|
شناسه خبر: 10048

پاسخ ایران به اتهام‌پراکنی شورای همکاری خلیج‌فارس

شورای همکاری خلیج‌فارس در نشستی در ریاض ضمن تکرار ادعای امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی و همچنین ادعای مداخله ایران در امور یمن، خواستار شرکت در مذاکرات هسته‌ای و گنجاندن برنامه موشکی ایران در این مذاکرات شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روزگذشته (جمعه) ۱۸شهریورماه به بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج‌فارس واکنش نشان داد. کنعانی در همین خصوص با رد اتهامات بی‌اساس وارده در بیانیه پایانی نشست ۱۵۳وزرای خارجه شورای همکاری خلیج‌فارس، جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران خواند.
سخنگوی وزارت امورخارجه نقش سیاست‌های مخرب و فتنه‌انگیزانه آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و اشتباه محاسباتی بعضی از کشورهای منطقه در باز کردن پای بیگانگان به معادلات امنیتی منطقه را از مهم‌ترین عوامل بی‌ثباتی در منطقه برشمرد و افزود: جای تاسف است که برخی از کشورهای عضو شورا به‌جای مسوولیت‌پذیری و اصلاح سیاست‌های ناکارآمد و شکست‌خورده، بر فرافکنی و بیان حرف‌های تکراری و ملال‌آور اصرار می‌ورزند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که همواره تاکید کرده، معتقد است همکاری و چارچوب‌های منطقه‌ای بدون حضور بیگانگان، بهترین روش برای رفع مشکلات، تقویت و تعمیق روابط بین همسایگان و تامین ثبات و امنیت مشترک در منطقه است.
کنعانی از بازگشت و ازسرگیری فعالیت سفرای دولت کویت و دولت امارات‌متحده عربی در تهران و استمرار گفت‌وگوها با عربستان استقبال کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته بر لزوم اتخاذ رویکرد همکاری‌محور ازسوی همه کشورهای منطقه برای دستیابی به امنیت، ثبات و صلح در منطقه خلیج‌فارس تاکید دارد.
کنعانی همچنین با تاکید بر ضرورت اقدام برخی کشورهای منطقه در اصلاح رفتارهای متناقض خود اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران براساس نگاه راهبردی و سیاست اصولی خود، همواره بهترین راهکار حل مسائل و مشکلات منطقه را تعامل و همکاری با همسایگان دانسته و از ابتکارهای مثبت و سازنده در توسعه مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای استقبال می‌کند.
بنابراین گزارش، اتهامات و ادعاهای شورای همکاری خلیج‌فارس علیه ایران و فعالیت هسته‌ای آن در حالی تکرار می‌شود که این شورا به بزرگ‌ترین زرادخانه سلاح‌های آمریکایی و غربی در جهان تبدیل شده است؛ بنابراین در جایگاهی قرار ندارد که درمورد برنامه موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده اظهارنظری بکند. از سوی دیگر، در متن برجام و قطعنامه۲۲۳۱ طرف‌های مذاکرات وین قید شده است، لذا طرح درخواست‌هایی از این دست که صادرکنندگان آن به‌خوبی از بی‌مبنا و بلاوجه بودن آن آگاه هستند، فقط نشان‌دهنده عمق بی‌توجهی این شورا به بدیهیاتی است که نتیجه‌‌ای جز بی‌اعتباری روزافزون برای آن ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر