|
شناسه خبر: 4554

اخبار بین‌الملل/ تحولات افغانستان/ سقوط کابل؛

پنتاگون: کابل به زودی سقوط می‌کند

با پیشروی‌های طالبان و تصرف دومین و سومین شهر بزرگ افغانستان نگرانی‌ها برای ورود نیرو‌های طالبان به کابل افزایش یافته است.

یک مقام امنیتی آمریکا گفت این نگرانی وجود دارد که طالبان بتواند در چند روز آینده کابل را به صورت کامل به تصرف خود در آورد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون با اشاره به پیشروی‌های چند روز اخیر طالبان گفت: اگر به عملکرد این چند روز اخیر گروه طالبان نگاه کنیم متوجه می‌شویم این احتمال وجود دارد که آن‌ها بتوانند در چند روز آینده وارد کابل شوند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است نیرو‌های خود را از کابل خارج نمی‌کند و در عوض بخشی از نیرو‌های خود در دیگر مناطق افغانستان را به کابل منتقل کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد: افغانستان در حال خارج شدن از کنترل است. در همین لحظه باید همه حملات متوقف شود و مذاکرات جدی برای صلح کلید بخورد.

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور افغانستان پس از یک جلسه امنیتی به ریاست اشرف غنی، رییس‌جمهور این کشور اعلام کرد: ما به نیرو‌های مسلح خود افتخار می‌کنیم و دولت افغانستان تمام تلاش خود را برای تقویت نیرو‌های مقاومت در برابر طالبان به کار خواهد بست.

افزایش درگیری‌ها و حملات طالبان در افغانستان ترس از بحران پناهندگی را افزایش داده است. یک مقام سازمان ملل متحد در این باره گفت: از آغاز سال جاری میلادی حدود ۴۰۰ هزار غیرنظامی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. در روز‌های اخیر و در پایتخت افغانستان خانواده‌ها از ترس تشدید درگیری‌ها خانه‌های خود را رها و در پارک‌های کابل چادر زده اند./ باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر