|
شناسه خبر: 10123

افزایش قیمت انرژی، هزاران نفر در شهرهای مختلف انگلیس را به خیابان کشاند

اعتراضات معیشتی در لندن

هزاران نفر در لندن و سایر شهرهای انگلیس در اعتراض به هزینه بالای زندگی و معیشتی دیروز، تظاهرات کردند و قبوض انرژی خود را به آتش کشیدند. مردم با حمل پلاکاردهایی که روی آن‌ها نوشته شده بود «از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آییم» و همچنین شعارهایی علیه حزب حاکم محافظه‌کار روی آن‌ها وجود داشت، به اعتراض پرداختند.

افزایش قیمت انرژی و معیشتی، هزاران نفر در شهرهای مختلف انگلیس به خیابان کشاند، کارزار «پرداخت نکن بریتانیا» که این اعتراضات را سازماندهی کرد گفت می‌خواهد دولت را برای کاهش قبوض انرژی به مقدار قابل پرداخت با متقاعد کردن یک میلیون نفر به عدم پرداخت قبوض، تحت فشار قرار دهد.

سخنگوی این کارزار گفت: میلیون‌ها نفر از ما از پس هزینه‌ها برنمی‌آییم و زمانی که هوا سرد شود، یخ خواهیم زد. این اعتراضات شنبه همزمان با اجرایی شدن سقف قیمت انرژی در بریتانیا برگزار شد که امکان افزایش صورت حساب برای هر خانوار متوسط را از ۲۲۰۱ دلار در سال به رکورد ۲۷۹۲ دلار در انگلیس، اسکاتلند و ولز می‌رساند.

چندی پیش نیز شهردار لندن در حساب توییتری خود از زمستان سخت برای مردم انگلیس خبر داد و نوشت که انگلیسی‌ها باید میان یکی از دو گزینه «گرم کردن خانه» یا «غذا خوردن» انتخاب کنند اما مردم توانایی انجام هیچ‌کدام را ندارند. صادق خان نوشت: «ما قبلاً چنین چیزی ندیده بودیم. ما (امسال) با زمستانی روبه‌رو هستیم که میلیون‌ها نفر (مساله‌شان) انتخاب گرم کردن (خانه) یا غذا خوردن خواهد بود اما به‌طرز غم‌انگیزی توانایی هیچ‌کدام را نخواهند داشت... این نمی‌تواند اتفاق بیفتد. دولت باید در این زمینه وارد عمل شود تا مردم بتوانند نیازهای اساسی خود را برآورده کنند.»

سازمان خدمات بهداشت ملی انگلیس هم هشدار داده است، بسیاری از مردم انگلیس ممکن است در فصل سرما مجبور شوند، میان ترک کردن وعده‌های غذایی برای گرم کردن خانه یا زندگی در سرما و رطوبت یکی را انتخاب کنند. این سازمان با ابراز نگرانی درمورد افزایش تعداد بیماران و مرگ‌ومیر ناشی از زندگی در خانه‌های بسیار سرد در انگلیس، گفت، این تعداد درحال‌حاضر ۱۰هزار نفر تخمین زده شده است. از سوی دیگر به‌دنبال افزایش فشار هزینه‌های زندگی بر خانوارهای انگلیسی که ناشی از تبعات جنگ اوکراین است، رسانه‌های این کشور به توجیه استفاده از موادغذایی تاریخ مصرف‌گذشته و کپک‌زده روی آورده‌اند و تلاش‌ دارند آن‌ها را برای مصرف چنین محصولاتی متقاعد کنند!

«لیز تراس» نخست وزیر انگلیس برای کم کردم سختی زمستان در انگلیس، پیشنهاد کاهش مالیات را ارائه کرد، اما این اقدام موجب شوک در بازارهای مالی و سقوط شدید «پوند» شده و آینده سیاسی لیز تراس را در تردید قرار داده است. لیز تراس نخست‌وزیر انگلیس در حمایت از این افزایش هزینه مدعی شد: معیشت و تجارت در خطر بود. حمایت انرژی دولت، قیمت پرداختی برای گاز و برق را محدود می‌کند، از مردم دربرابر افزایش شدید قبوض محافظت می‌کند و انتظار می‌رود تورم را هم مهار کند.

پیش‌تر، رسانه‌ها از آشفتگی دولت جدید انگلیس برای حل مشکلات اقتصادی و دشواری زندگی میلیون‌ها انگلیسی در ماه‌های آتی خبر دادند. وبگاه شبکه خبری «ان‌بی‌سی» چهارشنبه در این زمینه نوشت انگلیس که قبلاً با فهرستی از چالش‌ها روبرو بوده، اما راه حل پیشنهادی تراس نیز اقتصاد این کشور را به سمت هرج و مرج سوق داده و عواقب طولانی مدت بسیاری از انگلیسی‌ها را تهدید می‌کند. طرح ۴۸ میلیارد دلاری دولت محافظه‌کار لیز تراس برای کاهش مالیات به‌ویژه برای پردرآمدترین افراد کشور شوک شدیدی را در بازارهای مالی ایجاد کرده، باعث سقوط شدید پوند شده و آینده سیاسی نخست‌وزیر جدید انگلیس را در هاله ابهام قرار داده است.

 کار به‌جایی رسیده که صندوق بین‌المللی پول نیز از دولت انگلیس خواسته طرحی را که ممکن است به تورم فزاینده و نابرابری اقتصادی دامن می‌زند، بازنگری کند. بانک مرکزی انگلیس روز چهارشنبه مداخله اضطراری خود را انجام داد و اعلام کرد که در تلاش برای بازگرداندن ثبات است. «استارمر» رهبر حزب مخالف «کارگر» نیز از دولت خواست تا با فراخواندن پارلمان که در تعطیلات است به بحران موجود رسیدگی کند. در حالیکه بخش اعظم اروپا به دلیل تحریم‌ها علیه روسیه در پی حمله این کشور به اوکراین در بحران انرژی گرفتار شده، منتقدان می‌گویند انگلیس منحصراً آسیب‌پذیر است.

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر