|
شناسه خبر: 4992

رژیم‌صهیونیستی برای مقابله با تهران طرح موسوم به «چهار ستونی» ارائه کرده است؛

ایران‌ستیزی عبری-آمریکایی

نفتالی بنت، در دیدار با جو بایدن لفاظی‌هایی را در قالب طرح چهارستونی برای مقابله با ایران مطرح کرد که نشان از بی‌توجهی غرب به سیاست‌های رژیم‌صهیونیستی است.

روزنامه «صبح‌نو»- دیدار نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی با جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید، فرصتی به او داد تا بار دیگر ادعاهای ضدایرانی خود را تکرار کند. ادامه همان داستان‌های سریالی بنیامین نتانیاهو در 12سال گذشته که نتیجه‌ای جز افزایش روحیه و ایستادگی مقاومت در برابر رژیم‌صهیونیستی نداشت و شکست‌های ممتد اسرائیل در نوار غزه و جنوب لبنان را برای او به دنبال داشت. اما این‌بار نفتالی بنت، لفاظی‌هایی را در قالب طرح چهارستونی برای مقابله با ایران مطرح کرد که نشان از بی‌توجهی غرب به سیاست‌های رژیم‌صهیونیستی است.

لفاظی‌های ضدایرانی رییس‌جمهور آمریکا که چندی پیش تصریح کرد که «اگر دیپلماسی با ایران جوابگو نباشد، گزینه‌های دیگر را در نظر خواهیم گرفت»، محور رسانه‌های غربی-عبری قرار گرفته است؛ سخنانی که خوشحالی شخص بنت و رژیم‌صهیونیستی را به‌دنبال داشت. رییس‌جمهوری آمریکا در حالی این اظهارات ضدایرانی را مطرح کرد که از توان مالی بالا برای دنباله‌روی از سیاست‌های عبری در منطقه غرب آسیا برخوردار نیست و خارج شدن پرحرف و حدیث نظامیان آمریکایی پس از 20سال اشغالگری از خاک افغانستان را می‌توان دلیلی بر این ضعف دانست؛ اشغالگری‌ای که بیش از 88میلیارد دلار برای غرب و ناتو هزینه مالی در برداشت و به اذعان غرب، دستاوردی برای آن‌ها به همراه نداشت.

بایدن چندی قبل و پس از دیدار با نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی، رابطه آمریکا و اسرائیل را بسیار قوی توصیف کرد. او دراین‌باره تاکید کرد: ما درمورد تعهدمان برای امنیت اسرائیل و تهدید ایران گفت‌وگو خواهیم کرد. نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی نیز در سخنانی گفت: اسرائیل همواره در کنار آمریکا ایستاده است و ما به حمایت شما اطمینان داریم. نخست‌وزیر جدید رژیم‌صهیونیستی تاکید کرد که اسرائیل می‌داند هرگز در سراسر جهان هم‌پیمانی بهتر و مورداعتمادتر از آمریکا پیدا نخواهد کرد.

نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در همان دیدار، با ابراز نگرانی از پیشرفت برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران افزود درحالی‌که ما اینجا نشسته‌ایم سانتریفیوژهای ایران در حال چرخیدن هستند که باید متوقف شوند. بنت درعین‌حال مدعی شد ما راهبردی را برای توقف ایران در منطقه و جلوگیری دائمی از گریز هسته‌ای ایران به‌سوی سلاح هسته‌ای فراهم کرده‌ایم. این مقام رژیم‌صهیونیستی همچنین اضافه کرد موافقیم که اگر دیپلماسی جوابگو نباشد،‌ ابزارهای دیگر در دست است. سخنان ضد ایرانی نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در حالی است که رژیم اسرائیل تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه و زرادخانه هسته‌ای است. وی همچنین با قدردانی از حمایت‌های واشنگتن از تل‌آویو گفت: از آمریکا نمی‌خواهیم برای ما بجنگد اما از حمایتی که انجام می‌دهید، قدردانی می‌کنیم.

علاوه بر این‌ها، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی اخیرا طی نشست مجازی با سران صهیونیست لابی‌های این رژیم در آمریکا مدعی طرحی براساس چهار محور برای مقابله با تهران شده است. بنت شرکت‌کنندگان این نشست مجازی را در جریان دیدارش با جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا هم قرار داد. وی در این زمینه مدعی شد که شرایط فعلی منطقه مشابه آن چیزی است که در دوران جنگ سرد بین آمریکا و شوروی سابق در جریان بود و اکنون این رژیم در نقش آمریکا و ایران نقش شوروی سابق را دارد. نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی با اشاره به رویکرد چندوجهی برای ساقط کردن حکومت کمونیستی شوروی سابق، مدعی شد که رویکردی مشابه آن نیز در قبال ایران موردنیاز است.وی از رژیم‌صهیونیستی به‌عنوان «راه‌حلی برای دنیا» یاد کرد. بنت همچنین در ادامه ادعاهای واهی‌اش درباره ایران و برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز آن، افزود که وی طرحی «چهار-ستونی» برای مقابله با ایران به بایدن پیشنهاد کرده است که اصول چهارگانه آن عبارت از توقف غنی‌سازی اورانیوم، (پیشرفت‌های) تسلیحاتی، برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای ایران است.

بنت همزمان با اشاره به دیدار هفته گذشته‌اش با رییس‌جمهور آمریکا، افزود که وی و بایدن توافق کرده‌اند که یک تیم مشترک آمریکایی-اسرائیلی با هدف ممانعت از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران تشکیل شود. رهبری تیم مذکور را «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «ایال هولاتا»، رییس شورای امنیت ملی رژیم‌صهیونیستی برعهده خواهند داشت. ادعاهای پوچ و واهی بنت در حالی مطرح می‌شود که ایران بارها تاکید کرده که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف صلح‌آمیزی را دنبال می‌کند و هرگز به‌دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

اخبار مرتبط

ارسال نظر