|
شناسه خبر: 4864

عبدالباری عطوان:

چرا آمریکا از خرید «گنبد آهنین» منصرف شد؟‌

عبدالباری عطوان، تحلیلگر برجسته جهان عرب در مطلبی نوشت: عملیات «شمشیر قدس» که اردیبهشت‌ماه علیه رژیم‌صهیونیستی و به دست مقاومت فلسطین انجام شد، ضربه‌ای استراتژیک به این رژیم وارد کرد.

روزنامه «صبح نو»- عبدالباری عطوان، تحلیلگر برجسته جهان عرب در مطلبی نوشت: عملیات «شمشیر قدس» که اردیبهشت‌ماه علیه رژیم‌صهیونیستی و به دست مقاومت فلسطین انجام شد، ضربه‌ای استراتژیک به این رژیم وارد کرد. علت این مساله هم آن است که شکست میدانی صهیونیست‌ها در جنگ شمشیر قدس به بی‌اعتباری سامانه موشکی «گنبد آهنین» انجامید. عطوان در ادامه مطلب خود آورده است: بی‌اعتباری سامانه موشکی گنبد آهنین در جریان نبرد شمشیر قدس یکی از مهم‌ترین دلایل انصراف ایالات‌متحده آمریکا از تصمیم خرید این سامانه از صهیونیست‌ها بوده است. تصمیم آمریکا نشان داد که گزارش‌های مختلف پیرامون ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین کاملا درست است. فرماندهی ارتش آمریکا به‌خوبی می‌داند که سامانه مذکور در طول مدت‌زمان گذشته از رهگیری موشک‌های مقاومت فلسطین عاجز بوده است.

این تحلیلگر عرب‌زبان همچنین عنوان کرده است: تاریخ یک‌بار دیگر تکرار شد، چراکه در جنگ ۲۰۰۶ حزب‌الله موفق شد تانک‌های مرکاوای رژیم‌صهیونیستی را نابود کرده و کشورهایی همچون هند را به لغو قرارداد چند میلیارد دلاری برای خرید این تانک‌ها وادار کرد. اکنون نیز موشک‌های مقاومت در نوار غزه همین کار را با سامانه گنبد آهنین که افتخار صنعت نظامی رژیم‌صهیونیستی به شمار می‌آمد، کردند. عطوان افزوده است: میانگین قیمت گنبد آهنین بیش از پنج‌میلیون دلار تخمین زده می‌شود و هر موشک آن ۶۲هزار دلار هزینه دارد. این در حالی است که بهای هر یک از موشک‌های ساخته‌شده در کارخانه‌های نوار غزه نهایتا از دوهزاردلار فراتر نمی‌رود؛ زیرا همه تجهیزات به‌کاربرده در آن، ساخت داخل هستند. همین مساله موجب شده است تا سامانه موشکی گنبد آهنین هزینه بالایی داشته باشد؛ مساله‌ای که در انصراف واشنگتن از تصمیم خرید سامانه مذکور بی‌تاثیر نبوده است.

وی در ادامه نوشته است: آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که صهیونیست‌ها از چند جهت با بحران مواجه شده‌اند. شکست تقریبی اهداف سفر نفتالی بنت به واشنگتن، درگیری جو بایدن با پیامدهای حوادث افغانستان، شکست اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی شرایط افغانستان و نیز تصمیم ناگهانی ارتش آمریکا مبنی بر عدم خرید سامانه گنبد آهنین از رژیم‌صهیونیستی، جملگی از معضلاتی هستند که صهیونیست‌ها با آن مواجه شده‌اند. عطوان در پایان مطلب خود نیز آورده است: بر اساس آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد که روزهای وحشتناکی در انتظار صهیونیست‌ها باشد. آمریکا هم‌اکنون درگیر ماجرای افغانستان است. واشنگتن شکست شرم‌آوری را در افغانستان متحمل شد. درست در همین شرایط، صهیونیست‌ها به قاهره متوسل شده‌اند تا شاید مقامات مصری بتوانند جلوی ارسال بالن‌های آتش‌زای فلسطینیان به شهرک‌های صهیونیست‌نشین را بگیرند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر