|
شناسه خبر: 1329

تأیید رسمی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در همه ایالت‌ها

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در همه ایالت‌های این کشور به‌طور رسمی تأیید شده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان و چندین رسانه آمریکایی دیگر چهارشنبه شب به وقت تهران از تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 50 ایالات این کشور و همچنین منطقه کلمبیا (واشنگتن پایتخت آمریکا) خبر دادند.

بر اساس نتایج تأیید شده از سوی دولت‌های ایالتی آمریکا، جو بایدن با کسب 306 رأی الکترال در برابر 232 رأی الکترال دونالد ترامپ، برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است.

همچنین از لحاظ تعداد آرای مردمی نیز جو بایدن بیش از 7 میلیون رأی بیش از دونالد ترامپ کسب کرده است.

جو بایدن در این انتخابات حدود 81.3 میلیون رأی کسب کرده است؛‌ در حالی که سهم دونالد ترامپ از آرای اخذ شده 74.2 میلیون رأی بوده است.

رسانه‌های جریان اصلی آمریکا روز شنبه 7 نوامبر (17 آبان) در حالی که شمارش آرا و اختلافات حقوقی درباره روند انتخابات در برخی ایالت‌های همچنان در جریان بود، جو بایدن را پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی کردند.

اما دونالد ترامپ با تأکید بر اینکه در برخی ایالت‌ها موارد متعددی از تقلب و تخلف در روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا اتفاق افتاده است، تاکنون از پذیرش پیروزی رقیبش امتناع ورزیده و با انتشار پیام‌های متعدد در توئیتر و فیس‌بوک، خود را برنده انتخابات خوانده است.

دونالد ترامپ اگرچه به‌خاطر آنچه «مصالح کشور» خوانده است به اداره خدمات عمومی آمریکا اجازه داده که روند انتقال قدرت به جو بایدن را پیش ببرد، اما وی در عین حال تأکید کرده است که آغاز این روند به‌معنای پذیرش نتیجه انتخابات نیست و نتیجه نهایی انتخابات تنها پس از رسیدگی به شکایات مطرح‌شده از سوی ستاد انتخاباتی او و صرفاً توسط مراجع رسمی اعلام خواهد شد.

ترامپ امروز چهارشنبه در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: ما به‌زودی درس‌های تازه‌ای درباره واژه «جرأت» و نجات دادن کشورمان خواهیم آموخت. من در ایالت‌های کلیدی صدها هزار رأی قانونی بیش از رقیبم به دست آورده‌ام. همه داده‌های جمع‌آوری شده پس از رأی‌گیری می‌گویند که امکان ندارد که من شکست خورده باشم، مگر اینکه نتیجه ساختگی باشد!»

وی ساعتی بعد در توئیت دیگری نوشت: «اگر کسی در انتخابات تقلب کرده باشد، که دموکرات‌ها این کار را انجام دادند، چرا نباید نتیجه انتخابات فوراً برعکس شود؟ چرا باید یک کشور این‌گونه اداره شود؟»

طی هفته‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار در آمریکا از جمله فیس‌بوک و توئیتر بارها اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر بروز تخلفات و تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را با درج برچسب‌هایی مانند «بی‌اساس» یا «اطلاعات نادرست» عملاً سانسور کرده‌اند و همین مسئله خشم دونالد ترامپ و هواداران دوآتشه وی را برانگیخته است.

ارسال نظر