|
شناسه خبر: 10110

کنعانی احتمال برگزاری نشست درباره مذاکرات در نیویورک را رد نکرد

سایه مذاکرات بر نشست ملل متحد

اراده ایران برای رسیدن به توافق در هفته‌های گذشته با صراحت به طرف مقابل اطلاع داده شده است؛ اراده‌ای که حتی با تعیین زمان و مکان امضای توافق همراه بوده است اما باز در ادامه زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها درنهایت به جایی نرسیده و ابتر مانده است. در این شرایط، حضور علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای در هیات ایرانی در سفر به نیویورک شاید سیگنال‌هایی را به همراه دارد که سخنگوی وزارت خارجه نیز آن را رد نکرده است.

ناصر کنعانی دراین‌باره گفت که برنامه تعریف‌شده‌ای برای گفت‌وگو درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در چارچوب این سفر وجود ندارد اما نشست‌های بین‌المللی فرصت خوبی برای نشست‌های سیاسی و مذاکرات حاشیه‌ای بین مقامات کشورها برای تبادل نظر درخصوص موضوعات موردعلاقه دوجانبه، منطقه‌ای و موضوعات چندجانبه و بین‌المللی است. این را که در حاشیه نشست گفت‌وگوهایی درباره موضوع هسته‌ای و مذاکرات رفع تحریم‌ها صورت بگیرد، رد نمی‌کنم و ایران به‌صورت طبیعی از هر فرصتی برای بیان دیدگاه‌های خود در موضوعات موردعلاقه دوجانبه و بین‌المللی استفاده می‌کند.
البته ایران در هفته‌های اخیر علاوه بر این موضوع در خصوص تبادل زندانیان نیز حسن‌نیت خود را نشان داد و تصمیم در این‌باره به مذاکرات گره نزد اما طرف آمریکایی گویا اراده‌ای در هیچ موضوعی ندارد و در خلأ تصمیم‌گیری به‌سر می‌برد؛ موضوعی که سید ابراهیم رئیسی پیش از عزیمت به آمریکا در مصاحبه‌هایی به آن پرداخت. رییس‌جمهور در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی CBS آمریکا با بیان اینکه نشان داده‌ایم در مذاکرات صادق هستیم، گفت: اگر آنچه جمهوری اسلامی بر آن تاکید دارد یعنی «رفع تحریم‌های ظالمانه»، «تضمین اعتمادآفرین و اطمینان‌بخش» و «حل‌وفصل مسائل پادمانی به‌صورت قطعی» محقق شود یک توافق خوب امکانپذیر است.
 
بازی تکراری مقصرنمایی
 در همین راستا، آمریکایی‌ها سیاست یک بام و دوهوای خود را در روزهای گذشته نیز پی گرفته‌اند و با فرافکنی به‌دنبال فشار بیش تر بر ایران برای کسب امتیاز بیش تر بودند که در‌نهایت به جایی نخواهد رسید. آن‌ها که پس از پاسخ ایران باز هم بازی تکراری مقصرنمایی را کلید زده‌اند، هنوز هم بر این سیاست تاکید دارند. «وندی شرمن»، معاون وزیر امور‌خارجه آمریکا روز جمعه در جریان یک برنامه زنده واشنگتن‌پست تاکید کرد که مذاکرات با ایران در‌حال‌حاضر در بن‌بست قرار دارد. این دیپلمات ارشد آمریکایی درباره ادعای خود گفت: ماه گذشته، اتحادیه اروپا که مذاکرات را برای احیای توافق هماهنگ می‌کرد، پیشنهاد نهایی را ارائه کرد و پاسخ ایران به توافق برای ما غیرقابل‌قبول بود.
نماینده دائم روسیه در نهادهای بین‌المللی در وین پیشتر اعلام کرده بود که به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات حول احیای برجام منوط به اراده سیاسی کشورهای طرف توافق است. میخائیل اولیانوف، با‌توجه‌به بهانه‌تراشی کشورهای غربی، در پیامی در حساب کاربری خود در توییتر آورد: به‌واقع، هیچ موردی در پاسخ ایران وجود ندارد که بتواند مانعی جدی بر سر رسیدن به توافق باشد. حصول نتیجه در مذاکرات وین منحصرا به خواست سیاسی کشورهای شرکت‌کننده بستگی دارد.
علاوه‌بر شرمن، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی درباره توافق هسته‌ای با ایران بر این موضوع تاکید کرد که همچنان روش مذاکره و دیپلماسی ادامه خواهد داشت. این مقام ارشد آمریکایی همچنین با طرح اتهاماتی علیه ایران مدعی شد: رییس‌جمهوری بسیار واضح گفته است که ما اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی سلاح‌های هسته‌ای دست یابد؛ زیرا می‌دانیم که حل هیچ مشکلی در خاورمیانه با ایران مجهز به سلاح هسته‌ای آسان‌تر نمی‌شود.
کربی با اشاره به سخنان اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا درباره دورتر شدن چشم‌انداز دستیابی به این توافق نسبت‌به چند هفته پیش، گفت: اما این بدان معنا نیست که ما از تلاش دست کشیده‌ایم، به این معنا نیست که همه آنچه را انجام شده است رها کردیم.
 
فرصت باقری در نیویورک
 با‌توجه‌به حضور باقری در نیویورک شاید فرصتی مهیا باشد تا طرفین برجامی درخصوص اختلافات موجود رایزنی کنند؛ فرصتی که محمد مرندی نیز بر آن تاکید کرده است. مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین درباره سفر رئیسی، به نیویورک برای مشارکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، در صفحه توییترش نوشت: باتوجه‌به اینکه دکتر علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران قرار است همراه رییس‌جمهور باشد، فرصت خوبی برای تروئیکای اروپا/ اتحادیه اروپا خواهد بود تا آمریکا را ترغیب کنند تا به‌گونه‌ای هدفمند،‌ معدود مسائل باقی‌مانده را حل‌وفصل کند. مرندی تاکید کرد که «آمریکا با طفره‌روی و وقت‌کشی، بیهوده موجب رنج‌بارتر شدن زمستان خواهد شد.»
باتوجه‌به سیاست مقصرنمایی غربی‌ها تیم ایرانی در نیویورک فرصت مناسبی را در اختیار دارد تا این سیاست را به چالش کشیده و به مردم جهان بگوید که ایران نه‌تنها هیچگاه از مذاکرات رویگردان نبود، بلکه همواره تلاش کرده است با کاهش توقعات خود زمینه‌های رسیدن به توافق را فراهم کند اما گویا طرف غربی همواره با افزایش توقعات خود، سیاست ایجاد بن‌بست را دنبال می‌کند.
 
چشم اروپا به آمریکا
 علاوه‌بر آمریکایی‌های اروپایی نیز در این روزها یکبار دیگر برای خوش‌خدمتی به میدان آمدند تا بتوانند آمریکایی‌ها را ازخودراضی کنند. کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه در روزهای گذشته در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که مواضع اخیر جمهوری اسلامی تردیدهای جدی را در مورد قصد این کشور در خصوص بازگشت به توافق هسته‌ای به‌وجود آورده است.
تروئیکای اروپایی صرف‌نظر از بدعهدی های مکرر خود در قبال تعهدات مندرج در برجام این ادعا را مطرح کردند که مواضع اخیر ایران با تعهدات بین‌المللی این کشور همخوانی ندارد! «جوزپ بورل»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم چند روز قبل مدعی شده بود مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین و توافق هسته‌ای، به بن‌بست خورده است.
البته دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه دیروز (دوشنبه) احیای توافق هسته‌ای با ایران را به نفع همه طرف‌ها دانست. پسکوف طی نشست خبری در کرملین در واکنش به اظهارات «وندی شرمن»، معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: برنامه اقدام جامع مشترک (برجام)، منافع همه کشورها را برآورده می‌کند. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت مذاکرات رفع تحریم‌های ایران و اینکه آیا این گفت‌وگوها به بن‌بست رسیده، تصریح کرد: هنوز اختلاف‌نظرها در چند موضوع حل نشده که باید درباره آن‌ها توافق شود اما احیای برجام، به نفع همه طرف‌هاست.

ارسال نظر