|
شناسه خبر: 10019

«لیز تراس»، وارث بحرانی‌ترین دوران اقتصادی لندن با تورم ۴۰درصد، نخست‌وزیر جدید انگلیس شد

ترس تراس

به‌دنبال رقابت فشرده چندهفته‌ای و پرتنش در عرصه سیاست بریتانیا، درنهایت خانم «لیز تراس» به‌‌عنوان نخست‌وزیر جدید انگلیس جانشین بوریس جانسون شد و از امروز سه‌شنبه رسما آغازبه‌کار می‌کند.

برخی رسانه‌ها از این بانوی 47ساله بریتانیایی به‌عنوان «شبح تاچر» یاد می‌کنند. انگلیس با خارج شدن از برگزیت و اتحادیه اروپا، درحال تجربه شرایط سخت اقتصادی و تورم است و باتوجه‌به جنگ اوکراین و کمبود سوخت و گاز در غرب، زمستان سختی را در پیش دارد. بااین‌حال باید دید تراس که سابقه تجربه در وزارتخانه‌های مختلف انگلیس را عهده‌دار بوده است، در برابر سرمای سخت زمستان لندن، تاب‌آوری خواهد داشت یا همانند دولتمردان دیگر چون ترزا می یا جانسون در برابر انتقاد و خواسته‌های مختلف مردم لندن، از قدرت کناره‌گیری می‌کند.
بخش‌های صنعتی انگلیس به‌طور فزاینده‌ای خوش‌بین هستند که نخست‌وزیر جدید از طرح‌هایی حمایت کند که جلوی افزایش حداکثر قیمت گاز و برق را که هر سه‌ماه یک‌بار تعیین می‌شود، بگیرد. تراس قصد دارد تا پیشنهاد کاهش مالیات تا سقف ۳۰میلیارد پوند را از طریق بودجه اضطراری در اواخر این ماه ارائه دهد. او که در مدارس دولتی درس خوانده، در نوجوانی عضو حزب لیبرال‌دموکرات بود و در کنفرانس سالانه این حزب در سال‌۱۹۹۴ در حمایت از حذف سلطنت سخنرانی کرد. تراس از دانشگاه آکسفورد لیسانس «فلسفه، سیاست و اقتصاد» گرفت. پس از فارغ‌التحصیلی برای چند شرکت، ازجمله شل، به‌عنوان حسابدار کار کرد و مدتی هم قائم‌مقام یک اندیشکده راستگرا بود.
لیز تراس در دانشگاه از نظر سیاسی فعال بود و در همان دوران به حزب محافظه‌کار پیوست. در انتخابات پارلمانی سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ نامزد شد ولی شکست خورد. تا آنکه در سال۲۰۱۰ با حمایت دیوید کامرون به‌عنوان نامزد این حزب در حوزه انتخابیه‌ای بسیار محافظه‌کار برگزیده شد و توانست وارد مجلس شود.
تراس در دوران پیش از همه‌پرسی۲۰۱۶ طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود و می‌گفت برگزیت باعث کاهش تجارت، سرمایه‌گذاری و فرصت‌های شغلی می‌شود. اما پس از پیروزی طرفداران خروج در رفراندوم، او نظرش را تغییر داد و کم‌کم به یکی از سرسخت‌ترین هواداران خروج از این اتحادیه تبدیل شد. لیز تراس ۴۷ساله متولد آکسفورد است. او گفته پدر و مادرش (که استاد ریاضی و پرستار بودند) از حزب کارگر هم چپ‌گراتر بودند.
روز سه‌شنبه، این پیروز رقابت حزبی محافظه‌کاران انگلیس به اسکاتلند و نزد الیزابت دوم می‌رود و او از تراس می‌خواهد تا دولت تشکیل دهد. لیز تراس چهارمین نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس از زمان انتخابات۲۰۱۵ است.
این نخست‌وزیر جدید انگلیس وارث اقتصادی خواهد بود که تورم آن به بالاترین حد خود در ۴۰سال گذشته رسیده است. قرار است بوریس جانسون، نخست‌وزیر درحال کناره‌گیری انگلیس امروز سه‌شنبه در سخنرانی وداع خود خواستار حمایت حزب محافظه‌کارش از تراس شود. تراس که در دولت جانسون به‌عنوان وزیر خارجه خدمت کرد، قول داده که در عرض یک هفته پس از تصدی مسوولیت، کمک‌های بیشتری را برای حفاظت از مصرف‌کنندگان در برابر تورم اعلام کند. لیز تراس یکی از وفادارترین سیاستمداران نزدیک به جانسون است و انتظار می‌رود سیاست‌های او را ادامه دهد.
 در رأی‌گیری حزب محافظه‌کار برای تعیین نخست‌وزیر جدید بریتانیا از ۱۷۲۴۳۷ نماینده انتخاباتی حزب محافظه‌کار دراین‌باره سوال شد که ۸۲.۶درصد آن‌ها موفق شدند آرای خود را در بازه زمانی مشخص‌شده ثبت کنند و براساس آن، لیز تراس ۸۱۳۲۶رأی و ریشی سوناک ۶۰۳۹۹رأی را کسب کردند و به این ترتیب، لیز تراس، جانشین بوریس جانسون به‌عنوان نخست‌وزیر انگلستان، ولز، ایرلند شمالی و اسکاتلند به‌عنوان بریتانیا خواهد بود.

ارسال نظر