|
شناسه خبر: 2422

تاجیک در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»:

بایدن، سوپرمن نیست

«نصرالله تاجیک» کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به شرط‌گذاشتن دولت بایدن برای بازگشت به برجام، عنوان کرد: دونالد ترامپ که همه راه‌ها را در مقابل ایران به کار گرفت، ناموفق بود. آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با رویکرد و روش دیگری در پی اهداف‌شان به برجام بازگردند.

«نصرالله تاجیک» کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به شرط‌گذاشتن دولت بایدن برای بازگشت به برجام، عنوان کرد: دونالد ترامپ که همه راه‌ها را در مقابل ایران به کار گرفت، ناموفق بود. آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با رویکرد و روش دیگری در پی اهداف‌شان به برجام بازگردند.

آمریکا در شرایطی نیست که برای برجام شرط بگذارد وی با اشاره به اینکه جو بایدن سوپرمن نیست، افزود: اگر برجام را مورد توجه قرار‌دهیم، می‌‌بینیم که جو بایدن دنبال حفظ منافع آمریکاست، نه ایران. باید دقت کنیم که تمام معادلات تغییر نمی کند و ممکن است روش حل معادلات با هم متفاوت باشد. اینکه ایران باید به برجام برگردد یا آمریکا، باید گفت که این آمریکاست که قطعنامه بین‌المللی برجام را بلااجرا گذاشته و شورای امنیت به‌راحتی درباره این قطعنامه کم‌کاری کرد. این آمریکاست که باید اول به برجام بازگردد. آمریکا باید بداند به دلیل اشتباهات ترامپ در شرایطی نیست که بخواهد برای برجام شرط بگذارد. این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آنچه اکنون عنوان ‌کرده‌اند و در رسانه‌ها منتشر می‌‌شود، شرط نیست. وقتی دولتی سرکار‌می‌‌آید، طبیعی است كه از موضع بالا سخن می‌‌گوید تا به یک حداقلی در مذاکرات دست یابد. این مذاکرات است که مشخص می‌‌کند نتیجه کار به چه سرانجامی دست ‌می‌یابد. تاجیک تصریح کرد: چند عامل را در این سخنان آمریکایی‌ها باید دید؛ باید ظرفیت زمانی را در نظر بگیریم و اینكه دولت بایدن چه شرایطی دارد؛ اینکه قصد مذاکرات طولانی دارد یا خیر. از زمانی که ترامپ از برجام بیرون رفت، یعنی از سال 2016 این مساله مطرح بود که موضوعات دیگر هم تحت عنوان برجام دو و برجام سه دنبال شود. اگر ترامپ از برجام بیرون نمی آمد و اجازه می‌‌داد که برجام با اهداف و رویکرد ایران دنبال شود، می‌‌توانستیم برجام را یک نقطه شروع همکاری‌های بین‌المللی در نظر بگیریم تا تعامل بین‌المللی و همکاری‌‌هایی که در این زمینه داشتیم، ادامه یابد. باید به دنبال «قوی‌شدن» باشیم این کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: کشور ما برای تنفس سیاست خارجی خودش و به‌خاطر تحریم‌ها پذیرفت که برجام را به یک نتیجه برساند و اجرا کند و آژانس هم بارها تایید کرد که ما به برجام پایبند بوده‌ایم اما با بی‌خردی ترامپ روند کار آسیب دید. اگر کار ادامه می‌‌یافت و ما بهره‌‌ای از برجام می‌‌بردیم، اکنون آزاد بودیم و درباره دیگر دغدغه‌‌هایی که آنها مدنظر دارند، گفت‌وگو می‌كردیم تا نگرانی آنها را نسبت به برخی موضوعات دیگر رفع کنیم. این به آن معنا نیست که آنها در صنایع موشکی یا قدرت نظامی ما اظهار نظر و دخالتی داشته باشند؛ فقط منظور رفع نگرانی از آنها بود، نه اینکه برای کارهای خودمان اجازه بگیریم چراکه عوامل بازدارنده مشخص هستند. از آن میان صنایع موشکی ماست و ایران بعد از تحمیل یک جنگ هشت‌ساله و خسارات مادی و معنوی و شهادت بسیاری از رزمندگانش چنین تجربه‌‌ای دارد و باید به دنبال قوی‌بودن خودش باشد که در کنار سایر عوامل به تامین امنیت ملی و منافع کشور دست بزند. مواضع بایدن کمک‌کننده نیست وی با اشاره به اینکه ما معتقدیم آمریکا باید به برجام بازگردد، عنوان کرد: درباره اینکه بازگشت آمریکا با عدم‌اجرای کاهش تعهدات یک ایده همزمان جلو برود یا اینکه آمریکایی‌ها تحریم‌ها را هم لغو کنند و در یک فضای بدون تحریم، دو کشور بنشینند و یک چارچوب برای حل کار پیدا کنند، می‌‌توان تحلیل ‌هایی را داشت اما اینکه بایدن درباره برجام با کشورهای اروپایی صحبت می‌‌کند، کمک‌کننده نیست. آنچه مشخص است اینكه یک روند طولانی بین ما و جو بایدن درباره برجام وجود دارد و با مشکلاتی که ترامپ به وجود آورده است، مدت بیشتری را نیاز داریم تا مسائل در مسیر مطلوب دنبال شود.

ارسال نظر