|
شناسه خبر: 2007

توقیف نفتکش کره‌جنوبی،‌ سئول را به تکاپوی تعیین تکلیف پول‌های بلوکه شده ایران انداخته است

زبان واقعی دنیا

توقیف نفتکش کره‌ای به‌دلیل نقض قوانین زیست محیطی در تنگه هرمز باعث شد تا سئول به فکر تعیین تکلیف پول‌های ایران که به‌طور ناروا در کره جنوبی بلوکه شده، بیفتد.

توقیف نفتکش کره‌ای به‌دلیل نقض قوانین زیست محیطی در تنگه هرمز باعث شد تا سئول به فکر تعیین تکلیف پول‌های ایران که به‌طور ناروا در کره جنوبی بلوکه شده، بیفتد؛ تدبیری که با وجود تلاش‌های دیپلماتیک سال‌های اخیر کشورمان، هیچگاه مقدور و مقدر نشده بود. این خودجوشی از سوی کره‌ای‌ها، ما را دوباره به این واقع‌گرایانه آگاه می‌سازد که در جهان امروز، جواب زورگویی را باید با اقدام عملی داد.

روز دوشنبه پانزدهم دی‌ماه نفتکش کره‌جنوبی که از بندر‌الجبیل عربستان گسیل شده بود، به‌دلیل آنچه نقض پروتکل‌های زیست محیطی اعلام شد، به درخواست اداره بنادر و کشتیرانی و با حکم دادستانی استان هرمزگان توسط سپاه پاسداران در تنگه هرمز توقیف شد. این رویداد واکنش مقامات کره‌ای را به‌همراه آورد. «چوی یونگ سام» سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی در کنفرانس خبری خود از اعزام هیاتی به‌ریاست مدیرکل منطقه خاورمیانه در سریع‌ترین زمان ممکن به ایران برای حل موضوع از طریق مذاکرات دوجانبه با طرف ایرانی خبر داد. همزمان روز گذشته، «سعید بادامچی» سفیر ایران در کره‌جنوبی نیز با مقامات وزارت‌خارجه این کشور در ارتباط با توقیف این نفتکش دیدار کرد. در این دیدار، مدیرکل امور خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه کره‌جنوبی خواستار آزادی کشتی و خدمه آن شد. این درخواست در حالی است که سفیر ایران پیش از دیدارش با مقامات کره‌ای و در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره وضعیت خدمه این کشتی گفته بود: «حال همه آن‌ها خوب است. نیازی به نگرانی نیست.» داغ پول‌های بلوکه زنده شد از سویی، توقیف نفتکش کره‌ای توسط ایران موجی از اخبار و تحلیل‌ها را به همراه آورد. در میان تحلیل‌ها، موضوع پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی بار دیگر محل بحث قرار گرفت. برای مثال، خبرگزاری کره‌ای یونهاپ روز گذشته درباره سرنوشت پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی پس از خروج آمریکا از برجام، گزارش داد: از شهریور سال‌1398 حدود ۳‌تریلیون وون، پول ایران در یک بانک کره‌جنوبی مسدود شده است. این پول توسط شعبه بانک ملت ایران در سئول واریز شده است. این گزارش افزود: علاوه بر این 3‌تریلیون وون، حدود 7‌میلیارد دلار پول نفت ایران در دو بانک کره‌جنوبی به نام‌های بانک صنعتی کره و ووری بانک مسدود شده است. این گزارش با یادآوری توقیف نفتکش کره‌جنوبی در آب‌های تنگه هرمز از سوی ایران، نوشت که توقیف این نفتکش بار دیگر موضوع دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی را مطرح کرده است. خبرگزاری کره‌جنوبی در حالی از 7‌میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در بانک‌های این کشور خبر داد که پیشتر حسین تنهایی، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره‌جنوبی سال گذشته گفته بود که میزان وجوه مسدود شده ایران در کره‌جنوبی، بین 5/6 تا ۹‌میلیارد دلار است.

واکسن در برابر پول‌های بلوکه شده کره‌جنوبی مدت‌هاست که از پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های این کشور به بهانه تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند و تلاش‌های دیپلماتیک و رایزنی‌های دوجانبه و چندجانبه ایران با مقامات کره‌ای در این زمینه بی‌حاصل مانده است. پیگیری‌ها برای آزادکردن پول‌های بسته شده ایران در کره‌جنوبی، حتی پای مجلس را نیز به قضیه باز کرد. شهریار حیدری، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی آبان‌ماه سال جاری، در اظهاراتی با بیان اینکه در حدود 8‌میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان بدون هیچ دلیل منطقی و بر خلاف قواعد بین‌المللی در کره‌جنوبی مسدود شده است، تصریح کرد: «ما در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مسوولان وزارت امور خارجه و بانک مرکزی دعوت کردیم تا توضیح دهند که برای آزاد کردن و بازگرداندن این پول‌ها چه اقداماتی انجام داده‌اند که آن‌ها عنوان کردند هیچ دلیل قانونی برای مسدود شدن دارایی‌های ایران وجود ندارد و در نهایت اظهار کردند که در این زمینه فعال هستند.» با وجود تلاش‌های مستمر مقامات ذیربط کشورمان در وزارت امور خارجه و کمیسیون امنیت ملی مجلس، کره‌ای‌ها از ترس تحریم‌های آمریکا و بر خلاف عرف بین‌الملل از آزادکردن پول‌های ایران خودداری کردند اما توقیف یک نفتکش از آن‌ها باعث شد تا خودشان به فکر تسهیل امور مربوط به پول‌های بلوکه شده بیفتند. در همین باره، یک مقام وزارت امور خارجه کره‌جنوبی روز گذشته سه‌شنبه اعلام کرد که سئول و تهران در حال گفت‌وگو درباره استفاده از پول‌های بلوکه‌شده ایران برای خرید واکسن کرونا از طریق برنامه جهانی «کوواکس» هستند. این مقام کره‌ای اعلام کرد که آمریکا برای فروش واکسن کرونا به ایران از طریق برنامه کوواکس به سئول چراغ سبز داده اما تهران همچنان نگران است که پول‌های بلوکه‌شده ایران -که به واحد پول کره‌جنوبی هستند - در فرایند تبدیل به دلار برای خرید واکسن، دوباره بلوکه شوند. برنامه جهانی کوواکس (COVAX)راهکار سازمان جهانی بهداشت (WHO) و یک همکاری جهانی برای دسترسی عادلانه به ابزارهای کنترل شیوع کووید19 شامل طراحی، ساخت و دسترسی به تست‌ها، شیوه‌های درمان و دریافت واکسن کرونا است. هدف برنامه کوواکس (برنامه جهانی دسترسی عادلانه به واکسن کرونا) تحویل دو‌میلیارد دوز واکسن کرونا به افراد در سراسر دنیا تا پایان سال‌2021 میلادی است. همانطور که عرضه شد، اقدام عملی ایران در توقیف نفتکش کره‌ای و بلافاصله پس از آن، به تکاپو افتادن طرف کره‌ای برای حل مساله پول‌های بسته شده ایران، یا حتی اقدام انقلابی مجلس یازدهم برای تدوین طرح لغو راهبردی تحریم‌ها و سپس تبدیل آن به قانون لازم‌الاجرا از سوی قوه مجریه با هدف واداشتن غرب به عمل به‌تعهدات برجامی خود، دو جلوه‌ای است که نشان می‌دهد با زورگویی که قاعده حاکم بر روابط بین‌الملل است، باید با زبان عملی برخورد کرد و هرگونه مسامحه با قلدری، به قیمت تضییع منافع ملی تمام خواهد شد.

شهریار حیدری: ما در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مسوولان وزارت امور خارجه و بانک مرکزی دعوت کردیم تا توضیح دهند که برای آزاد کردن و بازگرداندن این پول‌ها چه اقداماتی انجام داده‌اند که آن‌ها عنوان کردند هیچ دلیل قانونی برای مسدود شدن دارایی‌های ایران وجود ندارد

ارسال نظر