|
شناسه خبر: 10084

آزادی خدمه نفتکش یونانی پس از تحویل نفت ایران

برخی منابع از آزادی خدمه نفتکش‌های یونانی توقیف‌شده در ایران خبر دادند. خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر گفته است که ۴۹خدمه نفتکش توقیف‌شده در ایران به مدت ۱۰۰روز در دریای خلیج‌فارس در بازداشت قرار داشتند و اکنون تهران برای آزادی خدمه‌های دو نفتکش یونانی در روز دوشنبه، چراغ سبز نشان داده است.

همچنین بلومبرگ به نقل از یک گروه دریایی تجاری یونان روز یکشنبه اعلام کرد که ایران خدمه دو نفتکش یونانی را که در ماه مه توقیف شده بود، آزاد می‌کند. در این ارتباط گفته شده که اتحادیه ملوانان بازرگانی یونان در وب‌سایت خود اعلام کرد که ایران پس از سفر اخیر یک هیات یونانی با آزادسازی خدمه نفتکش‌ها موافقت کرده است. به گفته این گروه، اعضای خدمه سرگردان فورا از روز دوشنبه به کشورهای مبدأ خود باز خواهند گشت. توقیف دو نفتکش یونانی در ایران در پاسخ به اقدام مشابه ازسوی یونانی‌ها صورت گرفت. مقامات یونان با هماهنگی همتایان آمریکایی خود یک نفتکش ایرانی به نام لانا را خردادماه امسال متوقف و محموله آن را نیز مصادره کردند. سپس ایران با توقیف نفتکش یونانی در آب‌های خلیج‌فارس به این اقدام یونان پاسخ داد. بااین‌حال، بعد از واکنش ایران، یک دادگاه یونانی مصادره نفتکش ایرانی لانا را لغو کرد و دادگاه عالی یونان نیز این حکم را تایید کرد. پس از آن منابع یونانی گفتند نفت ضبط‌شده توسط مقامات یونانی نیز در اواخر ماه آگوست به نفتکش لانا بازگردانده شده است. اکنون به نظر می‌رسد که آزادسازی خدمه نفتکش‌های یونانی، پس از بازگرداندن محموله نفتی ایران صورت گرفته است. ۴۹خدمه نفتکش یونانی دلتا و 10ملوان یونانی و یک قبرسی، تقریبا به‌مدت ۱۰۰روز در خلیج‌فارس تحت بازداشت قرار داشتند. منابع خبری نیز گفته‌اند که تهران پس از بازگرداندن ۱۰۰هزار تن نفتی که در ابتدا به درخواست آمریکا توسط مقامات یونانی توقیف شده بود، اجازه آزادی خدمه یونانی را صادر کرده است.
با وجود اعلام این خبر ازسوی رسانه‌های غربی و انگلیسی‌زبان خارجی، اما هنوز این خبر در ایران ازسوی منابع رسمی تایید نشده است.

ارسال نظر