اما قابل‌توجه بیت‌کوین بودیم و این امر به‌طورکلی اعتماد زیادی را در بازار از بین برد. درنتیجه، مردم به‌طور فزاینده‌ای تصمیم به فروش بیت‌کوین گرفته‌اند. هرچه مردم بیشتر بفروشند بیت‌کوین ارزش کمتری دارد؛ زیرا بیت‌کوین این گونه کار می‌کند که ارزش آن به مطلوبیت آن وابسته است. وضعیت رخ‌داده اثر ضربه‌ای بر فروش بیشتر افراد دارد، زیرا شاهد کاهش ارزش بیت‌کوین هستند و این چرخه ادامه می‌یابد.
برخلاف سایر دارایی‌های سنتی‌تر، بیت‌کوین ارزش ذاتی برای حمایت از آن ندارد هیچ آجر و سیمان یا جریان درآمد یا تجارت اساسی‌ای برای آن وجود ندارد. قیمت بیت‌کوین فقط و صرفا هر چیزی است که مردم برای خرید آن از شما آماده باشند. این زمانی است که برای مردم ترسناک می‌شود، زیرا اگر تعداد زیادی از مردم به سمت خروجی حرکت کنند کفی برای قیمت‌گذاری وجود ندارد.
 
چه چیزی می‌تواند اوضاع را تغییر دهد؟
به‌طور خلاصه برای تثبیت وضعیت بیت‌کوین افرادی که هنوز بیت‌کوین دارند باید آن را حفظ کنند و دیگران باید دوباره شروع به خرید آن کنند. این وضعیت پیش‌تر نیز رخ داده است.
طرفداران رمز ارز‌های دیجیتال به شما خواهند گفت که اکنون زمان خوبی برای خرید است، زیرا ارزان است و پس از آن باید محکم بنشینید و چرخش آن را تماشا کنید. این روش همیشه کار می‌کند. داستان‌های متقاعدکننده کسانی که «سریع پولدار شده‌اند» و تاییدیه‌های مشهور سلبریتی‌ها پول جدیدی را به سوی بیت‌کوین جذب می‌کنند.
«ایلان ماسک» در توییت‌های فراوانی درمورد عشق خود به رمزارز‌های دیجیتال نوشته است و شرکت خودرو‌های الکتریکی او «تسلا» سال گذشته ۱.۵میلیارد دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد. باوجوداین، مشاوران سرمایه‌گذاری احتیاط زیادی را توصیه می‌کنند. آنان می‌گویند رمزارز‌های دیجیتال عرصه‌ای است که تنها افراد شجاع باید وارد آن شوند.

ارسال نظر