|
شناسه خبر: 10008

برنده بزرگ نبرد در اوکراین کیست؟

نخست‌وزیر جدید ایتالیا که تا چندی دیگر عهده‌دار این سمت خواهد بود، روز یکشنبه درباره خطر حمله روسیه به اوکراین برای غرب و پیامدهای آن هشدار داد.

«جورجیا ملونی»، رهبر حزب ملی‌گرای «برادران ایتالیا» گفت: «اگر اوکراین سقوط کند و غرب نابود شود، برنده بزرگ روسیه و ولادیمیر پوتین نیست، بلکه چین و شی‌جین پینگ، رییس‌جمهور این کشور است.» وی افزود: «کسانی که در غرب ضعیف‌ترین هستند؛ به‌عبارت دیگر اروپا، در معرض خطر قرارگرفتن تحت نفوذ چین هستند. بنابراین ما باید در این نبرد بجنگیم.» ملونی، اولین نخست‌وزیر زن ایتالیاست و بارها از اوکراین حمایت کرده است. او روز یکشنبه گفت: «جنگ در اوکراین ظاهر قضیه است و هدف اصلی آن تغییر نظم جهانی است.» ایتالیا بعد از حمله به اوکراین به‌سراغ انعقاد چند توافق در راستای کاستن از اتکا به گاز روسیه گرفت و هم‌اکنون الجزایر منبع نخست این کشور اروپایی برای واردات گاز است.
این گزارش حاکی است، سنای ایتالیا اخیرا رأی عدم اعتماد به دولت «ماریو دراگی»، نخست‌وزیر سابق را تایید نکرد اما دراگی در پارلمان اعلام استعفا کرد.
بدین ترتیب، نگرانی مقامات اروپایی از یک فصل زمستان فراتر رفته و گویی اروپا دلهره‌ یک دهه سرد را دارد.  نگرانی‌های بروکسل به قدری افزایش یافته که تلاش‌های جداگانه کشورهای غربی و ایالات‌متحده آمریکا برای گذر از این بحران رها شده و حالا وزرای انرژی کشورهای عضو اتحادیه خواهان برگزاری نشستی اضطراری شده‌اند.
درحالی‌که کشورهای غربی سخت در تلا‌شند تا جایگزین مناسبی برای گاز روسیه پیدا کنند، مسکو شرایط اقتصادی نسبتا خوبی را می‌گذراند. روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی نوشت که به لطف افزایش شدید تقاضای نفت ازسوی برخی اقتصادهای بزرگ جهان، روسیه توانسته حجم صادرات نفت خود را تقریبا به میزان پیش از تحریم‌های غرب و درگیری نظامی با اوکراین برساند. از سوی دیگر، افزایش قیمت نفت در بازار جهانی که به حدود ۱۰۰دلار در هر بشکه رسیده، باعث شده تا درآمدهای نفتی روسیه سر به فلک بکشد.

 

ارسال نظر