|
شناسه خبر: 4593

اخبار بین‌الملل/ تحولات افغانستان/ تصرف شهرهای افغانستان به دست طالبان؛

چرا مردم جلال‌آباد بدون جنگ تسلیم طالبان شدند؟ + عکس

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مردم محلی و شبه‌نظامیان، طالبان امروز (یکشنبه) جلال‌آباد، مرکز استان ننگرهار در افغانستان را تصرف کرد.

جلال آباد، واقع در قسمت شرقی افغانستان، یکی از دو شهر بزرگ این کشور بود که به همراه پایتخت کابل، تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود. یک قانونگذار افغان به آسوشیتدپرس گفت که طالبان پس از مذاکره با بزرگان در مورد تسلیم، شهر را تصرف کرد.

احمد ولی، ساکن این شهر، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما امروز صبح با پرچم های سفید طالبان در سراسر شهر بیدار شدیم. آنها بدون جنگ وارد شدند.

طالبان

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توئیتر ویدئویی را به اشتراک گذاشت و در توضیحات نوشت: «استقبال ساکنان جلال آباد از مجاهدین.»

جلال آباد یکی از دو شهر بزرگ بود که همراه با پایتخت کابل تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود. مرکز استان ننگرهار در ۱۱۸ کیلومتری کابل قرار دارد. گزارش های مختلف اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که طالبان می‌تواند پایتخت را در چند هفته آینده تصرف کند.

افزایش حملات طالبان در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور صورت گرفت و پیشروی سریع شبه نظامیان باعث شد واشنگتن در اوایل هفته اعزام مجدد حدود ۳۰۰۰ سرباز را اعلام کند و جو بایدن، رئیس جمهور، در بیانیه‌ای آن را به ۵۰۰۰ نفر افزایش داد.

ایالات متحده به همراه چند کشور دیگر از جمله انگلستان، دانمارک، نروژ و کانادا اعلام کردند که نیروهای دیپلماتیک خود را از افغانستان خارج می کنند./ ایسنا

ارسال نظر