|
شناسه خبر: 10022

شمارش معکوس برای پایان یافتن اشغالگری آمریکا در سوریه آغاز شده است

فرار از شام

طی ماه‌های اخیر و به‌طور مشخص دو هفته گذشته، حملات علیه مقرهای آمریکا در خاک سوریه تشدید شده است.

نیروهای آمریکایی در چند پایگاه نظامی در سوریه مستقر هستند که مهم‌ترین‌ آن‌ها در نزدیکی میدان نفتی العمر و میدان گازی کنیکو در دیرالزور و التنف در جنوب‌شرق سوریه است. با اینکه سخنگوی وزارت دفاع آمریکا چند روز پیش مدعی شد که واشنگتن نگران تشدید تنش‌ها در سوریه نیست و هر کاری برای حفاظت از نظامیانش در این کشور انجام می‌دهد اما دیروز رسانه‌های عربی اعلام کردند که نیروهای آمریکایی یک پایگاه نظامی در روستای نقاره واقع در 
سه کیلومتری جنوب‌غربی القامشلی احداث کردند که این سومین پایگاه در این منطقه است و پایگاه‌های دیگر، یکی در روستای هیمو (شمال‌غربی القامشلی) و دیگری در روستای تل‌فارس واقع در نزدیکی فرودگاه القامشلی احداث شده است.
اهمیت پایگاه جدید در این است که در نزدیکی فرودگاه القامشلی تحت سیطره نیروهای روسی واقع شده است و پایگاه اصلی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در شمال‌شرقی سوریه به حساب می‌آید. احداث این پایگاه همزمان با انتقال تجهیزات نظامی و مهمات از منطقه کردستان عراق بود و روز جمعه نیز تجهیزات نظامی دیگری به این منطقه ارسال شد. بررسی این تحولات میدانی نشان می‌دهد که آمریکا در تدارک برای رویارویی با تشدید حملات علیه نیروهای خود در سوریه است و تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا از سوریه خارج نشود اما به اعتقاد ناظران سیاسی، در سایه تاکید ویژه دمشق بر این امر که به حضور اشغالگرانه آمریکایی‌ها در خاک خود پایان خواهد داد، شمارش معکوس برای پایان یافتن اشغالگری آمریکا در سوریه آغاز شده است.
روزنامه «رأی‌الیوم» با انتشار یادداشتی درخصوص تشدید حملات علیه پایگاه‌های آمریکایی در سوریه، نوشت: بررسی تحرکات میدانی در سوریه، به‌وضوح نشان می‌دهد که نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه، درحال آماده شدن برای مرحله دشوار آتی هستند، پس از آنکه مشخص شد که حملات علیه پایگاه‌های آن‌ها در شمال‌شرق و شرق سوریه، رویدادهای گذرایی نیست و روندی است که ادامه خواهد یافت و ممکن است تشدید شود و شکل‌های متفاوتی به خود بگیرد؛ روندی که با شلیک موشک از راه دور و ارسال پهپادهای بمب‌گذاری‌شده آغاز شد اما ممکن است این نوع هدف‌گیری ادامه نیابد و  به احتمال زیاد با تکمیل زیرساخت‌های نظامی و لجستیکی، ساختارها و سازوکارهای این اقدام توسعه یابد و اشکال دیگری به خود بگیرد.
در ادامه این یادداشت آمده است: سایر اشکال هدف‌گیری آمریکایی‌ها در سوریه می‌تواند به شکل جاسازی مواد منفجره، کمین‌گذاشتن و تمرکز بر مسیرهای حرکت کاروان‌های تدارکاتی، جاده‌ها و سایر روش‌های مقاومتی و جنگ چریکی باشد که نیروهای مقاومت به‌خوبی در آن به‌دلیل استفاده در عراق و جنوب لبنان مهارت دارند؛ کاری که در برابر نیروهای آمریکایی و اشغالگران اسراییلی انجام داده‌ و دستاوردهای بزرگی کسب کرده‌اند.
بنا بر این یادداشت، شمار حملات علیه پایگاه‌های آمریکایی مستقر در شرق سوریه و شرق فرات از اوایل ماه آگوست گذشته افزایش یافت و پایگاه التنف در مرز سوریه و عراق مورد حمله سه پهپاد قرار گرفت. نیروهای آمریکایی در میدان العمر، هفته پیش نیز شاهد حملات مشابهی بود. در تاریخ ۲۵آگوست گذشته نیز پایگاه آمریکایی در میدان کونیکو، شاهد حملات موشکی بود که موجب شد نیروهای آمریکایی به دستور مستقیم جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات‌متحده، حملات خشونت‌آمیزی را علیه مقرها و انبارهای تسلیحات متعلق به نیروهای ائتلاف مقاومت انجام دهند.
به اعتقاد نگارنده، احتمالا ایالات‌متحده آمریکا، واقعیت صحنه فرارو را درک کرده و حرکات خود را برای آماده شدن برای مرحله بعدی رویارویی آغاز کرده است. در همین راستا، تجهیزات نظامی آمریکا وارد شهرک «الیعربیه» در استان الحسکه در شمال‌شرق سوریه شده و رسانه‌ها به نقل از منابع محلی گزارش دادند که کاروان‌های لجستیک آمریکایی از گذرگاه التنف از خاک عراق وارد سوریه شده‌اند. این کاروان‌ها حاوی مهمات، ماشین‌آلات، بلوک‌های سیمانی و تجهیزات برای محافظت از افراد بودند و وارد پایگاه آمریکایی در منطقه الشدادی در حومه الحسکه در شمال‌شرق سوریه شدند. در مقابل، نیروهای وابسته به محور مقاومت در سوریه با پیش‌بینی پاسخ تلافی‌جویانه نیروهای آمریکایی، در منطقه شرق مستقر شدند و مقرهای خود را تغییر دادند و پایگاه‌های آمریکایی اطلاعات مربوط‌به داخل سوریه را با تل‌آویو به اشتراک می‌گذارند؛ امری که به اسراییل فرصت‌های بیشتری برای حمله به برخی اهداف در داخل سوریه می‌دهد؛ بنابراین فشار برای اخراج نیروهای آمریکایی از سوریه به یک هدف روشن تبدیل شده است. به گفته این منابع، شمارش معکوس برای خروج داوطلبانه یا اجباری نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شده است.
 
اکبری: آمریکا به این نتیجه رسیده که باید سرزمین شام را ترک کند
 دکتر «حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای خروج واشنگتن از سوریه، عنوان کرد: اشغالگران آمریکایی در دو منطقه دایره‌ای‌شکل التنف (عراق، اردن، سوریه) مستقر و توطئه‌های خودشان را در مسیر این کشورها دنبال می‌کنند. منطقه التنف سوریه به این خاطر ازسوی کاخ‌سفید اشغال شده که حائل میان سوریه، عراق و اردن است و همچنین این منطقه در شرق فرات یا همان مرز فرات و ترکیه واقع شده است. اهمیت حضور اشغالگران آمریکایی در التنف به این دلیل است که بخش عمده چاه‌های نفتی سوریه در آن قرار دارد و زمین‌های حاصلخیزی نیز دارد. آمریکا می‌خواهد حدفاصل مرز سوریه و عراق را کنترل کند و همچنان منطقه را ناامن سازند اما محور مقاومت توانست به نقاطی از این مناطق دست یابد و منطقه را برای حضور اشغالگران ناامن سازد.
کارشناس مسائل جهان اسلام و عرب تصریح کرد: آمریکایی‌ها در هر دو جای التنف و شرق فرات به این خاطر حضور دارند تا از گروه‌های تندرو و افراطی حمایت کنند اما جریان تندروی افراطی در ادلب هستند و متفاوت از این مناطق است. آمریکایی‌ها نمی‌توانند جریانات تندرو را داشته باشند و به این نتیجه رسیدند که با حملات پاسخ‌دهنده و تهاجمی که محور مقاومت به آن‌ها دارد، این منطقه دیگر برای‌شان امن نیست. کاخ سفید به این نتیجه رسیده که هدف محور مقاومت در برابر جنایات اسرائیل شده است. هر چند نفت سوریه را به غارت می‌برند اما در این منطقه آسیب‌پذیر شدند و هزینه‌ای که می‌دهند در برابر فایده‌ای که تصاحب و اشغال می‌کنند، برای‌شان بیشتر ضرر دارد. این موضوعی است که دونالد ترامپ رسما اعلام کرد که باید از سوریه خارج شوند اما تحت فشار همپیمانانش مجبور شده در سوریه بماند، با این تفاوت که مورد هجوم مقاومت قرار نمی‌گرفت اما اکنون مورد حمله و هجوم مقاومت است و تصور عاقلانه این است که از اینجا بیرون برود و منطقه را رها سازد.
این کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: امروزه خیلی از کسانی که با سوریه جنگیدند، اکنون درحال بازگشت هستند و با بشار اسد وارد مذاکره و دوستی شدند، چراکه فهمیدند که متضرر شده و باید هزینه دهند و حتی در برابر مقاومت شکست خوردند. اکنون به‌دنبال مذاکرات سیاسی هستند تا مگر دفاتر و سفارتخانه‌ها، روابط تجاری و... خودشان را در دمشق دایر سازند. از سوی دیگر، کردهای سوریه به‌دنبال استقلال هم نیستند و به این نتیجه رسیدند که حقوق و مطالبات خودشان را ازسوی دولت دمشق دنبال کنند.
اکبری با اشاره به اینکه پایگاه‌های اشغالگران آمریکایی در سوریه، زیر آتش سنگین مقاومت قرارگرفته است، تاکید کرد: آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که در آینده هدف و برنامه مشخصی ندارند و نتیجه معقول آمریکایی‌ها همان تصمیم دونالد ترامپ است که اکنون بایدن به آن دست یافته و در فکر ترک سوریه است؛ موضوعی که در هفته‌های اخیر شاهد آن هستیم و بر شدت حملات علیه پایگاه‌های آمریکا در این مناطق افزوده شده و آن‌ها به این نتیجه رسیدند که این مناطق را ترک کنند.

ارسال نظر