|
شناسه خبر: 4060

گزارش؛

الکاظمی و سیاست موازنه‌سازی بی‌سرانجام

اگرچه الکاظمی به حمایت آمریکا و جبهه عربی به رهبری عربستان‌سعودی در مسیر تامین آینده سیاسی‌اش چشم دوخته است اما به نظر می‌رسد شرایط نامساعد داخلی به‌دلیل ناتوانی در حل مشکلات اقتصادی و ازدست‌رفتن بخشی از پایگاه سیاسی احزاب حامی نخست‌وزیر شدن او پس از استعفای عادل عبدالمهدی، در کنار روند جهانی بی‌اعتمادی به اتحاد با آمریکا پس از مشاهده نتایج فاجعه‌بار حضور نظامی و نحوه خروج غیرمسوولانه آمریکایی‌ها از افغانستان در هفته‌های اخیر، کاظمی و مشاورانش را بر آن داشته تا سفر اخیر را به نمایشی برای جدیت در پرونده اخراج نظامیان خارجی تبدیل کند.

روزنامه «صبح نو» در گزارشی نوشت: اگرچه الکاظمی به حمایت آمریکا و جبهه عربی به رهبری عربستان‌سعودی در مسیر تامین آینده سیاسی‌اش چشم دوخته است اما به نظر می‌رسد شرایط نامساعد داخلی به‌دلیل ناتوانی در حل مشکلات اقتصادی و از دست‌رفتن بخشی از پایگاه سیاسی احزاب حامی نخست‌وزیر شدن او پس از استعفای عادل عبدالمهدی، در کنار روند جهانی بی‌اعتمادی به اتحاد با آمریکا پس از مشاهده نتایج فاجعه‌بار حضور نظامی و نحوه خروج غیرمسوولانه آمریکایی‌ها از افغانستان در هفته‌های اخیر، کاظمی و مشاورانش را بر آن داشته تا سفر اخیر را به نمایشی برای جدیت در پرونده اخراج نظامیان خارجی تبدیل کند.

آخرین و چهارمین دور گفت‌وگوهای راهبردی میان عراق و آمریکا به ریاست مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در(4مرداد 1400) در واشنگتن برگزار می‌شود. در راستای برگزاری مقدمات این دور از گفت‌وگوهای استراتژیک، «فؤاد حسین»، وزیر امورخارجه عراق در 29تیرماه  در رأس هیات مذاکره‌کننده کشورش وارد شهر واشنگتن شد. بنابر اعلام فؤاد حسین، این هفته، آخرین دور گفت‌وگوهای استراتژیک برگزار می‌شود و توافق بر سر زمانبندی برای خروج نظامیان آمریکایی اولویت طرفین خواهد بود اما فارغ از مسائل امنیتی، به نظر می‌رسد مسائل اقتصادی و فرهنگی دوجانبه میان طرفین مورد توجه قرار خواهد گرفت. با وجود این، اهداف مصطفی الکاظمی از دور چهارم مذاکرات اهمیت زیادی دارد.

در دور نهایی مذاکرات میان واشنگتن و بغداد، زمان‌بندی خروج نظامیان آمریکایی اولویت میان طرفین خواهد بود. فؤاد حسین، وزیر امورخارجه عراق در ارتباط با همین مساله، اعلام کرد که در این دور از گفت‌وگوها بر سر زمانبندی خروج آمریکا توافق خواهد شد. همچنین، وزیر امورخارجه عراق تاکید کرد که «آمریکایی‌ها در چند پایگاه عراقی حضور دارند، نه پایگاه آمریکایی. عراق و آمریکا ممکن است به توافق سال۲۰۰۸ پس از پایان مراحل گفت‌وگو بازگردند». 

سخن به میان آوردن از توافق سال2008 در شرایطی است که مساله بازگشت به این توافق در اولین دور مذاکرات میان دو طرف در ژوئن 2020 (خرداد1399) مطرح شده بود. براساس توافق سال2008 آمریکایی‌ها متعهد شده بودند هیچ تلاشی برای ایجاد پایگاه‌های دائم یا حضور نظامی دائم در عراق نداشته باشند. در سال2009 نیز پس از به ریاست‌جمهوری رسیدن باراک اوباما، آمریکایی‌ها همزمان با آغاز روند خروج از عراق مذاکراتی را برای حصول توافق امنیتی با بغداد آغاز کردند که برآیند آن توافقنامه امنیتی میان دو کشور در سال2009 بود. در این توافق، نحوه خروج نظامیان آمریکایی و نیز نوع تداوم همکاری‌های نظامی و امنیتی میان دو کشور در آینده تعیین شده بود.

 همچنین، در همین زمینه «حسین علاوی»، مشاور نخست‌وزیر عراق در رابطه با اهداف سفر الکاظمی به آمریکا در چارچوب دور جدید گفت‌وگوی راهبردی میان دو کشور، گفته بود: الکاظمی برای بررسی جدول زمانی کاهش نیروهای مستشاری آمریکا پس از جلسه اخیر گفت‌وگوی فنی و نظامی میان طرف‌های عراقی و آمریکایی در بغداد تلاش می‌کند؛ تعیین جدول زمانی به معنای بازگشت روابط عراق و آمریکا به مرحله پیش از سقوط موصل در سال۲۰۱۴ و فعالیت زیر چتر توافقنامه چارچوب راهبردی میان دو کشور است.

علاوه‌بر این، کاخ سفید چند روز پیش با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرده بود که رییس‌جمهوری آمریکا، ۲۶جولای جاری (4مرداد 1400) در این کاخ، میزبان نخست‌وزیر عراق خواهد بود و در دیدار دو طرف نیز، روی شراکت راهبردی میان دو کشور و پیشبرد همکاری دوجانبه براساس توافقنامه سال۲۰۰۸ میلادی تمرکز خواهد شد. مجموع این موضع‌گیری‌ها نشانگر آن است که در دور جدید مذاکرات مساله اخراج نظامیان آمریکایی در اولویت گفت‌وگوهای طرفین خواهد بود.

علاوه‌بر سطح امنیتی، همانند دورهای اول تا سوم مذاکرات به نظر می‌رسد طرفین اهداف اقتصادی و فرهنگی ویژه خود را دنبال خواهند کرد. در همین راستا، بنابر اعلام حسین علاوی، مشاور نخست‌وزیر عراق، الکاظمی روی انتقال روابط عراق و آمریکا از چارچوب نظامی به چارچوب فراگیر مبتنی بر بعد سیاسی و اقتصادی و اجرای فعالیت کمیته‌های مشترک با توجه به مواد شش‌گانه همکاری دو کشور در توافقنامه چارچوب راهبردی در زمینه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، آموزشی، فناوری، بهداشتی و زیست‌محیطی کار می‌کند. در این زمینه، دو کشور همچنین پروژه‌های سرمایه‌گذاری، شامل سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی بین‌المللی در عرصه انرژی و دیگر بخش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. 

ارسال نظر