|
شناسه خبر: 3748

خروج نظامی از بزرگترین پایگاه آمریکا در افغانستان آغاز شد

منابع اعلام کردند که همزمان با تخریب تجهیزات پایگاه بگرام، روند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از این بزرگترین پایگاه نظامی در افغانستان آغاز شده است.

«نعیم وردک» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از دیدار «ملا برادر» معاون سیاسی این گروه با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان خبر داد.

بر اساس توییت سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، ملابرادر در این دیدار بر عملی شدن توافقنامه دوحه با آمریکا تاکید کرده است.

معاون سیاسی و رئیس دفتر طالبان در دیدار با خلیلزاد اظهارداشت که نیروهای خارجی در زمان تعیین شده افغانستان را ترک کنند زیرا این گام اساسی برای حل مشکلات این کشور است.

ملابرادر همچنین با نماینده ویژه آمریکا درباره آزادی زندانیان طالبان، خروج سران این گروه از فهرست سیاه تبادل نظر کرد.

گروه طالبان بارها تاکید کرده است که به تعهداتش در توافقنامه قطر پایبند است و آمریکا نیز به آن متعهد بماند.

بر اساس توافقنامه طالبان و آمریکا که در 10 اسفند 1398 به امضا رسید، همه نیروهای خارجی باید تا 11 اردیبهشت سال جاری افغانستان را ترک کنند.

با این حال، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا اوایل هفته گذشته درباره خروج نظامی از افغانستان گفت که آمریکا با اعضای ناتو وارد افغانستان شده است و در صورت لزوم با این سازمان نیز این کشور را ترک خواهد کرد.

وی در گفت‌وگو با سی.ان.ان اظهارداشت آمریکا با توجه به شرایط و ایجاد یک راه حل سیاسی افغانستان را ترک خواهد کرد و «جو بایدن» نیز به خروج نظامی از این کشور همچنان متعهد است.

اما «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان پیش از این بارها با هشدار تلویحی برای از سرگیری حملات علیه نیروهای خارجی اعلام کرده است که «اگر آمریکا به توافقنامه متعهد بماند ما نیز متعهد می‌مانیم، وگرنه آماده هرگونه قربانی برای استقلال خود هستیم».

ارسال نظر