|
شناسه خبر: 10054

بریتانیا با وجود نقد اندیشه‌های شرقی و سنتی در چند روز گذشته از سنت سلطنتی خود با تمام وجود دفاع کرد

غرب علیه غرب

اعلام عزای عمومی 10روزه در انگلستان پس از مرگ ملکه الیزابت دوم به‌خوبی نگاه غرب به سنت پادشاهی را که در سده اخیر با انتقادهای متفکران و مقامات غربی روبه‌رو بود مشخص کرد.

غربی‌ها که در سده اخیر با بهانه تلاش برای پیشبرد امر مدرن، به نقطه‌نقطه جهان سرک کشیده و در پی به‌اصطلاح گسترش دموکراسی و انگاره‌های برآمده از تولیدات دستگاه فکری غرب برای پیشرفت جوامع انسانی بودند؛ حالا برای سنت های خود یقه چاک می کنند.
 مخالفت با سنت‌ها در دیگر نقاط جهان با ابزار امر مدرن، اما این رویه را در غرب مشاهده نمی‌کند و با مقدس جلوه دادن امر سنتی به‌دنبال پیوند آن با امر مدرن هستند. 
قدرت پادشاه در انگلستان اگرچه محدود است اما در عالم واقع رسانه‌ها و روشنفکران هیچ ابزاری برای سنجش آن ندارند و هیچ اطلاعاتی در این خصوص وجود ندارد. از طرف دیگر، هرگونه روشنگری در این مورد با سرکوب سریع و قاطع مواجه خواهد شد و همین موضوع مصونیت سیاسی ویژه‌ای را برای خاندان سلطنتی به‌وجود آورده است.
 
مصونیت‌های پادشاه انگلستان
 از سوی دیگر، ثروت پادشاه در انگلستان نیز در معرض دید عموم قرار ندارد و پادشاه بدون اینکه پاسخگو باشد یا اینکه جزئیات و ابعاد دارایی‌هایش قابل سنجش و بررسی باشد، اقدامات خود را انجام می‌دهد. برگزاری مراسمات مختلف در سال‌های اخیر و هزینه‌های هنگفت آن در این سال‌ها بارها با مخالفت و اعتراض‌هایی در این کشور همراه شده اما درنهایت به جایی نرسیده است و خاندان سلطنتی هیچ حدومرزی در این زمینه نمی‌شناسند.
در این راستا، شاهد بنگاه‌های تبلیغاتی ملکه در این زمینه نیز هستیم و این رسانه‌ها با ظرفیت‌های خود هم در این جهت و هم در جهت پیوند امر سنتی با امر مدرن و ادامه آن تبدیل آن به امر مقدس هستیم؛ موضوعی که در خصوص سنت‌ها و ارزش‌های جاهای دیگر صدق نمی‌کند و این رسانه‌ها بی‌محابا به‌دنبال از ریشه کندن سنت‌ها و ارزش‌های ملل دیگر و هماهنگ کردن آن‌ها با سیاست‌های خود هستند.
هفت دهه سلطنت الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، با مرگ او در ۹۶سالگی به پایان رسید.
او در طول زمامداری بلندمدتش شاهد روی‌کارآمدن ۱۵نخست‌وزیر در انگلیس بود که آخرین آن ـ لیز تراس ـ همین چند روز پیش به دیدار ملکه رفته بود. با مرگ الیزابت، کاخ باکینگهام، چارلز سوم، پسر ارشد او را به‌عنوان پادشاه بریتانیا معرفی کرده است. درگذشت الیزابت دوم در شرایطی رقم خورده که اغلب مستعمرات بریتانیا راه خود را از لندن جدا کرده‌اند، درباره جایگاه لندن در اروپا به‌ویژه از زمان خروج از اتحادیه اروپا تردیدهای زیادی وجود دارد و موقعیت این کشور در جامعه جهانی تضعیف شده است.
 
سیاست‌های بی‌رحمانه ملکه
 در این راستا، روزنامه واشنگتن‌پست با اشاره به کارنامه ملکه نوشته است: شاید الیزابت دوم از تمام جزئیات خبر نداشت اما در دوران سلطنتش پس از پایان جنگ‌جهانی دوم و در طول دهه۱۹۶۰، سیاست‌های بی‌رحمانه و خونباری برای حفظ امپراتوری بریتانیا در پیش گرفته شد، ازجمله عملیات‌های وحشیانه سرکوب مخالفان در مناطقی که امروزه مالزی، یمن، قبرس و کنیا نامیده می‌شود. در این عملیات‌ها نیروهای استعمارگر بریتانیا برای سرکوب مخالفان، ده‌ها هزار نفر را بازداشت و شکنجه کردند و کشتند.
اکنون با گذشت سال‌ها، برخی از قربانیان این سیاست‌های استعماری موفق شده‌اند تا لندن را برای پذیرش مسوولیتش در این فجایع انسانی پای میز حسابرسی بکشانند و از دولت انگلیس غرامت دریافت کنند. این در حالی است که شمار دیگری از فعالان در کشورهای مختلف همچنان برای تحقق عدالت و دریافت غرامت از بریتانیا، حذف نمادها و مجسمه‌های مربوط‌به دوران استعمار بریتانیا از کشورشان و تجدیدنظر در برنامه‌های درسی با محتوای تجلیل از امپراتوری بریتانیا مبارزه می‌کنند.

قهرمان‌پور: مدرنیته در بریتانیا و آمریکا با سنت گره خورده است  
 در این زمینه با رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: تاکنون چندین‌بار در انگلستان رفراندوم برگزار شده است که خواسته‌اند که نظام پادشاهی برچیده شود اما ۶۲درصد مردم رأی داده‌اند که باقی بماند.
وی افزود: این مساله سنتی در انگلستان بعد از انقلاب کرامول است. با بریدن سر شاه و جمع شدن نظام سلطنت و ایجاد نظام جمهوری دوباره نظام سلطنت بازگشت اما این‌بار حق دخالت در قدرت اجرایی ندارد. انگلیسی‌ها تلاش کرده‌اند نظام پادشاهی را به نماد انگلیس و وحدت تبدیل کنند.
 قهرمان‌پور با اشاره به اینکه البته این موضوع برای وحدت‌بخشی آنچنان هم تاثیرگذار نبوده است، گفت: در همین دوران ایرلند از انگلستان جدا شد و درحال‌حاضر بحث رفراندوم اسکاتلند مطرح است. این موضوع بیشتر سنتی و در ادامه بحث اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع مطرح است. آن‌ها می‌خواهند بگویند ما همچنان کشور مهمی در دنیا هستیم.
وی تاکید کرد: بعد از خروج از اتحادیه اروپا سند استراتژی بریتانیا می‌گوید که بریتانیا باید یک قدرت جهانی باشد؛ مجموعه‌ای از عوامل باعث شده است تا شاهد برگزاری مراسم ملکه به این شکل باشیم. بخشی از این اقدامات تبلیغاتی است و بخشی از آن‌ها به‌خاطر اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع است که می‌خواهند سنت پادشاهی را حفظ کنند.
 
ذهنیت‌سازی بنگاه سخن‌پراکنی ملکه
  وی ادامه داد: به همین دلیل است که می‌خواهند سلطنت غیرسیاسی بماند، مجموعه متنوعی از عوامل وجود دارد که باعث می‌شود مراسم ملکه انگلیس تا این سطح گسترده شود و بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشته باشد.
 این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه غرب یک مجموعه واحد نیست، گفت: احزاب محافظه‌کار در غرب از مذهب نبریده‌اند؛ مذهب آنجا در اختیار حکومت است اما در خاورمیانه می‌بینیم که حکومت خود را در اختیار مذهب می‌داند. در عصر روشنگری ازجمله در بریتانیا نهاد مذهب به سیطره حکومت درآمد و کلیساها دیگر قدرت سابق خود را نداشتند.  قهرمان‌پور با اشاره به اینکه کلیسا در گذشته قضاوت می‌کرد و منبع اولیه حاکمیت قانون بود، افزود: اتفاقی که در عصر روشنگری افتاد این بود که قدرت از کلیسا به دولت منتقل شد. یعنی قدرت از نهاد مذهب به نهاد دولت منتقل شد.
این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: شاهد تبلیغات بنگاه سخن‌پراکنی ملکه در روزهای اخیر بودیم و مشخص است که آن‌ها می‌خواهند ذهنیت‌سازی کرده و این مساله را مهم نگه دارند؛ احزاب محافظه‌کار و مسیحی به‌دنبال حفظ سنت‌ها هستند اما احزاب دیگر مانند سوسیال‌دموکرات‌ها و مارکسیست‌ها نگاه‌شان به این شکل نیست.
وی افزود: در بریتانیا و آمریکا اساسا مدرنیته با سنت گره خورده است. مدرنیته همواره سعی کرده است خود را با ارزش‌های سنتی سازگار کند، نماد آن هم نهاد کلیسا و خانواده است.

ارسال نظر