|
شناسه خبر: 10058

گروه تروریستی داعش در افغانستان سه‌برابر شدند

خطر دوباره داعش در غرب آسیا

هفته پیش بود که گروه تروریستی تکفیری داعش در حمله به سفارت روسیه در کابل، با اقدامی تروریستی موجب کشته‌شدن 20تن ازجمله چندین دانشجوی افغان که متقاضی روادید بودند و دو کارمند دیپلماتیک سفارتخانه مسکو شد.

اگرچه، وزارت خارجه دولت موقت طالبان در اطلاعیه‌ای حمله انتحاری مقابل سفارت روسیه در کابل را که در نتیجه آن دو کارمند سفارت کشته شدند، محکوم کرد و با دولت، مردم و خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد اما ظهور و بروز داعش در افغانستان می‌تواند موجبات شکل‌گیری، حملات مشابه دیگری در سایر سفارتخانه‌ها یا اماکن عمومی این کشور باشد که اهتمام بیشتر طالبان و حتی مشارکت کشورهای منطقه در نابودی گروه تروریستی داعش را می‌طلبد تا حوادثی شبیه اقدامات داعش در عراق یا سوریه شکل نگیرد که هم مردم افغانستان از این‌گونه اقدامات رنج برند و هم منطقه با بی‌ثباتی و ناآرامی دوباره مواجه شود.
گزارش‌های خبری رسانه‌های منطقه نشان می‌دهد، طالبان به‌علت تحریم‌ها از منبع مالی کافی برای حمایت از وضعیت مالی و توانایی جنگی نیروهای مبارزه با تروریسم در افغانستان برخوردار نیست و گروه تروریستی داعش با حمایت کشورهای حامی تروریسم همچون آمریکا، روزبه‌روز بر توان نظامی خود می‌افزاید؛ موضوعی که از منفی‌ترین جنبه وضعیت موجود در افغانستان را حکایت دارد، چراکه داعشی‌ها مانند گذشته، امروزه نیز درتلاش برای بی‌ثبات‌سازی نه‌تنها افغانستان بلکه کشورهای همسایه هستند.
پیش از این و بارها خطر حضور داعش در افغانستان اعلام شده بود، آنگونه که اخیرا روسیه اعلام کرد تعداد شبه‌نظامیان عضو گروه تروریستی داعش در افغانستان سه برابر بیشتر شده و به 6هزارنفر رسیده است. اگرچه ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان عنوان کرده است، طالبان اجازه نخواهد داد که افغانستان لانه‌ گروه تروریستی داعش شود اما نداشتن تمهیدات لازم نظامی و امنیتی ازسوی طالبان، بیانگر این است که برخی از مناطق افغانستان به لانه داعش تبدیل شده است.
حمله انتحاری به سفارت روسیه در کابل که مسوولیت آن را داعش خراسان به عهده گرفت، دو تحلیل به همراه داشت؛ نخست آنکه اولین حمله به یک سفارتخانه در کابل در دوران حاکمیت طالبان بود. دوم آنکه در جریان این حمله، دو دیپلمات کشته شدند که این امر می‌تواند بر معادلات آینده و روابط خارجی سایر کشورها با طالبان تاثیراتی بگذارد. به‌هرروی این حمله از ابعاد مختلف مستلزم بررسی است و احتمال شروع دوره‌ای از ناآرامی‌های خطرناک تحت پوشش جریان‌های تروریستی را در افغانستان مطرح می‌کند؛ اتفاقی که در سال‌های گذشته در سوریه نیز رخ داد و کشورهای غربی به‌خصوص آمریکا به همکاری گسترده با گروه‌های تروریستی همچون داعش پرداختند.
گویا خطر حضور گروه تروریستی داعش خطر تا حد زیادی است که ازسوی طالبان که حاکمیت جدید کابل را به دست گرفته، کم‌اهمیت جلوه می‌یابد؛ به‌ویژه که طالبان با انکار داعش و ذکر این نکته که داعش در افغانستان ضعیف شده است، آتش را زیر خاکستر پنهان می‌کند و چه بسا با این کم‌توجهی طالبان در مهار این گروه تروریستی، حوادثی شبیه غرب عراق در زمان حمله داعش روی دهد. اگرچه داعش خراسان دارای ضعف ساختارهای امنیتی است اما ضروری است که دولت‌های منطقه و همجوار با افغانستان، برای دفع این خطر به همکاری با یکدیگر بپردازند. شکست گروه تروریستی داعش درعراق نمونه موفقی از همکاری منطقه‌ای در دفع و نابودی این گروه تروریستی است که باید روی آن مانور داده شود؛ به‌خصوص که ترکیبی از نیروهای بومی به‌علاوه پشتیبانی اطلاعاتی کشورهای منطقه در این روند موثر بود.
نباید فراموش کرد، احتمال این خطر برای سفارت سایر کشورها ازجمله ایران، هم مطرح است، به‌راستی که «مسوولیت تامین امنیت اماکن دیپلماتیک به‌عهده طالبان است». حکومت طالبان باید نسبت‌به تامین امنیت مراکز دیپلماتیک ازجمله سفارت کشورمان بیشتر توجه کند تا شاهد حوادثی همانند تعرض به سرکنسولگری کشورمان در هرات نباشیم.
کشورهای منطقه برای مهار و نابودی گروه تروریستی داعش در غرب آسیا به‌خوبی ورود کردند و همکاری‌های نزدیک برخی کشورها همچون روسیه و ایران موجب شد تا نابودی داعش و تروریسم در سوریه سرعت بیشتری یابد، یقینا این همکاری‌های نزدیک می‌تواند برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در افغانستان نیز ادامه یابد و کشورهای منطقه با بررسی راهبردهای مشترک خود برای مبارزه با تروریست‌های داعش و نابودی آن‌ها در افغانستان گام بردارند.

ارسال نظر