|
شناسه خبر: 128

فقط یک وزیر اروپایی در مراسم امضای توافق ابوظبی و تل‌آویو حاضر می‌شود

دولت مجارستان می‌گوید که وزیر خارجه این کشور تنها وزیر اروپایی است که برای شرکت در مراسم امضای توافق سازش امارات و رژیم صهیونیستی در کاخ سفید، دعوت شده است.

سخنگوی وزارت خارجه مجارستان بامداد دوشنبه اعلام کرد که «پیتر سیارتو» وزیر خارجه این کشور تنها وزیر اروپایی خواهد بود که در مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی حاضر خواهد بود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سخنگوی این وزارتخانه به یک رسانه محلی گفت: «به دعوت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، پیتر سیارتو تنها وزیر اتحادیه اروپا خواهد بود که روز سه‌شنبه در مراسم امضای [توافق] در کاخ سفید شرکت می‌کند».

بر این اساس، علی‌رغم اینکه کشورهای مهم اروپایی مانند فرانسه و انگلیس از توافق سازش ابوظبی با تل‌آویو استقبال کردند اما هیچ وزیری از آنها برای شرکت در این مراسم دعوت نشده است.

به نوشته رویترز، وزیر خارجه مجارستان نیز روز یکشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: «از آنجایی که کاخ سفید دستورکار بازگرداندن ثبات به منطقه را آماده کرده است، این دومین تحول در اثبات این است که بهترین نقشه صلح تا کنون [طرح ترامپ] است وصلح را نهایتاََ به خاورمیانه می‌آورد».

روز جمعه بود که رئیس‌جمهور آمریکا، توافق بحرین و رژیم صهیونیستی بر سر عادی‌سازی روابط بین خود را اعلام کرد و در این رابطه بیانیه مشترک سه‌جانبه‌ای منتشر شد.

اعلام این توافق کمتر از یک ماه از اعلام توافق مشابه بین امارات و رژیم اشغالگر قدس صورت گرفت. ناظران و تحلیلگران منطقه معتقدند که محال است این توافق بدون چراغ سبز عربستان سعودی و رضایت این کشور حاصل شود.

به رغم استقبال از این توافق در سطح مقامات عربی منطقه، مردم بحرین، گروه‌های فلسطینی از مقاومت گرفته تا تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست محمود عباس و نهادهای مستقل در کشورهای عربی، دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن این توافق را محکوم کرده‌اند.

این در حالی است که شب گذشته ساکنان غزه در اعتراض به سازش بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی، تصاویر حکام این دو کشور عربی را به آتش کشیدند.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر