|
شناسه خبر: 165

شکست مکرون در نقش ناجی

موج جدید اعتراض در فرانسه

مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه که در حل امور داخلی کشورش و بحران جلیقه زردهای پاریس ناموفق بوده ، در حالی هفته‌های اخیر به بیروت سفر کرد و وعده استقرار دولت جدید و پیشبرد امور اقتصادی لبنان را داد که هر روز که می‌گذرد شاهد عقب‌نشینی او از وعده‌هایش در ساخت ویرانه‌ها و شکل‌گیری دولت جدید هستیم.

گویا غربی‌ها تصمیم دارند تا با پروپاگاندای رسانه‌ای که به راه می‌اندازند خودشان را فرشتگان نجات دروغین در کشورهای مورد بحران معرفی کنند تا بتوانند زودتر در امور داخلی آن مناطق دخالت ورزند. گروه‌های مختلف سیاسی لبنان و فرانسه پس از انفجار بیروت، به اتفاق «مصطفی ادیب» را به‌عنوان نامزد پست نخست‌وزیری معرفی کردند، تا این کشور ساحلی دریای مدیترانه پس از انفجار مهیب بندر بیروت، فرصتی دوباره برای داشتن دولتی در حفظ ثبات و آرامش داخلی پیدا کند. دولتی که گویا غرب با پروپاگاندای رسانه‌ای و توطئه‌های پنهانی که در این کشور دنبال می‌کند، در نظر دارد تا آن را هدیه غرب به لبنان معرفی کند. حال باید دید نگاه عملی و اجرایی غرب با این سوغاتش در بهبود اوضاع اقتصادی لبنان به کجا منتهی می‌شود. سوغاتی که هنوز به سرانجام نرسیده است و فرشته دروغین مکرون در تحقق وعده‌هایش در امور لبنان هنوز موفقیتی نداشته است. هفته‌ها و روزهای اخیر بود که «امانوئل مکرون» رییس‌جمهوری فرانسه به‌عنوان نماینده غربی‌ها و با سفرهای مختلفش به لبنان و دیگر کشورهای منطقه جولان می‌داد تا مگر بتواند رویاهای غرب و رژیم صهیونیستی را دراین منطقه ازغرب آسیا به حقیقت برساند. شاید ژست مکرون در بدو ورود ماه گذشته‌اش به لبنان و بازدید از محل انفجار بندر تخریب شده بیروت در سواحل مدیترانه، محور گزارش خیلی از رسانه‌های غربی و عبری بود. ژستی که او را به نماد «فرشته نجات غرب» در این کشور حادثه دیده مبدل ساخت. تصاویری از به آغوش کشیدن مصیبت‌دیدگان ونگاه جدی او درمقابل دوربین‌های غرب و آن جمله معروفش که برای دولت «حسان دیاب» خط و نشان کشید و وعده استقرار دولتی جدید به منظور رفع مشکلات را داد. هرچند دولت دیاب چند روز پس از حادثه بیروت و به خواست خودش استعفا داد تا ثبات اندکی که بیروت داشت، پایدار بماند اما، امانوئل مکرون که از ایجاد دولت جدید و وعده‌های غرب در پیشبرد امور لبنان سخن می‌گفت، اکنون ناتوان در شکل‌گیری ساختار جدیدی است که دو ماه پیش برای آن ژست‌های مختلف می‌گرفت و پروپاگاندای رسانه‌ای به راه انداخته بود. او که در ایجاد یک دولت جدید ناتوان مانده است اکنون برای تشکیل دولت جدید لبنان، اعمال فشار می‌کند تا به وعده‌های خود راجع به تشکیل دولت مورد هدفش در این هفته عمل کند.

وعده‌های پوچ غرب در بیروت موضوعی که دفتر رییس‌جمهوری فرانسه هم اعلام کرده که کاخ الیزه با تمامی سیاستمداران لبنانی همچنان در تماس است تا مگر «مصطفی ادیب» نخست‌وزیر مکلف غرب، طرح تشکیل دولت را به میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان تحویل دهد. مکرون در روزهای نخست حادثه بیروت که به لبنان سفر کرده بود، وعده داد که ظرف مدت کوتاهی یک دولت متخصص مستقل امور این کشور را برعهده می‌گیرد تا بحران اقتصادی و انفجار بیروت را سامان دهد، این اتفاق نیفتاد که هیچ، بلکه فرانسه به همراه متحدان منطقه‌ای خود هیچ دستاورد اجرایی در رفع مشکلات اقتصادی یا ساخت و تجهیز دوباره بندر از خود نشان ندادند تا وعده‌های پوچ و دروغ‌های رؤیایی آن‌ها در امور لبنان بیشتر از گذشته دیده شود. عدم تحقق وعده‌ها به جلیقه زردها گویا مکرون نه تنها نتوانسته است در وعده‌های خود در رفع مشکلات لبنان عمل کند و آن‌ها را محقق سازد بلکه، در فرانسه هم نتوانسته کارنامه قابل قبولی برای شهروندان و جامعه خودش به ارمغان آورد. به‌خصوص پس از اعتراضات کارگری واقتصادی که «جلیقه زردها» ماه‌هاست در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه به راه انداختند، اعتراضاتی که به دیگر کشورهای غربی هم کشیده شد و ناتوان در پاسخگویی نیازهای جامعه خود ماندند و به خواسته‌های اقتصادی، مالیاتی خود دست پیدا نکردند.

چراغ سبز آمریکایی سعودی به مکرون در لبنان مکرون که جواب معترضان فرانسوی را با برخورد پلیس و خشونت و تهدید داده است، در امور لبنان هم اینگونه رفتاری را در پیش گرفته است، تا آنجا که مکرون هشدار داد در صورت کارشکنی در مسیر اجرای اصلاحات مورد نظر پاریس، تحریم‌هایی علیه سیاستمداران لبنانی وضع خواهد کرد. اقدامی که پیش از این در خصوص برخی از دولتمردان و وزرای لبنانی انجام داده و به جرم حمایت از حزب‌الله آن‌ها را تحریم کرده است. مکرون در نظر دارد تا وزارت‌های کلیدی دولت جدید در دست کسانی باشد که مورد تأیید او هستند. آنگونه که رسانه‌های لبنانی گزارش می‌دهند، آمریکا و عربستان سعودی با تحرکات رییس‌جمهوری فرانسه در لبنان به منظور تشکیل دولت جدید همراه هستند و پاریس لیستی شامل 15‌نفر برای تشکیل دولت جدید لبنان ارائه داده است. افرادی که احتمال تغییر آن‌ها نیز وجود دارد چرا‌که «مصطفی ادیب» نخست‌وزیر مکلف غرب برای انتخاب مجدد آن‌ها در حال رایزنی با گروه‌ها و احزاب مختلف سیاسی لبنان است. حال باید دید آیا مکرون و ادیب به خواسته‌های دیگر گروه‌های سیاسی لبنان احترام می‌گذارد و شاهد شکل‌گیری دولتی ملی خواهیم شد یا همانگونه که غربی‌ها تلاش دارند، چهره‌ها و افرادی که آن‌ها تصمیم دارند به دولت راه می‌یابند.

منبع: روزنامه صبح نو

ارسال نظر